Ekitap, ekitap indir
Kitap Özetleri Roman Romanlar ve Roman Özetleri Yabancı Romanlar

Don Juan Molliere özet ve incelemesi

Yazıda “Dom Juan yada Heykeli olan Ziyafet Mollıere  “ öyküsü hakkında bilgiler, özeti,  mevzusu, ana fikri,   kahramanları,  olay örgüsü,   yazarı, “romanın şahıs ekibi  yazarın diğeri romanları, , Dom Juan Mollıere  “adlı eserden alıntılar yer alır., Dom Juan Mollıere   Yapıt hakkında yorumlar,  romanın ifade tekniği, yazarın görüş açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.

ESERİN YAZIMI BASIMI ETKİSİ YAZARI HAKKINDA

Dom Juan yada Heykeli olan Ziyafet ” klasik komedyaların büyük ustası Molière tarafınca komedi-bale türünde yazılmış beş perdelik bir müzikal komedidir.

Dom Juan yada Heykeli olan Ziyafet,  Molıere tarafınca 1665 senesinde yazılmış ve Theatre du Palais-Royal’de sahnelenmiştir.[1] Yapıt  [2] Osmanlıca olarak Ahmet Vefik Paşa  tarafınca dilimize çevrilmişti.[3]
Yapıt ilk sahnelenmesinden sonrasında tepki ile karşılanmış bir tek on beşinci gösteriminden sonrasında devrin dini liderleri oyunun inançlarıyla alay ettiğini düşündükleri için sahnelenmesini yasaklatmışlar,[4] aynı gerekçeler ile kitap olarak da basımına da izin verilmemiş o nedenle yaratı bir tek 1884 senesinde ilk ve orijinal haliyle yayımlanabilmişti.

Molière bu oyunu İspanyol edebiyatında bulunan Don Juan’ın efsanesine dayanarak yazmış

Moliere, bu oyunda Don Juan tipini bir hanımefendi avcısı olarak göstermişti.

“Don Juan oyunu, başkahramanın, mukaddes ve insani değerleri hiçe sayan, toplumsal ölçülerle çelişen, aykırı kişiliği içinde, insanoğlunun ne pahasına olursa olsun, özgür iradesiyle ‘kendini gerçekleştirmesi’ temasını komedyanın temeli olarak almıştır. Oyun, Moliere’in yapıtlarının genel yapısına uygun olarak seyirciye kendi ikiyüzlülüğünü göstermektedir. “[5]

Eserin ana teması Dom Juan’ın çapkınlıkları ve dinsizliği olmaktadır. Molière,  bu oyununda da  n aşağıya tüm sınıfların  ahlaksızlığını ortaya koymaya çalışmıştır.

Molıere, eserlerindeki tipler ve oluşturdukları acayip vakaların üstünden Fransız toplumundaki burjuva, yoksul, asilzade çatışmalarını, sınıf atlamaya girişim eden kişilerin karşılaştıkları tirajı komik tuhaflıkları, para, şöhret düşkünü kişilerin şaşırtıcı ve hayret verici hallerini,  sözde kibarlar, sahte doktorlar, eczacılar, dindarlar, kıskançlar, cimriler, züppeler, ikiyüzlüleri ortaya koymaya çalışan bir yazardır. İnsanlığın şaşırtıcı ve hayret verici hallerini güldürürken düşündürtecek yöntemlerle ortaya koymuş olan yazar dünya edebiyatının en önemli güldürürken düşündürten komedi ustasıdır.

ANAFİKİR

KONUSU

ÖZETİ

Dom Juan, bayanlara, şehvete ve aşk oyunlarına düşkün Avrupalı ​​bir asilzadedir. Tanrıya inanmayan kiliseyle alay eden ateist olan Dom Juan, bir tek ve bir tek katı bir mantığa, güce ve paraya saygı duyan bir adamdır.

Tanrıya ve dinin kurallarına inanan ahaliyi ahmak olarak görmekte bir tek hanım güzelliğine düşkün ve her güzel hanımla birlikte olmayı arzu eden bir çapkındır. Dom Juan’ın en yakın dostu yüce Sganarelle’dir.  Dom Juan onun tavsiyelerine uymasa bile her şeyi Sganarelle’ye danışmakta ve onun fikirlerini almaktadır.

Fakat, enfiyeye düşükün bir adam olan Sganarelle, Dom Juan’ı  “Dünyayı gezen en büyük alçak, deli bir köpek, bir şeytan, bir Türk, hatta cennete ya da cehenneme inanmayan bir kurban” olarak tanımlamakta buna rağmen korku duyulabilecek olaylardan sakınan bir adam olan Don Juan’’ın bazı ahlaksızlıklarına destek da olmaktadır.

Don Juan,  bekâr bir adamdır ve görüp beğenmiş olduğu her hanım ile duygusal bir ilişki yaşamaktadır.  Zarif ve duygusal görünümlü bir hanımefendi avcısı olan Dom Juan beğenmiş olduğu bayanlara evlenme teklif etmekte fakat her ay değişik bir hanımla evlenmek vaadi ile birlikte olmaktadır.

Dom Juan’ın son aşkı manastırdan kaçırılmış olduğu Dona Elvira’dır ve hanım onsuz yapamayacağını söylemekte ve Dom Juan’ı fazlaca sevmektedir.  Fakat Don Juan, eşe sadakat duymayı saçma olarak görmekte yeni bir hanımefendi ile birlikte olmayı düşünmektedir. Sadakatli bir sadakat erdemini yapmak ne kadar saçma.”

Don Juan düğünlerden hoşlanmakta ve her ay başka bir hanımla evlenmektedir. Bunun pek dindarca bir şey olmadığını söyleyenlere ise ” Bu, benim ile Aden arasındaki bir sorun. Aden ile aramızdaki bu problemi fazlaca güzel bir halde halledeceğimizden endişeniz olmasın“

Dom Juan yeni nişanlanmış bir hanımefendi görmüş onu fazlaca beğenmiş ve onu kaçırmayı düşündüğü için yardımcısı Sganarelle’den yardım istemiştir. Don Juan ilk iş olarak Dona Elvira’dan ayrılır. Dona Elvira, Sganarelle’nin yanına gelmiş olarak Dom Juan’ın kendisinden ayrılma sebebini  öğrenmeye çalışır. Sganarelle ise hanıma şu cevabı verir. “İskender ve diğeri fatihler ellerinde onca ülke varken niçin birçok ülkeyi fethetmek istiyorsa;  o da onun için seni terk etti. Şu sebeple daha pek fazlaca yeri fethetmek için senden ayrılmak zorundaydı.” Don Juan, onu manastırdan almış olduğundan pişman bulunduğunu, onu terk ederse gene manastıra dönebileceği için bunu yaptığını söylemişti. Dona Elvira ise “ Senin cehennemden korkmadığını biliyorum fakat “öfkeli bir kadının öfkesinden” kork diyerek Dom Juan’dan ayrılır.

Sganarelle, derin  bir dini anaca haiz olmasına rağmen çıkarları gereği Efendisi Dom Juan’ın kötü emellerine hizmet etmekten geri durmamakta ve efendisinin çapkınlıkları için lüzumlu bilgileri, araçları, gereçleri ve zemini hazırlamaktadır.

Dom Juan bu kere genç bir köylü kızına gönlünü kaptırmıştır. Batan bir tekneden onları kurtaran köylü kızı Charlotte ‘ye evlenme teklifi eder. Charlotte ‘alında nişanlıdır fakat Charlotte’nin babası ise iyi bir şans yakaladığını düşünerek nişanlı kızının Don Juan ile flört etmesine karşı çıkmamış, önceki damadına derhal tekmeyi atıvermiştir.

Dom Juan’ın peşine takılanlar vardır ve yardımcısı onu takipçilerden kurtarmakta ustalık göstermektedir.  Fakat Dona Elvira’nın kardeşi Dom Carlos onun izini sürer.

Takipçilerinden kaçan Dom Juan ve Sganarelle, birkaç ilkin öldürülen bir komutanın mezarı ve heykeli önünde dururlar ve Dom Juan heykeli yemeğe davet eder.  Heykel ise ona elini uzatarak Dom Juan’ı cehenneme gönderir.

[1] https://www.bookreports.info/don-juan-summary/
[2] https://www.wikizero.com/tr/Data%C3%A7_Kad%C4%B1nlar
[4] Moliere , Jean Baptiste Poquelin, Don Juan, Çevirmen, Ayberk Erkay, Izlenme Zamanı,2011-08-08 ( Arka Kapak)
[5] Moliere , Jean Baptiste Poquelin, Don Juan, Çevirmen, Ayberk Erkay, Izlenme Zamanı,2011-08-08 ( Arka Kapak)

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı
sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı
Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına bakılırsa suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere
başvurulacaktır.

Benzer kitaplar

Sensiz Olamam – Rebecca Winters – Online Kitap Oku

yakutlu

Patenli Kız – Zeynep Cemali – eKitap İndir

yakutlu

En Karanlık Sır – Gena Showalter Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap