OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnsan ne ile yaşar kitap özeti, kitap yazarı Tolstoy, tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da dönemin sorunlarına yönelik insan hayatı ile ilgili sorgulamalar içerisine girmiştir. Kitapta genellikle, insana dair, iyilik ve kötülük, yaşam ve ölüm gibi konular üzerinde durulmuş ve aslında hayat genel olarak sorgulanmıştır.

Hayata dair farklı bir bakış açısı ile bakacağınız bu kitap insanın kendi benliğini de sorgulamasına yardımcı oluyor. İnsan aslında en çok kendini tanımlarken zorlanır. Bu yüzdendir ya kişilerin karakterleri genellikle yakın çevrelerine sorulur. Tolstoy, insana dair tüm soru işaretlerini büyük bir ustalıkla ele almıştır. Genellikle parodiler kullanarak, toplumsal ve ahlaksal konuları, tüm zıtlıkları ile almıştır.

İnsan Ne İle Yaşar Özet Kitap İçeriği

Tolstoy, kişisel yaşam olarak şanslı bir birey olarak dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Tolstoy, hayatı boyunca insanın yaşam amacı üzerine yoğunlaşır ve para, varlık, şöhret gibi kavramlar onun için bir değer olmaktan çıkar ve sadece kavram olarak hayatında yer alır. Tüm maddi varlıklarından vazgeçen Tolstoy, kendini tamamen, hayatın anlamına odaklar. Bu anlamı ararken de toplumsal, ahlaki değerleri ele alır. 

İnsan ne ile yaşar kitap özeti olarak; Doğru ve yanlışın, aslında kişisel birer kavram olduğunu kavratmaya çalışır. Her insanın kendi içinde var ettiği bir doğru ve bir yanlışı vardır. Bu yüzden doğru ve yanlış kavramlarını genellemek ve toplumsal değerler haline getirmek aslında onun için varsayımsal olarak bile değerlendirilmemesi gereken bir etikliktir.

Tolstoy, inanç olarak Tanrıya inanan bir adamdır. Her zaman insanların birlik içerisinde yaşaması gerektiğini savunur ve insanların birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya dayalı bir toplumsal ahlaktan söz eder. Bu ahlaki değerleri, sürekli olarak birlik içerisinde ele alan yazarımız insanın doğumunun da hayatın amacını bulmak için olduğunu savunur.

Kitapta yer alan bir deyişe göre, bir ölüm meleği yeni doğum yapmış bir annenin canını almak üzere görevlendirilir fakat melek acıma duygusuna yenilir ve kadının canını bağışlar. Tanrı ölüm meleğini cezalandırır ve insanın içinde barındırdığı duyguları, insana hangi duygunun verilmediğini ve insanın ne ile yaşadığını bulması ile insan suretine büründürülür. Melek tüm bu değerleri öğrendiğinde yaratıcının ne kadar merhametli olduğunu öğrenecektir. Bu şekilde tekrar göğe çıkmasın a izin verilecektir. Bu tarz bilgilerin paylaşıldığı bir kitap olup, sizlerin ufkunu açacak ve hayata dair farklı bir pencere açacağınız bir kitap olacaktır.

İnsan Ne İle Yaşar Kitap Özeti

Tolstoy, İnsan ne ile yaşar kitabında Simon adlı bir tüccarın hayatını ele almaktadır. Simon bir ayakkabıcıdır ve eşi ile kıt kanat geçinmektedir. Bir gün maddi olarak sıkışır ve ayakkabı dikmek için gerekli olan deriyi alacak parayı bulamaz. Cebindeki son parayla bir şarap alır ve kilisenin önüne doğru ilerler bu sırada kilisenin önünde duran bir adam dikkatini çeker adam yardıma muhtaçtır, Simon hemen adamın üzerine kendi kıyafetlerinden bir şeyler giydirir. Daha sonra adamı evine götürür ve yanına çırak olarak alır.

Adam oldukça meziyetlidir, ayakkabıcılık konusunda ustasından daha iyi işler ortaya çıkartmaya başlar. Bir gün ayakkabıcıya bir müşteri gelir, adam oldukça varlıklıdır ve bir ayakkabı dikimi ister. Adamı gören çırak gülümser ve bir ayakkabı yerine terlik yapar. Bunu gören Simon çok sinirlenir.

Ayakkabıyı teslim almak için varlıklı adamın yardımcısı dükkana geldiğinde adamın hayatını kaybettiğini ve ayakkabı yerine bir terlik dikilmesini ister. Simon ve eşi bu duruma çok şaşırırlar. Aradan biraz zaman geçtikten sonra ikiz kızları olan bir kadın gelir ve kızları için ayakkabı diktirmek istediğini söyler. Çırak tekrar gülümser ve ayakkabıları dikerler.

İnsan ne ile yaşar özet

Kadın ayakkabıları almaya geldiğinde kızların kendi kızları olmadığını söyler. Bu olaydan sonra çırak bir melek haline dönüşür ve Simon ile eşi oldukça şaşkın bir şekilde, meleğe bakakalırlar. İnsan ne ile yaşar kitap özeti olarak aslında bu melek konu alınır. Melek tanrı tarafından cezalandırılmıştır ve insanı anlamak üzere dünyaya gönderilmiştir. Melek Simon’un eşinin göstermiş olduğu sevgiden, insanın içindeki sevgi duygusunu anlar, zengin adam dükkana geldiğinde ise arkadaşı olan ölüm meleğini görür ve gülümser, ölümü anlamıştır, ikiz kızlar dükkana geldiğinde ise insanın tek başına yaşayamayacağını anlamıştır.

Tolstoy, insanı büyük bir etki içerisinde bırakan, akıcı hikayeleri ile hayatın tüm duygularını ele almıştır. Dünya klasikleri arasına giren bu eser, her yaştan insanın mutlaka okuması gereken bir kitaptır. Aslında insanın kendi iç dünyasına, vicdanına edilen bir yolculuktur.

Kim bilir belki de Tolstoy bu hikayeler ile kendi hayatını sorgulamış, yaşadıklarından birer ders çıkartarak, hayatın esasının ruhani duygulardan, maddeden değil, ruhtan ibaret olduğu sonucuna varmıştır. Tolstoy, tanrının insanları tabi tuttuğu bu sınavla yüklü hayatı aslında çok sade ve her yaştan insanın anlayabileceği bir üslup ile kaleme almıştır. İnsan ne ile yaşar kitap özeti için aslında insanı insan yapan değerlerin ele alınışı demek mümkündür. Peki ya insanı insan yapan nedir?

İnsan Tek Başına Yaşayamaz, Yaradılışında Yalnızlık Yoktur

İnsan tek başına yaşayamayan bir varlıktır. Hayatın her anında mutlaka diğer insanlara ihtiyaç duyarız. Acımızı da mutluluğumuzu da, ekmeğimizi de suyumuzu da mutlaka birileri ile paylaşırız. Tolstoy insanın tek başına yaşayamayacak bir varlık olduğunu benimsemiş ve en iyi ironilerle bunu hikayelerinde tasvir etmiştir. İnsan ne ile yaşar kitap özeti olarak kitabın bir bölümü bu kavramı ele alır. Sadece yalnızlık değil, insanın doğuşunun da bir anlamı olmalıdır, ölümünün de. Tolstoy’a göre insanın doğumunun anlamı aslında ölümü ile aynıdır.

İnsan doğduğu günden beri yaradılışını sorgular, bir anlam arar içinde. Aslında bu anlamı bulduğunda ölecektir. Çünkü dünyanın, yaşamanın anlamı ölüm ile sonlanacak, bu sorgulama son bulacaktır. Tolstoy kitabında daha pek çok karakter ve hikayeye yer vererek insani duyguların hepsini ele almıştır. Vicdanı, sevgiyi, umut ve mutluluğu pek çok farklı yönden ele alır.

Aslında her insan bu duyguları tadar ve bilir fakat özümseyemez. Tolstoy bu kitabında bunu anlatmaya çalışır. Sevgi nedir? İnsan sevgiyi anlayabilmiş midir? Ölüm meleğinin dünyaya getiriliş sebebi ile insan oğlunun doğuş sebebini bağdaştırır. İnsan tüm bu değerleri anlayacak bir varlıktır fakat maddeye dalar ve maneviyatı unutur. Bundandır ya zaten Tolstoy’un tüm varlıklarından vazgeçip sadece tek bir varlığı önemsemesi. Nedir bu varlık? İnsandır, sadece insan, öz hayat. Hep bunu sorgular ve okurlarına da sorgulatır.

İnsan ne ile yaşar?

İnsan ne ile yaşar? Denildiğinde, bu kitabı okuyarak artık kendinizce bir cevap bulabileceksiniz. Sizin için insan nedir, hayatın anlamı nedir, ölüm, sevgi nedir. Bu kitap daha pek çok “nedir” soruları ile dolu olup, cevapları sadece sizde gizlidir. Tolstoy kendince cevaplar sunmuş olsa da asıl cevap her zaman insanın kendisidir. İçimizdedir. İçinizdeki tüm sorulara yanıt bulacağınız bu kitap, bir kez okunup rafa kaldırılacak cinsten değil. Hayatın her anında akıl danışmak için sayfalarını tekrar, tekrar karıştıracağınız bir baş yapıttır.