Ekitap, ekitap indir
Roman

İnce Memed – Yaşar Kemal

İnce Memed – Yaşar Kemal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İnce Memed Özeti

Memed annesi Döne’yle birlikte Değirmenoluk köyünde yaşayan on bir yaşında bir çocuktur. Köydeki tüm topraklar Abdi Ağa’ya aittir ve köyün insanları onun baskısı altında yaşamaktadır. Kanun ve töreleri Abdi Ağa koyar ve dışarıdan hiç kimse gelip karışamaz.

Abdi Ağa’nın zulmünden bıkan Memed, bir gün köyden kaçar ve başka bir köyde Süleyman emmiye çobanlık yapar. Annesi Döne, Abdi Ağa’ya oğlunu bulması için yalvarır. İki sene boyunca annesinin özlemiyle yaşayan Memed bir gün gizlice köye geri döner. Onu gören köylü hemen bu haberi yayar ve Abdi Ağa gidip Memed’i getirir. Ceza olarak Abdi Ağa, o sene Memed ve Döne’yi açlıkla baş başa bırakır, onlara tarlanın gelirinden hiç pay vermez.

Memed on sekiz yaşına geldiğinde, köyden arkadaşı olan Mustafa ile gizlice kasabaya inerler. Kasabada insanların başında ağa olmadığını, herkesin kendi evi ve kendi tarlasına sahip olduğunu gören Memed bu durumdan çok etkilenir ve sevdiği kız Hatçe’yi kasabaya kaçırır.

Bu haberi duyar duymaz Abdi Ağa, iz sürme ustası Topal Ali ve Hatçe ile nişanlı olan Veli onların peşlerine düşer. İzleri takip eden Topal Ali onları ormanda bulur. Abdi Ağa’nın adamları ve Memed arasında çatışma çıkar. Çatışma sonucunda Veli ölür ve Abdi Ağa yaralanır. Bunun üzerine Memed, Hatçe’ye köye dönmesini, onu gelip alacağını söyler ve kaçar. Bir süre Süleyman emminin yanında saklanan Memed daha sonra Deli Durdu’nun çetesine katılır ve eşkiya olur. Deli Durdu’nun yanında uzun süre baskınlara ve soygunlara katılan Memed silah kullanma ve çatışma konusunda ustalaşır. Deli Durdu’nun merhametsiz davranışlarından rahatsız olan Memed ve arkadaşı Cabbar onun çetesinden ayrılırlar.

Bu sırada, Abdi Ağa köyden birkaç kişiyi Hatçe’nin aleyhine ifade vermeleri konusunda ikna eder ve Hatçe Veli’yi öldürmek suçundan hapishaneye düşer. Bir gece köye geldiğinde annesinin Abdi Ağa’nın adamları tarafından dövülerek öldüğünü ve Hatçe’nin suçsuz yere hapiste yattığını öğrenen Memed deliye döner ve Abdi Ağa’yı öldürmeye karar verir. İz sürmesi için Topal Ali’yi çağırır. Topal Ali tüm bunların kendi başının altından çıktığını düşündüğü için ve çok pişman olduğu için Memed’e canı gönülden yardım eder. Aktozlu köyünde muhtarın evinde kalan Abdi Ağa’yı, Topal Ali hemen bulur. Memed ve Cabbar evi ateşe verirler. İçerden kimse çıkmayınca Abdi Ağa’nın yanarak öldüğünü düşünürler.

Memed, Değirmenoluk’a gider ve Abdi Ağa’nın artık öldüğünü, kimseden korkmamalarını ve gelirlerini paylaşmamalarını köylüye söyler. Köylü bayram eder, halaylar çekilir. Ancak Abdi Ağa’nın ölmediği haberi gelince köylüler korkuyla evlerine kapanır.

Abdi Ağa tarlalarının dağıtıldığını duyunca çok sinirlenir ve Memed’i ortadan kaldırmak için planlar yapar. Kendisi gibi çok hırslı olan Ali Safa Bey ve onun adamlarından yardım ister. Memed, Ali Safa Beyin en güçlü adamı olan Kalaycı’yı çatışma sırasında vurur. Böylece Memed’in efsanesi köyler arasında hızla yayılır. Karşısına kim çıksa İnce Memed üstesinden geliyor ve pes etmiyordur.

Memed, Cabbar’ın tüm karşı çıkmalarına rağmen kasabaya gidip hapishanede Hatçe’yi ziyaret etmek istemektedir. Tüm risklerine karşın, Memed küçük çocuk kıyafetleri giyer ve hapishaneye Hatçe’nin kardeşi olduğunu söyler. Hatçe ve Memed birbirlerini görünce tek kelime bile edemezler. Memed, Hatçe’ye para bırakır ve hapishaneden çıkar. Bunun üzerine hapishaneye giden Topal Ali, Memed’e Hatçe’nin Kozan hapishanesine götürüleceğini söyler. Memed bu habere sevinir ve dağlık bir bölgede jandarmanın gelişini bekler. Hatçe ve başka bir mahkum olan Iraz, jandarma tarafından Kozana götürülürken Memed jandarmayı vurur ve onları kaçırır.

Memed yanında iki kadınla bir mağaraya yerleşir. Memed, Hatçe ve Iraz kışı çok zor geçirirler. Yiyeceklerini Topal Ali çevredeki köylerden getirir. Bu sırada Memed’in bir oğlu olur.

Jandarmalar onun peşine düşmüştür ve tüm köylülere zulüm ederek ağızlarından laf almaya çalışırlar. Yediği dayak sonrası bir çoban, Memed’i dağın eteklerinde gördüğünü söyler. Jandarma Memed’i kıstırır ve çatışma çıkar. Bu çatışma sonucunda Hatçe ölür. Iraz çocuğu da alıp Gaziantep köylerine gider.

Değirmenoluk’a geri dönen Memed af çıktığı için teslim olmayı düşünmektedir ancak köylü ona annesinin ve Hatçe’nin intikamını almadan teslim olmamasını söyler. Bunun üzerine Memed hiç düşünmeden kasabaya gider ve Abdi Ağa’yı vurur. Köye geri dönüp, köylülere özgürce yaşayabileceklerini, tarlaların onlara ait olduğunu söyler ve atıyla uzaklaşır. O günden sonra kimse Memed’den bir haber alamaz.

İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed’in, insan ilişkileri, köyleri ve doğasıyla Çukurova’nın öyküsü. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın,”mecbur adamın” romanı.

Torosların eteğindeki Değirmenoluk köyünden, İnce Memed’in yaşadığı yoksulluğa başkaldırışı sonucunda zulmedenler için bir eşkiyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşmesinin hikayesi. İnce Memed’in başına hangi olayların geleceğinin merakı içinde kendinizi öyküye kaptıracaksınız.

İnce Memed Yorumları

serinin tüm kitaplarını okumak istiyorum ama çok uzun şimdilik birinciyi okudum çok güzeldi param olunca diğerlerini de okuyacağım

31-03-2015 20:19

harika bir seri hepsini okuyacağım ilk kitap bitti çok güzeldi

15-04-2015 21:30

ben bu muhteşem romanı daha 10 (yıl 1971) yaşımda okumuştum. tüm sınıfa özetini anlatmıştım, hala etkisi altındayım.

06-11-2015 15:49

bu olay kahraman marasin helete koyunde yasanmistir ince met yani gercek adiyla ufodur mezarida heletenîn yalasinda dadir lutfen bu romani iyi arastirsinlar

12-02-2016 00:33

seriyi okudum çok güzel bir seri okumanızı tavsiye ederim

doğa uğur • 20-04-2016 15:16

çok güzel bir kitap herkeze tafsiye ederim

27-05-2016 08:45

harika bir kitap ince memed konusu ile beni çok etkiledi sıkılmadan zevkle okudum bence herkesin mutlaka okuması gerekiyor lütfen filmini de yapsınlar bence çok güzel film olur yada dizi de olur

25-09-2016 17:45

cok cok guzel bir kitap okurken cukurovayi ve olaylari yasiyorsun ben 4 cilt bir arada cikmis kitabini okudum tasimasi zor olsada akici oldugu icin kitabin icine girdiyimde kitabin agirligini unutum herkese tavsiye ederim pakize 28.09.2017

29-09-2016 17:23

ince memed kitabı çok güzel diğer kitapları da alıp okumak istiyorum konusu beni çok etkiledi

16-10-2016 05:58

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi serinin diğer kitaplarını da okuyacağım

06-11-2016 00:03

ince memed cumhuriyetin ilk yıllarında köylü-ağa ilişkilerini gözümüzün önüne getirip günümüze ışık tutan bir başyapıt bir şaheser….

20-12-2016 14:17

ben bu muhteşem romanı daha 10 (yıl 1972) yaşımda okumuştum., hala etkisi altındayım.

10-01-2017 22:39

hala okumadım ama özeti bile çok etkiledi beni okumak için can atıyorum.

12-01-2017 19:02

bu kitabi bir günde bitirmek mümkün mü

27-01-2017 19:02

çok güzel ödevim olduğu için öğrendim

17-02-2017 10:57

çok güzel bir kitab biri okudum diğer serilerini de okuyacam

06-03-2017 10:06

bana olay örgüsünü kendi fikirleriyle yorumlayacak birisi varmış kitabı okumuş olan

15-04-2017 17:52

bayıldım çok güzelmiş

14-11-2017 18:59

çok güzel bir site yapmışsınız tüm kitapların özetlerini bulabiliyoruz önceki ödevlerimde de sizden faydalanmıştım ince memed özet ödevi için de sitenizi kullandım yanlış anlaşılmasın bire bir kopyalamayıyorum aslında özetin özetini çıkartıyorum diyebilirim

03-06-2019 22:01

Benzer kitaplar

Anansi Çocukları – Neil Gaiman – Online Kitap Oku

yakutlu

Ankara – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

yakutlu

Sinekli Bakkal (Roman Özeti)

yakutlu

Yorum Yap