Büyük İpek Yolunda Bir Tarih Hırsızlığı

░ Buhara'nın Vabkent ilçesindeki Çeşme-i Eyyub türbesi kapısından 8 yıl önce çalınan tarihi çini yerine iade edildi.
Tarihe bir göz atacak olursak 9 ve 10. asırlarda Meveraünnehir'de ilim, irfan ve manevi değerlerin yükselişini görürüz. Bu devir "doğunun yükselme çağı" olarak kabul edilmektedir.
13. Asrın başında Maveraünnehir, Horasan ve Harezim'i viraneye çeviren Moğolların saldırılarıyla yükselme devri kültürünün gelişmesine ağır darbeler vuruldu. Şehirler ve kasabalar, saraylar ve abideler, su yolları ve köprüler viran oldu. Alimlerden ve avamdan çok sayıda insan kırılıp gitti. İlim adamlarından ve halktan canlarını kurtarabilenler başka diyarlara göç ettiler. Moğol istilası döneminde irtifa kaybeden Orta Asya Türk medeniyetinin bazı alanları daha sonra, özellikler Timurlular ve Şeybaniler devrinde yeniden yükselmeye başladı. Harabeye dönen şehirler canlandırılıp yeniden kuruldu. Tarihi dokuya uygun mescid, medrese, dergah ve türbeler inşa edildi.
Tarihi Buhara'dan geçen kervan yollarının kavşağında bulunan bugünkü Vabkent ilçesinin Hargöş ve Hayrabad köyleri arasındaki tarihi mezarlığın yanında inşa edilmiş olan ve bugüne kadar ayakta kalan "Çeşme-i Eyyub" türbesi de bu devirlerin önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Devamını Oku…

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Yeni Başlangıçlar – Melanie Milburne – Online Kitap Oku

yakutlu

Kızıl Gerdan – Jo Nesbo

yakutlu

Büyük İskender Serisi – Valerio Massimo Manfredi – Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy