Ekitap, ekitap indir
Kitap Özetleri Roman Romanlar ve Roman Özetleri Yabancı Romanlar

Mülksüzler İnceleme Konu Özet Ursula K. Le Guin

 

Mülksüzler   Ursula K. Le Guin

 

Kitabın Künyesi:

 

Yazar: Ursula K. Le Guin

Çevirmen: Levent Mollamustafaoğlu

Yayınevi: Metis Yayınları

ISBN: 9789753425285

Sayfa: 313 sayfa Basım Zamanı: 2014

 

Mülksüzler adlı roman Berkeley, Kaliforniya 1929 doğumlu ABD vatandaşı bayan yazar Ursula K. Le Guin’in  politik bilimkurgu türünde bir romanıdır.

 

1975 senesinde yazılan bu roman Nato, ABD ve SSCB içinde süregelen soğuk cenk yılarında dünyadaki paracı ve toplumcu savaşına simgesel bir yaklaşımla atıfta bulunan bir roman olarak dikkati çeker.  Paracı dünyanın merkezi olan ABD de yazılmış olan romancı tercihini toplumcu sistemin doğrularından yana kullanmış,  kapitalizme meydana getirilen eleştirileri ile dikkati çeken bu roman 1975 senesinde Nebula ve Hugo Ödüllerini almıştır.

 

Romandaki iki ayrı sistemle yönetilen iki ayrı gezegen esasında yeryüzündeki paracı ve toplumcu sistemlerim sembolleri olmaktadır.  Bu romanın yazarı olan Ursula K. Le Guin, romanı hakkında şu izahatı yapmıştır. “Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen ufak bir dünya dolusu insanı konu alıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca ilkin yaşamış, bu yüzden vakalara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, şundan dolayı tüm vakalar aslına bakarsak onunla başlamıştı.”

 

Roman başka dünyalardaki olgular şeklinde sözünü etmiş olduğu kapitalizm, komünizm, sosyalizm ve anarşizm ile alakalı yazarın kendi fikirlerini işlemektedir.  Yazarın kurduğu ütopik yaşam düzeni bir anlamda toplumcu fikir ile yazarın kendi hayal etmiş olduğu ütopyalar olmaktadır. Yazar toplumcu düzendeki yaşam kurgusuna kendi hayallerini de katarak başka bir gezegende yaşanmış olan bir yaşam şeklinde anlatmaktadır. Roman bir taraftan paracı sistemin eleştirisini yaparken öteki taraftan da anarşizmin doğru ve yanlışları hakkında getirmiş olduğu yorumlar ile dikkatleri çekmektedir.  

 

ROMANIN KONUSU

Uras gezeni her şeyi ile paracı düzenin yargı sürdüğü bir gezegendir.   Urras’taki Odolar bu gezegendeki sisteme isyan ederek komşu gezeğen Annares’e göçerler

 

Uras’tan gelen Odolar , Annares’te eşitliğin ve paylaşımın olduğu,  her şeyin her insanın ortak kullanımına verildiği, toplumcu ve anrşist bir seviye kurarlar. Fakat bu gezegende de kıskançlık ve rekabet çıkacak düzeni bozan insanoğlu olacaktır.

 

 

ROMANIN ÖZETİ  

 

 

Urras ve Anarres  birbirine uydu olan iki ayrı gezegendir. 

 

Urras gezegeninde Odolar vardır ve Laia Asieo adındaki bayan, bu gezegende yargı devam eden paracı sisteme baş kaldırmış, bunun üstüne anarşist Odocular yakın gezegen olan Anarres gezegenine göç etmiştir. 

 

Oysaki Urras dünyası zenginlik ve bolluk içinde bir yerdir. Göçtükleri Annares ise çöl ve kumdan ibarettir.  Laia Asieo Odo,  Annarres’e göçerken ölmüş Odocular, geldikleri Anarres’te kafalarına gore bir seviye yaratmışlardır.

 

Odoların kurduğu bu düzende aile terimi yoktur. Erkekler ve hanımefendiler istedikleri şahıs ile isterse birlikte olmakta istedikleri zamanda ayrılıp başkası ile beraber yaşamaktadır.  Anarres’te resmiyet kurulmamış, zıt cinseller ve eşcinsellere beraber yaşamaktadır. Doğan ufaklıklara, anneler ve babalar haiz çıkmamaktadır.  Çocuklar, bakım evlerinde büyümekte isteyen anne ve babalar çocuklarıyla kontakt içine girmektedirler.

 

Bu dünyaya bilgisayarlar da mühim işlevler üstlenmiştir.  Doğan ufaklıklara adları bilgisayarlar vermektedir. Anarres’te cinsiyet ve unvan ayrımı da olmadığı şeklinde hususi iyelik ve paraya ehemmiyet verilmemiş bir dünya olmuştur. Üstelik Annares ’te her şey her insanın ortak malıdır. İnsanlar isterlerse çalışmakta, sistemin  kurduğu büyük yemekhanelerde yiyecek yemekte, kendilerine verilen odalarda kalmaktadırlar.

 

Shevek, romanın kahramanı ve ufak bir çocuktur. Shevek, fizik bilimine ilgi duymuş ve Sabul adlı fizikçinin de yardımıyla büyük bir fizikçi olmuştur. Fakat Shevek,  zaman içinde Sabul’u geçince Sabul onu kıskanmaya adım atmıştır.

 

Shevek, büyük bir kuram geliştirmiş ve bu kuramını Sabul’a göstermiştir. Fakat Sabul, bu kurama karşı çıkar.  Bunun üstüne Shevek  bu kuramını toplumun hizmetine sunmak istemiş ve bu kuramını Sabul’u adı ile paylaşılmasına izin vermiştir. Sabul de Shevek’in kuramını  bazı açılardan değiştirerek kendi kuramı imiş şeklinde cemiyet ile paylaşır.

 

Bu sırada Shevek , Tanvel ile beraber yaşamaktadır.  Bir de kızları olmuştur.  Kuramını Sabul’e verdiği için pişman da olmuştur.  Hatta bir süre sonra Shevek, bilim enstitüsünden de çıkarılır. Bunun üstüne kendi kuramının tam metin olarak duyuru eder.  Bunun üstüne Anarres’te  Sabul ve Shevek taraftarları içinde bir çatışma adım atmıştır.  Bunun üstüne Tanvel, kocası Shevek ‘i ikna ederek Urras’a göçmeye ikna eder.  Shevek de yeni bilimsel çalışmalarını  insanlığın hizmetine sunmak için Urras’a gider.

 

Urras’taki  hükümet, Shevek’e her türlü imkanı sunar.  Shevek, gezegenler içinde süratli iletişimi sağlayacak bir alet geliştirmeye adım atar. Sehevek’in amacı gezegenler içinde kardeşlik oluşturmaktır.  Sadece, Urras’taki yönetenler bunu  güçlerini arttırmak için  kullanmak istemektedir. Shevek,  gezegenler içinde üstünlük kurma mücadelesine sebep olmamaya karar vererek bu buluşlarını gizlemeye karar verir.

Aslına bakarsan bir süre sonrasında Urras ile Toplumcu bir gezegen olan A-io içinde cenk çıkar. Shevek,   kaçarak A-ios’a sığınır. Durumu onla anlatarak A-ioluların kuramını ele geçirmek ve üstünlük mücadelesinde kullanmak istediklerini, kendisinin ise bu kuramı insanlığa armağan etmek istediğini ve karşılık olarak, kendisini Anarres’e geri götürmelerini ister.

Benzer kitaplar

Bir Çapkına Vuruldum – Sabrina Jeffries – Online Kitap Oku

yakutlu

Sahabeler

yakutlu

Dünya Okulu Eğitimi Yeniden Düşünmek Kitap Özeti (Salman Khan)

yakutlu

Yorum Yap