Roman

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı – Mustafa Armağan – EPUB ve Online Kitap Oku

Mustafa Armağan / Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı / PDF – EPUB / Sayfa: 312

Osmanlının son sultanı Abdülhamid’in kurtlarla dansı adlı Osmanlı tarihi roman oldukça çarpıcı bir çok konuya değinerek 34 yaşında ki bu adamın çevresini saran çakallar içerisinde nası bir hüküm sürdüğünü gün yüzüne çıkıyor. O zamanlar artık her şey bitti, koca Osmanlı küçük bir toprak parçası haline gelmişti. Herkesin görüşü tamamen tarihe karışması çok az bir zaman alacaktı. Ama beklenin aksine 30 yıldan daha fazla dayandı.

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı Hakkında

Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı “kurtlar”la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam’ın mirasının paylaşılması konusu 1850’lerde gündeme gelmişti. 1878’de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye’de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz’e yapıldı darbe, sonra V. Mrad’a. Sanıldı ki, Osmanlı’nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, ‘Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız’ demişti.

Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale’den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif’in deyişiyle ‘kıta kapma’ oyunu oynayacaktı.

“Kızıl Sultan” demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı’nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa’ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa’nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.

Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan’ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan’ın Kurtlarla Dansı… Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz…

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı Online Kitap Oku

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı Online Kitap Oku

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı .

Benzer İçerikler

Kiralık Nişanlı – Amanda Quick – Online Kitap Oku

yakutlu

İbn Meymun Felsefesinde Tanrı

yakutlu

Yaralı Yürekler – Chantelle Shaw – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy