Ekitap, ekitap indir
Kitap Özetleri Roman Romanlar ve Roman Özetleri Yabancı Romanlar

Ben Kirke Hakkında Konusu Özeti Madeline Miller

 

 

Ben Kirke  Madeline Miller

 

 

 

 

 

 

Kitabın Künyesi:

 

Yazar: Madeline Miller

Yayınevi: İthaki Yayınları

ISBN: 9786053759584

Sayfa: 408 sayfa Basım Zamanı: 2019

 

Ben Krke adlı roman Amerikalı  bayan romancı Temmuz 1978’de Boston’da doğan, New York ve Philadelphia’da büyüyen Madeline Miller’ in yazmış olduğu ikinci romandır.

 

Roman , Homeros’un Odesya destanında da yer edinen   erkekleri domuzlara çeviren bir tanrıça olarak yer almıştır.  Yazar Antik Yunan mitolojilerinde de yer edinen bu mitsel karakter üstünden fantastik bir tasarı oluşturmuştur. Miller, Circe’nin hikâyesini anlatmak için oldukca çeşitli antik Yunan ve Latin kaynaklarından yararlanmış Yüksek Lisans düzeyinde eğitimi olan yazarın bu romanı dünyada ilgi ile karşılanmıştır.

2012 senesinde Aşil Şarkısı  “The Song of Achilles”  adlı eseri ile ödül kazanan Madeline Miller[1], bu ikinci romanında da yüksek bir başarı yalamış, yapıt görmüş olduğu ilgi sonrasında öteki birçok dillere çevrildiği benzer biçimde Türkçeye de çeviri edilmiştir.

 

Yazarın bu romanı 2018 senesinde senenin en iyi Fantastic romanı seçilmiş, roman görmüş olduğu ilgi yardımıyla sekiz bölümlük bir TV dizisi haline de gelmiştir. [2]

 

 

ROMANIN ÖZETİ

 

Güneş tanrısı ve Titanların en büyüğü Helios’un evinde bir kız doğar.  Bu kızın adı Circe’dir . Fakat bu Circe acayip bir çocuktur ve ne babası kadar kuvvetli ne de anası kadar oldukca çekici ve acımasız biridir.  Circe  babasının salonlarında “olduğum şeyin adı yoktu”  ne işe yaradığını bilmeden büyümüştür.  Cirke doğduğu günden itibaren anası tarafınca bile sevilmemiş ne annesine ne de babasına hayır diyemeyen ve tepki de veremeyen aşağılanmış,  ezilmiş bir çocuktur.

 

Kirke’ 25 yaşına kadar aşık da olması imkansız. Fakat bigün yaşamış olduğu bu yaşamdan sıkılır. Bigün  Circe, bir balıkçıyı bir tanrıya dönüştürdüğünde büyücülük güçleri bulunduğunu farkına varır. Hatta  Circe  bir rakibini tüm denizcilerin  korkmuş olduğu korkulu bir deniz canavarı haline getirince tanrıları bile tehdit edebilecek bir büyücülük gücüne haiz bulunduğunu  anlamıştır.

 

Dost bulmak için ölümlüler hayatına giden Circe başka bir âlemin bulunduğunu da farkına varır.

 

“Ve bigün, artık bu dünyaya dayanamayacağım, diye düşündüm. Bunun üstüne denizin derinliklerindeki kadim bir tanrı seslendi:
-Öyleyse çocuğum, başka bir dünya yap.”

 

Tehdit altında olan Zeus,  Circe’yi tenha bir adaya hapseder ve Circe burada yüzyıllar boyu kalır.

Sadece  Circe bilincinde olmadan hem adamların hem de tanrıların gazabını çekmektedir. Zalim kız kardeşi Pasiphae ve icat eden Daedalus ile görüşmek için  Girit’i ziyaret eder. Daedalus’un insan becerisi le büyüsünü birleştirir.

En, sonunda kendini Olimpiyatçıların en korkulu ve intikamcı rakibiyle karşı karşıya kamıştır. Circe bu rakibine karşı en sevilmiş olduğu varlığı korumak zorundadır.   Circe, tüm enerjisini toparlamak mensup olduğu tanrılar âlemi ile oldukca sevilmiş olduğu ölümlüler içinde tercih yapmak zorunda kalmıştır.  

 

 

[1] https://www.irishtimes.com/culture/books/circe-by-madeline-miller-review-a-fresh-take-on-ancient-mythical-tale-1.3463249

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Madeline_Miller

Benzer kitaplar

Senden Önce Ben Kitap Özeti (Jojo Meyes)

yakutlu

Osmancık Kitap Özeti (Tarık Buğraa)

yakutlu

Karıncalar – Bernard Werber – Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap