OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sergüzeşt – Samipaşazade Sezai

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sergüzeşt Özeti

Tanzimat dönemi yazarlarından Samipaşazade Sezai’nin yazdığı tek roman olan Sergüzeşt, realizme geçişi simgelemesinin yanında aynı zamanda kölelik vurgu nedeni ile de bir başkaldırı simgesi olarak görünmektedir.

1888 yılında yayınlanan ve yayınlandığı dönemde büyük ses getiren roman yüzünden Samipaşazade Sezai fazlaca eleştiri almış fakat Türk edebiyatında gerçekçilik kavramının ve kısa romanların da başlamasını sağlamıştır.

Sergüzeşt, Türkçe macera anlamına gelmektedir ve Dilber adında genç yaşta halayık olarak çalışmak zorunda olan bir kızın acı hayatını anlatmaktadır.

Dilber, esir düştüğünde daha sekiz dokuz yaşlarında üzerinde Çerkez paltosu ile korku içinde küçük bir çocuktur. Hayatta sahip oldukları Çerkez paltosu ve başındaki eski bir kalpaktır. İstanbul’a getirildiğinde daha ne olduğuna anlam veremiyor, zayıf bedeni yüzünden de pek hayatta kalabilecek gibi de görünmüyordu. İlk sahibine sadece 40 liraya satılmıştı ve belki de esir olarak kalmak yeni ev sahibi ile kalmaktan daha iyiydi.

Evin hanımı ve cariye Taravet gerçekten kötü insanlardı ve Dilber’e hala çocuk olmasına rağmen çok kötü davranırlardı. Ev işlerinden başka bir şey yaptığında sürekli dayak yiyen Dilber için hayattaki tek güzel şey okula gittiğinde tanıştığı Lütfiye idi. Lütfiye diğerlerinden farklıydı ve ona oyuncaklar ile oynamasına izin verirdi. Lütfiye’nin verdiği oyuncağı çok sevmiş ve kimseler ondan almasın diye de odadaki dolabın içine saklamıştır. Lütfiye’nin Dilber’e şeker verdiği gören evin küçük kızı Dilber’i evin hanımına şikayet edince Dilber güzel bir dayak yiyip şekerleri ondan alınınca bir dolaba kitlendi ve aç susuz tüm gün dolapta kilitli bırakılır. Dilber adeta donmuş bir vaziyette dolabın içinde kapalı kalır ve gece olup dolaptan çıkartıldığında yatağının içine girerek ağlamaya başlar. Bu acılara daha fazla dayanamaz ve kaçmaya karar verir. Herkes uyuduğunda dolabından Çerkez paltosunu ve kalpağını alır ve gecenin karanlığında kaybolur. Gece içinde kaybolan ve korkusu ile bayılan kızı yaşlı bir kadın bulur ve evine alır. Bu yaşlı kadın Lütfiye’nin büyükannesidir. Lütfiye’yi görünce Dilber çok sevinir ve ona yaşadıklarını anlatır. Onlar ile kalmak için yalvarır ve bunun üzerine yaşlı kadın Dilber’i satın almak ister fakat ev sahibi bunu kabul etmez. Bunun üzerine Dilber eve geri dönmek zorunda kalır ve kaderini kabullenir.

Geceleri olduğunda yatağında anneciğim diye ağlayan Dilber’in imdadına ev sahibinin işlerinin kötü gitmesi yetişir. Bunun üzerine Dilber 65 liraya esirciye satılır ve Dilber yeni sahibesinin iyi biri olması için dua etmeye başlar. Esircinin evinde geçen ilk gece Dilber için çok zor olur. Yalnız yatmak zorunda olduğu için ve dışardan gelen sesler nedeni ile çok korkar ve sabaha kadar uyuyamaz. Bir sonraki gün esirci ile yollara düşer ve yeni sahibinin evine gelir. Esirci Dilber’i 150 liraya yeni sahibine satar ve Dilber için yeni bir hayat başlar.

Dilber, ilk sahibinden gördüğü aşağılama ve şiddeti yeni evde görmez. Dahası eğitim alır ve büyümeye başlar. Evin sahibi asil bir ailedir ve oğulları Celal Bey ressamdır. Büyüdükçe güzelleşen Dilber Celal Beyi etkiler ve onu resimlerinde kullanmaya başlar. Bir keresinde Dilber’e yırtık bir dilenci kıyafetini zorla giydirir ve vücudunun her yanını gösteren elbiseyi giyince Dilber ağlamaya başlar. Celal Bey yaptığı hatayı anlar ve Dilber’den özür diler. Dilber’in saflığı ve güzelliği onu etkilemiştir ve içindeki hisleri daha fazla tutamaz ve Dilber’e açılır. Dilber de ona karşı bir şeyler hissetmektedir ve ilk hayatında kendini Celal Beyin yanında iken mutlu hissetmektedir. Fakat bu birliktelik ev sahibinin kulağına gider.
Celal Bey misafirliğe gönderildiğinde Dilber’in hemen toparlanması istedir. Kendisi yıllardır yaşadığı evden ansızın kovulmuş ve esirciye satılmıştır. Dilber’in rüya gibi olan mutluluğu kısa sürmüştür ve yine köle olarak yeni sahibine doğru yollara düşmüştür.

Celal Bey Dilber’in satıldığını öğrenmesi ile büyük şok geçirir ve hastalanır. Aile büyükleri yaptıkları hatanın farkına varır fakat her şey için çok geçtir. Celal Bey her yerde Dilber’i arar fakat bulamaz. Bu acı ile de aklını yitirmeye başlar ve her ses duyduğu evde Dilber’in olduğunu sanır ve kapısı çalar. Ailesi birçok doktor getirir ve Celal’in hastalandığını öğrenirler. Celal Bey kaybolan aşkı yüzünden günden güde eriyip yok olmaktadır.

Dilber’in yolu İstanbul’dan çok uzaklara, Mısır’a düşer. Güzelliği ile etkileyen bu genç kadın Nil nehrinin kıyısında esir olarak hayatına devam eder. Güzelliği ile bu kez Cevher Ağa’nın kalbinde bir yara bırakır. Cevher Ağa, Dilber’in kalbindekileri öğrendikten sonra bir şekilde onu esirlikten kurtarmak ve İstanbul’a göndermek ister fakat Dilber’in kaçmasına yardımcı olurken ölür. Ellerinde kendisi için birinin ölmesi Dilber’i daha da yaralar. Gecenin bir vakti Nil Nehrinin kıyısında ne yapacağını bilmeden hayatını düşünür. Bu sırada Nil nehrinin şiddetle akan suları Dilber’e yıllardır hayal ettiğini verir.

Hürriyetini…

Sergüzeşt Yorumları

çok klask çok basit o zamanların olağan şeyleri ilk olduğu için ses getirmesi normal ama günümüz için çok sıkıcı bir hikaye

09-01-2015 23:29

mutlaka okunması gereken bir roman

14-01-2015 19:06

arkadaşlar sergüzeşt ne demek biri açıklayabilir mi?

19-01-2015 10:07

dönemin gerçeklerini yansıtan özgün ve klask bi eser.

20-05-2015 22:41

internete bakıyom hiç okumadan özetine
klas bir kitap

27-12-2015 22:06

okumak zorunda olmasam okunacak bir kitap sergüzeşt özet projesi vardı o yüzden okudum hiç beğenmedim birincisi romanın ana fikri hiç güzel değil zaten

02-01-2016 13:50

sergüzest kitap özeti için çok teşekkür ederim çok işime yaradı

05-01-2016 04:28

çok güzel bir roman sergüzeşt konusu insanı çok etkiliyor karakterler çok başarılı tavsiye ederim

13-01-2016 12:24

bayıldım dıl ve anlatım dersınde de ısıme yaradı kotu yorum yazanlarında tekrar takrar okumasını tavsıye ederım

17-01-2016 22:02

cook guzel begenmegenler tekrar tekrar okusun derım

19-01-2016 19:06

çok güzel bir roman kitabı üstelik özeti çıkartılmış ve birine hediye edebilmek için çok uygun bir kitap.

31-01-2016 21:41

coook güzel ben okudum harika bir kitap💝📖💝 roman okumak isteyenler bunu okusun

05-02-2016 00:32

arka kapak yazisi cok basit okumayip kenara atigim bir kitapti ama okudukca bırakamadigim bir kitap oldu ve herzaman oyle kalacak
super bir kitap

02-05-2016 11:28

rezalet hiç sevmedim

04-05-2016 18:55

bu sayfa çok iyi oldu yaa sergüzeşt özet lazımdı bu sayfada buldum çok iyi oldu

19-11-2016 15:34

ya bence güzel bir kitap okunması lazım ama çok uzun

16-01-2017 19:23

sergüzeşt macera demek.

30-01-2017 14:32

çok tasvir var dağılıyor konu

28-02-2017 00:25

kitap 2013 yılında mi

23-09-2017 14:06

harika yazmışsınız

29-11-2017 17:29

harika bir özet olmuş
harika özet çıkarmışsınız

Mavi yeşil hayat • 29-11-2017 17:48

yaa özet demişsiniz ama ben sergüzeşt kitap özeti göremedim çok kısa yazılmış daha uzun yok mu

03-06-2019 22:01