Ekitap, ekitap indir
Diğer

Fedailerin Kalesi Alamut – Kitap İncelemesi

Ilk olarak belirtmeliyim ki kitabı fazlaca beğendim aslına bakarsanız kitap hakkında bir fazlaca okur da benimle aynı fikirde. Bilhassa o devrin toplumsal yapısı ve coğrafyasını fazlaca iyi yansıtması hikayenin gerçekçiliğini anlatmış.
Her dönem olduğu benzer biçimde bu zamanda de aklı, hitabe ve ikna kabiliyeti yüksek olan bir insan çıkagelmiş bu hikayenin baş karakteri ise Hasan Sabbah. Dini inancı ve öğretiyi kendi çıkarları için değiştirip zayıf inançlı kişileri etkileyerek kendisine bağlı bir mürit topluluğu oluşturuyor. Zaman içinde yakın coğrafyalarda dışlanan sürgün edilen devlet adamları komutanlar ve doktorları da devşirerek Alamut isminde ki ulaşılmaz bir kalede bir araya getiriyor.
Hasan bir fazlaca yer gezmiş ve değişik bölgeler kültürler görmüş biri olarak bir orduyu yenmenin yolunu bulmuştur. Hasan şunun farkındadır ordu ne kadar kalabalık olursa olsun yada ülke ne kadar büyük olursa olsun onu yöneteni alt edince ne orduyu dolayısı ile ülkeyi de alt edebilecektir.
Bu mantalite ile kendisine hususi olarak yetiştirilen ve ölümden korkmayan bir ordu yetiştirir onlara aden vadeder ve hatta kendi yarattığı cenneti askerlerine içirdiği haşhaş ile inandırır.
Hikayede Halime isminde genç bir kız ve fedai olmak için gelen Tahir’in yaşadıklarını okuyoruz. Kitapta adı geçen her şahıs bir tip değil karakter olarak ele alınmış her birinin geçmişte yaşadıkları ve vakalara karşı tepkileri satır satır işlenmiş. Hasan Sabbah uzun seneler süresince ilmik ilmik işlediği planını hayata geçiriyor ve plan kusursuz işliyor.
Kısacası size bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Beğendiyseniz kitabı satın alabilirsiniz…

Kitap oku ✁ Online ekitap oku

Benzer kitaplar

Zahir – Paulo Coelho – Online Kitap Oku

yakutlu

Elf Yıldızı – Matgaret Weis & Tracy Hickman – Online Kitap Oku

yakutlu

Avatar – Bir Ayrılık Hikayesi – Çizgi Roman Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap