Ekitap, ekitap indir
Diğer

Kurbağa Yağı Satıcısı – Akira Kurosawa – Online Kitap Oku

Akira Kurosawa / Kurbağa Yağı Satıcısı / Epub PDF / Sayfa: 232

Dünyaca ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın hayatını anlattığı harika bir kitap çocukluğu gençliği sinemaya adım atışı çektiği filmler yaşadığı zorluklar. Sinemaya meraklı ve yönetmenin filmlerini sevenlerin severek okuyacağı bir eser.
1910, Tokyo doğumlu. Ortaokulu bitirdikten sonra, sessiz sinema döneminin film anlatıcılarından olan en küçük ağabeyinin yönlendirıııesiyle sinemayla tanışan Kurosawa, ağabeyinin erken yaşta intihanyla büyük bir sarsıntı yaşadı. Bir süre sonra PCL yapım şirketinde yardımcı yönetmen olarak çalışmaya başladı.
Hidesuke Takizawa, Kajiro Yamarnoto, Mikio Naruse gibi dönemin tanınmış yönetmenlerinin asistanlığını üstlenen Kurosawa, ilk filmi Sugata Sanjiro’yu 194 3 yılında yönetti. Ardından çevirdiği En Güzel ( 1944), Kaplanın Kuyruğuna Basanlar ( 1945), Gençliğime
Hayıflanmıyorum (1946), Sarhoş Melek (1948), Kuduz Köpek (1949) ve Skandal
(1950) gibi filmlerlejaponya’nın en önemli film yöneuneni oldu. Daha sonra, Yedi
Samuray (1954), Ayahtakımı Arasında (1957), Saklı Kale (1958), Kızıl Sakal (1965),
Ratt (1985), Düşler (1990) ve Ağustos’ta Rapsodi (1991) gibi efsanevi filmlere imzasını koydu. Bu filmlerden Ran dört dalda Oscar ödülü aldı. 1960’lann sonunda Tora Tora adlı filmle Hollywood’a giden yönetmen, filmi yanın bırakarak ülkesine döndü. 1970’lerin ortalanndaysa Sovyetler Birliği’ne gidip, Rus bir subayla Moğol
bir avcı arasında yüzyılın başında geçen bir dostluk öyküsünü anlatan Dersu Uzala filmini çevirdi. Film 1976 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar Ôdülü1nü aldı.
Kurosawa, 6 Eylül 1998’de Tokyo’da dünyaya gözlerini yumdu.
Kurbağa Yağı Satıcısı eKitap oku
Kurbağa Yağı Satıcısı online kitap oku

Beğendiyseniz kitabı satın alabilirsiniz…

Kitap oku ✁ Online ekitap oku

Benzer kitaplar

Faust – Johann Wolfgang Goethe – Online Kitap Oku

yakutlu

Linda Howard – Bay Mükemmel – Kitap Oku

yakutlu

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol – Epun ve Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap