Roman

Bir Küçük Osmancık Vardı – Hasan Nail Canat

Bir Küçük Osmancık Vardı – Hasan Nail Canat

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Küçük Osmancık Vardı Özeti

Türkiye’nin en iyi yazarlarından biri olan Hasan Nail Canat’ın çok okunan, önerilen, 100 temel eserden biri olan Bir Küçük Osmancık Vardı romanı en anlamlı çocuk kitaplarından biridir. Şair, yazar, oyuncu, tiyatrocu olan Canat, edebî anlamda ülkemize güzel bir eser kazandırmayı başarmıştır.

Bir Küçük Osmancık Vardı romanı 2 yaşındaki Osman’ın kaçırılıp ailesinden ayrı yaşadığı hayat hikayesini anlatır.

Osman çivi fabrikası bulunan Abdullah Bey’in tek ve küçük oğludur. Annesi Fatma Hanım, Osman ve Abdullah Bey mutlu bir hayat sürmektedirler. Bir gün hiç beklemedikleri bir anda postacı kılıklı bir hırsız Abdullah Bey’in evine gelir. Ancak Abdullah Bey evde değil, karısı ve oğlu Osman evdedir. Hırsız eve girerek Fatma Hanım’ı bayıltır. Evde bulunan kasaya yönelir ancak kasada para bulamaz. Bu durumda eli boş dönmemek için küçük Osman’ı kaçırır. Lakabı Zevzek olan hırsız Abdullah Bey’i arayarak, karısının evde baygın olduğunu, Osman’ı kaçırdığını ve polise haber vermemesini söyler. Ayrıca onu daha sonra arayacağını söyler. Zevzek daha sonra Abdullah Bey’i aradığında çocuğu vermek karşılığında beş yüz bin fidye istediğini söyler. Ancak durumu duyan Fatma, polise haber verir. Polisin geleceğini duyan Zevzek diğer arkadaşları Apo ve Romantik ile beraber Osman’ı yıkık dökük bir evde bırakarak kaçarlar. Yoldan kamyonetiyle geçen Ali ve Garip, Osman’ın ağlama sesini duyarak onu yanlarına alırlar. Garip üvey bir çocuktur. Bir depremden sonra ailesiz kalınca, bir çiftlik sahibi olan Bünyamin Bey ve Şerife Hanım onu evlatlık almışlardır. Osman’ı da evlatlık alan aile birlikte hayat sürmeye, Osman’a bakmaya başlarlar. Aile Osman’a adını bilmedikleri için Hüseyin adını verirler. Öteki yandan Osman’ın gerçek ailesi çok perişan ve çaresiz bir haldedirler. Osman olan bitenden habersiz büyürken okula başlar. Komşularının kızı Şebnem ile birlikte okula başlarlar. Osman çok zeki ve akıllı olmasına rağmen Şebnem’in dersleri çok kötüdür. Osman Şebnem’e ders çalıştırır. Aynı zamanda hırsızlar yakalanarak hak ettikleri cezayı alır. Hırsızlara gizlice yardım eden Abdullah Bey’in bahçıvanının da foyası ortaya çıkar. O da hak ettiği cezayı alır. Bahçıvanın oğlu ve karısı Abdullah Bey ve Fatma Hanım’la yaşarlar. Bir süre sonra Fatma Hanım Şükran adında bir kız dünyaya getirir. Aile içinde Osman’ın hasretiyle yaşarlar. Diğer bir yandan Bünyamin Bey ölünce Şerife Hanım Osman ile birlikte İstanbul’a taşınır. Bu arada Garip askere gider. Aradan zaman geçer. Derslerinde çok başarılı olan Osman bir yazı yarışmasına müdire hanımın isteği üzerine katılır ve birinci olur. Yarışmada kendi hayatını yazan Osman’ın yazdıkları Müdire Hanım dikkatini çeker. Müdire, Abdullah Bey’ın yeğenidir. Her şeyi anlayan kadın Fatma Hanım’a her şeyi anlatır. Bunun üzerine Osman gerçek ailesine kavuşur ve hasret sona erer.

Bir Küçük Osmancık Vardı kitabı usta bir kalemin elinden çıktığı için büyük beğeni ile tüm okullarda okutulmaktadır. Küçük Osman’ın bu öyküsü okuyucuları hüzünlendirmekle beraber oldukça anlamlı dersler vermektedir. Kötüler, hırsızlar ve yalancılar elbette cezasını alacaktır. Kitapta Zevzek ve tayfasının çektiği ceza gibi. Aynı zamanda iyiler her zaman mükafatlandırılır. Sabırlı olmak ve umudunu yitirmemek karşılığında iyi şeyler getirir. Aile en güzel nimettir. Sevdiğimiz insanların kıymetini bilmeli onlara çok iyi bakmalı ve şükretmeliyiz. Her şeyde bir hayır vardır. Başımıza gelen kötü şeylerde umudumuzu yitirmeyip daima pozitif olmalıyız.

Kısacası siz de Osman’ın değişen hayatına eşlik etmek, bu küçük Osmancığı bağrınıza basmak ve bu maceraya katılmak isterseniz Bir Küçük Osmancık Vardı’yı şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir Küçük Osmancık Vardı Yorumları

çok anlamlı bir çocuk kitabıdır şiddetle tavsiye ederim.

29-08-2017 19:27

çok güzel bir kitap

09-09-2017 13:56

çok guzelll yaaaa

24-09-2017 11:55

çok anlamlı bir özet

25-10-2017 23:03

ya mükemmel bir kitap 3 kere okumuştum.

16-11-2017 19:42

çok güzel bir hikaye

29-11-2017 22:26

beğenmedim iğrenç o yyüzden özetini okudum

16-12-2017 15:54

ya çok güzel bir kitap şahsen ben çok beğendim.

27-12-2017 16:48

harika ve duygusal bir hayat hikayesi

05-02-2018 18:50

jjk
çok güzel kitap ama özeti kapsamlı değil

25-02-2018 16:11

kısa bir özet olmuş

06-03-2018 22:28

128 sayfalık kitabın daha ne özeti olacak kitabı mi yazsınlar

07-03-2018 03:28

cok guzel

16-04-2018 16:15

doğru demişin
tarih yazalardı bide özet kısa olur…. canım

22-04-2018 15:15

öncelikle özeti ben yazdım ve kapsamlı olmamış vb. eleştiriler için teşekkür ediyorum. bir küçük osmancık vardı fazlasıyla duygusal ve anlamlı bir kitaptır. özellikle ortaokul seviyesi olmak üzere herkese tavsiye ederim. kurgu ve yazarın vermek istediği duygular muhteşem bir şekilde tasvir edilmiş. fazlasıyla duygu yoğunluğu var, çok başarılı bir kitap. dram sevenlere özellikle tavsiyemdir.

❣ Esma Nida ❣ • 23-04-2018 12:02

çok güzel bir kitap harikaa

24-12-2018 19:21

gerçek bir hikaye olması beni daha çok hüzünlendirdi ama okurken sıkılmadım.

06-05-2019 19:23

kitap efsane bende 1 veya 2 defa okumuştum. özeti kitaptan daha efsaneymiş bunu farkettim

28-05-2019 21:37

Benzer İçerikler

Varolmanın Gücü – Eckhart Tolle – Pdf ve Epub İndir

yakutlu

Gelinin Kolyesi – Kat Martin – Online Kitap Oku

yakutlu

Beyaza Tutsak – Ecem Altınok – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy