OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Şeker Portakalı dünya çapında ses getirmiş bir romandır. Aslında bir çocuk romanı olarak geçen bu kitap her yaştan insanın okuyarak ders çıkartacağı bir hikayeyi ele almaktadır. Jose Mauro De Vasconcelos, şeker portakalını müthiş bir üslup ile kaleme almıştır. Küçük Zeze’nin hüzünlü hayatını, farklı bir dille anlatan yazar aslında hepimizin içindeki çocuğa değinmiştir. Şeker portakalı kitap özeti olarak fakir bir ailenin çocuğu olan Zeze’nin afacanlıkları ve müthiş hayal gücü konu alınmıştır. Zeze o kadar fakir bir ailenin çocuğudur ki kardeşine oyunca kalacak paraları olmadığından dolayı, evlerinin arka bahçesinde kardeşini her gün hayali bir hayvanat bahçesi turuna çıkartır.

Sıradan bir çocuk olmayan Zeze, bir gün bir sokak sanatçısına rastlar. Adam bir müzisyendir ve sokakta farklı müzikleri çalarak insanlara müzik kasetlerini satmaya çalışır. Fakat pek bir alıcısı yoktur. Bu adam Zeze’nin dikkatini çeker ve adama yardım etmek için yanında çalışmaya başlar. Aslında küçük çocuğun amacı sadece biraz müzik dinleyebilmektedir. Oldukça zeki ve yetenekli olan Zeze, bir gün bu işten kazandığı para ile babasına en pahalı sigara olan Marlboro’dan bir paket alır ve babasına götürür. Bu hediye mutlu bir aile tablosu çizmek yerine tam tersine babasının gururunu incitir ve yaşlı adam gözyaşlarına boğulur. Zeze bir kez daha hayatın acımasızlığı ile yüzleşmek zorunda kalmıştır. Şeker portakalı kitap özeti nedir denildiğinde aslında hayatın ta kendisidir.

Portekizli ’nin Gelişi İle Zeze

Bir gün Zeze’nin haylazlığı yüzünden hayatı değişir. O kadar yaramaz bir çocuktur ki mahalledeki tüm komşular Zeze için Şeytan çocuk lakabını takarlar. Keza yaptığı yaramazlıklar çoktan boyunu aşmıştır. Bir gün mahallenin en varlıklı adamı olan Portekizli ‘nin arabasının arkasındaki demirler tutunur ve Zeze ’yi fark etmeyen Portekizli arabayı sürmeye başlar. Kendini bir süper kahraman gibi hisseden Zeze’nin bu yolculuğu kısa sürer. Portekizli ufaklığı fark eder etmez durur ve Zeze ‘yi cezalandırır. Portekizli iyi yürekli bir adamdır. Zeze’nin ne kadar zeki bir çocuk olduğunu fark eder ve evinde onu ağırlar. Bir sürü kitaptan oluşan bir kitaplığı olan Portekizli Zeze ’ye birkaç kitap verir ve artık ufaklık ile sürekli olarak kitaplar sayesinde görüşmeye başlarlar. Zeze artık adama en yakın arkadaşı olan Şeker portakalı ağacını tanıştırır ve aralarındaki bağ oldukça kuvvetlenir. Zeze için Portekizli bir baba figürü gibidir. Fakat bir gün bir tren kazasında bu figürü kaybeder, Portekizli hayatını yitirir.Şeker portakalı kitabı özeti; aslında bir çocuğun kaldıramayacağı kadar acılarla yüklü olmasına rağmen Zeze’nin müthiş hayal gücü ve tüm yaramazlıklarına rağmen çocuk saflığı ile bu acılar, bir yük olmaktan çıkar. Bu kitap okumayanlar için büyük bir kayıptır. Mutlaka kütüphanenize eklemeniz gereken bir kitap. Çoğu okuyucu kitabın sonunda gözyaşlarını tutamamıştır ki bir kitabın sizleri ağlatması ne kadar zor olabilir?