Ekitap nedir?

E-kitap diğer bir adıyla elektronik kitap, geleneksel kitaplardan farklı olarak, elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanmış olan kitaplara verilen genel addır. İnternet üzerinden bağlanarak kullanılan kitaplar da bu öbeğe girer.

E-kitap, geleneksel kitap ile kıyaslandığında hem yazara, hem yayıncıya, hem de kullanıcıya, geleneksel kitabın sunamadığı büyük artılar sunan bir yayın türüdür. Elektronik ortamın sağladığı olanaklar sayesinde, konular, yazı yanında, ses, müzik ve görüntü ile desteklenebilir. Kitap içinde yapılan arama işlemleri daha kolaydır. Vurgulanmak istenen bölümler, görsel pırıltılarla süslenerek vurgulanabilir. Hatta bilgisayar oyunu gibi, kullanıcı tarafından yönlendirilebilir. Ancak her e-kitap bu yapıda değildir.

E-kitabın en büyük eksisi ise yalnız bilgisayar, avuç içi bilgisayar gibi elektronik bir ortamda kullanılabilmesidir. Ancak istenirse, bir yazıcı yardımı ile, geleneksel kitap gibi, kağıda basılarak da kullanılabilir.

Elektronik kitapların çoğu, bugün itibarı ile, genel ağ üzerinden dağıtılmakta ve/veya satılmaktadır. Bu nedenle, satış ve satın alma işlemi, çoğunlukla sanal mağazalar üzerinden yapılmaktadır

Satış ve satın alma işlemi, kitabın satıldığı, ilgili genel ağ sayfasına bağlanılması ve ürünün, (satın alma, üyelik gibi) alınabilmesi ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra, alıcının bilgisayarına kopyalanması şeklinde olur. Bu işleme indirme denir. İndirme işlemi, bölüm bölüm olabileceği gibi, kitabın tamamının indirilmesi şeklinde de olabilir.

Bazı elektronik kitaplar, indirmeden, doğrudan bir siteye bağlanılarak (çevrimiçi olarak) kullanılır. Bazıları ise, CD-ROM benzeri elektronik bir ortam üzerine kaydedilmiş olarak satın alınabilir.

Bu tanım http://tr.wikipedia.org/wiki/E-kitap sayfasından alıntı yapmıştır.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Ölümsüz Aile Kitap Özeti (Natalie Babbit)

yakutlu

Görmek Kitap Özeti (Jose Saramago)

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy