Ekitap, ekitap indir
Kitap Özetleri Roman Romanlar ve Roman Özetleri Yabancı Romanlar

Fahrenheit 451 Romanı ve Ray Bradbury Hakkında Bilgiler

Fahrenheit 451 Romanı ve Ray Bradbury Hakkında Bilgiler

Fahrenheit 451 adlı roman  ilk baskısı  1953 senesinde meydana getirilen  ABD asıllı yazar Ray Bradbury’e ilişik fantastik, politik, distopik  bir bilim kurgu kitabıdır.

Gelecek hakkında karamsar bir öngörü, tvların ve hızla gelişen teknolojinin insan yaşamının tamamen iletişimsiz bırakacağı endişesini taşıyan roman, kitapların yok edilmiş olduğu bir dünya tasavvuru ile baskıcı bir gelecek olacağı karamsarlığı üstüne kurgulamıştır.

Yazıldığı tarihten bu güne bakarsak o kadar da haksız sayılmayan bir öngörüye haiz olduğu anlaşılan kitap o günler için gelecek bu günler için bir bakıma gelmiş bir dünyayı anlatmaktadır.

Kitap adını kitabın yanma derecesi olan Fahrenheit 451 ısı eviyesinden almıştır. . Yazar bu kitabı 1953 senesinde geleceğin kâbus senaristliği olarak kaleme almıştır. Yazıldığı tarihte bir fazlaca ilgi görmüş olduğu anlaşılan bu kitap yazarına Prometheus Onur Kürsüsü Ödülü, Retro Hugo En İyi Roman Ödülü benzer biçimde ödüler de kazandırmış roman devletimizde de birkaç kez baskı görmüş, birkaç çevirmen tarafınca da Türkçeye çevirisi yapılmıştır.

Kitabın görmüş olduğu ilginin akabinde kitap Fransız  asıllı François Truffaut tarafınca da beyazperdeye da uyarlanmış sadece Truffaut  kurguda bazı değişimler  de yapmıştır. Bu film Türkiye’de “Değişen Dünyanın İnsanları” adıyla gösterime girmiştir.

Kitabın Mevzusu

Dünya bir tek evlerde tv izlenilen, teknoloji ile insanların uyutulduğu bir dünyaya dönüşmüştür. Kitaplar yok edilmekte kitapları okunmaması engellenmektedir. İtfaiyecilerin görevi yangın söndürmek değil suç duyurusu meydana getirilen evlerde kitapları yakmaktır. Bir itfaiyeci olan Guy Montag’ın işi de budur. Fakat bir minik kız evladı ile kitaplarını yaktırmamak için  hyatını tehlikeye atan yaşlı bir bayan Guy Montag’ı düşünmeye sevk eder. Guy Montag, kitapları okumaya ve sistemi de sorgulamaya adım atar

.

Karakterler:

Guy Montag,

Clarisse McClellan,

Beatty,

ÖZET

( Kitabın Künyesi: Ray Bradbury Fahrenheit 451, Çev. Zerrin Kayalıoğlu, Korkut Kayalıoğlu İthaki Yayınları, 1999 )

Dünya kimsenin kimselerle ietişim kurmadığı ekranları izlediği bir yer olmuştur.  İtfaiyecilerin görevi ise kitapları yakmaktır. Gay Montag’da bir itfaiyecidir.   Kitaplar Fahrenheit 451 de tutuşmakta İtfaiye bürosuna bir suç duyurusu gelirde Gay Montag ve ekibi oraya giderek  kitapları yakmaktadır.

Tv ve teknoloji kitapları ve okuma alışkınlığını çoktandır yok etmişti.  Montag’ın işi ise sistemin en yasadışı ve tehlikeli görmüş olduğu şey olan kitapları yakmaktı. Gay Montag  bu işini oldukça seven bir adamdır.

Montag tüm zamanını televizyonlarla kaplı odalarda  eşi Mildred’le birlikte geçirmektedir.  Montag, kitapları ne için yaktığı mevzusu üstünde de hiçbir süre düşünmemiştir.

Gay Montag  bigün  eve dönerken minik bir kız ile karşılaşmış minik kız Gay Montag ‘ın  aklını kurcalayan bir oldukça sual sormuştur. Kız evladı her kati ayak uydurmuş olduğu sistemi sorgulayan bir sual sormuştur. Bu sorular Gay Montag  ‘ın kafasını karıştırmış, Gay Montag insanoğlu hakkaten mutlu mu, sistem doğru mu yapıyor diye düşünmeye adım atmıştır. Gay Montag  her gün iş dönüşünde bu minik kızı aramaya ve görmeyi ummaya adım atmıştır.

Yeni komşusu Clarisse’e ona kitaplar hakkında güzel şeyler söylemiştir.  Bunun üstüne Montag tüm bildiklerini sorgulamaya da adım atar.

Bigün Gay Montag’ın çalmış olduğu itfaiye bürosuna içinde kitap bulunan bir ev suç duyurusu gelmiştir. Bu ev yaşlı bir hanıma aittir. Yaşlı bayan kitaplarının yakılmasına şiddetle karşı çıkar. Hatta kitaplarını yanmaktan kurtarmak için kendisi bile yanmayı göze alır. Montag’ bu durum oldukça etkilemiş ve kitapların içinde ne işe yaradığını merak etmiştir. “İnsanların, uğruna canlarını feda etmeyi göze almış olduğu bu kitapların içinde ne var? Gerçeklerin farkına vardıktan sonrasında bu karanlık toplumda artık yaşanabilir mi?”

Bu vakada sonrasında Montag, kitap yakmak için gittiği evlerden gizlice kitap alıp saklamaya adım atar. Fakat İşten dönüşte o kız çocuğunu da göremez hale gelmiştir. İnsanlara o minik kız çocuğunu sorar fakat yakındakiler o kızı öldüğünü söylerler.

Almış olduğu kitapları okumaya başlamış olan Montag zaman içinde oldukça değişmeye adım atmıştır.  Eşi bile ondaki bu değişimi far eder. Hatta okumaya da oldukça alışmış, arkadaşlarının yanında dahi kitap okumaya adım atmıştır.  Ondaki bu değişikliği şefi dahi fark etmiştir.

“Mutlu olmamız için lüzumlu her şeye sahibiz, fakat mutlu değiliz. Bir şey noksan. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki senedir yaktığım kitaplardı.”

Montag, bir zamanlar beraber oldukça kitap yaktığı Faber ile de buluşmaya ve kitaplar hakkında konuşmaya adım atmıştır.  Bigün itfaiye ekibi kitap yakmak için bu kez Montag ın evine gelir. . Gay Montag  , ise kitaplarını kurtarmak için itfaiye şefini ateş yakma aleti ile  yakıp öldürür ve oradan hızla kaçar. Artık hepimiz onu aramaktadır. Kaçakların olduğu bir yere gider ve orada bulunan kitap tutkunları arasına karışır. Hepimiz onu öldü sanmış fakat o kitaplar içinde yaşamaktadır.

Benzer kitaplar

Matrix’e Hükmedin – Richard Bartlett – Online Kitap Oku

yakutlu

Veba

yakutlu

Temas – Emily Snow – Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap