OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Jack London / Martin Eden / Pdf Epub / Sayfa: 907

Martin’i bir düşünün ne kadar da bize benziyor hani şu bize biçilmiş rollere. askere git iyi bir iş bul sonra evlen eğer iyi bir işin evin araban yok ise kimse bakmaz boyuna posuna kimse bakmaz aşkına. İşte Martin’de bu aşkın ızdırabın dadır nasıl mı anlatayım.
Bizim Martin kavgacı aylak ama bir o kadar da çapkın bir gençtir iri yarı yapılıdır da barlarda takılır çevresinde kadın kız eksik olmaz yine bir kavga sırasında varlıklı bir adamın hayatını kurtarırlar. Adamla dost olurlar sonrasında bu adam Martin’i evine davet eder. Bizimki kaba saba bir adamdır varlıklı adamın evine girince çekiniz sıkılır ne yapacağını da bilemez gerilmiştir de. Salonda dolaşırken masada hayatının aşkını görür hayatının ızdırabını adı Ruth olan kızı. Ruth’a aşık olmuştur ama nasıl karşılık görecektir varlıklı bir kız kendisi de aylak sonra kızın mektuplar ve kitaplarla haşir neşir olduğunu fark eder o anda kafası çalışır demek ki kızı etkilemenin yolu kültürlü olmaktır.
Lakin bizim Martin’in cebinde kitap alacak parası yoktur bu sebeple kendini kütüphaneye atar gözüne kestirdiği ilk kitabı okumaya başlar bu geometri kitabıdır sonra bir kitap sonra iki derken meğerse okumaya bilgiye ne kadar aç olduğunu fark eder. Bu esnada Ruth’un gözüne de girmiştir hani oda aşıktır Marin’e fakat ailesi parasız bir adama nasıl güvenebilir bu sebeple Ruth Martinden çalışmasını ister bizimkinin işine gelmez çalışmak köleliktir. Sonra fark eder ki okumak da bir yere kadar artık yazar olmak ister yazdıkları yazıları dergilere yollar fakat red cevabı alır para da suyunu çekmiştir bir çamaşırhane de iş bulur burada çok çalıştığı için ne okuyabilir ne de yazabilir fazla dayanamaz bu iştende çıkar Ruth bu karara çok tepki gösterir…
Martin Eden eKitap oku
Martin Eden online kitap oku

Beğendiyseniz kitabı satın alabilirsiniz…

Kitap oku ✁ Online ekitap oku