OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

░ Buhara'nın Vabkent ilçesindeki Çeşme-i Eyyub türbesi kapısından 8 yıl önce çalınan tarihi çini yerine iade edildi.
Tarihe bir göz atacak olursak 9 ve 10. asırlarda Meveraünnehir'de ilim, irfan ve manevi değerlerin yükselişini görürüz. Bu devir "doğunun yükselme çağı" olarak kabul edilmektedir.
13. Asrın başında Maveraünnehir, Horasan ve Harezim'i viraneye çeviren Moğolların saldırılarıyla yükselme devri kültürünün gelişmesine ağır darbeler vuruldu. Şehirler ve kasabalar, saraylar ve abideler, su yolları ve köprüler viran oldu. Alimlerden ve avamdan çok sayıda insan kırılıp gitti. İlim adamlarından ve halktan canlarını kurtarabilenler başka diyarlara göç ettiler. Moğol istilası döneminde irtifa kaybeden Orta Asya Türk medeniyetinin bazı alanları daha sonra, özellikler Timurlular ve Şeybaniler devrinde yeniden yükselmeye başladı. Harabeye dönen şehirler canlandırılıp yeniden kuruldu. Tarihi dokuya uygun mescid, medrese, dergah ve türbeler inşa edildi.
Tarihi Buhara'dan geçen kervan yollarının kavşağında bulunan bugünkü Vabkent ilçesinin Hargöş ve Hayrabad köyleri arasındaki tarihi mezarlığın yanında inşa edilmiş olan ve bugüne kadar ayakta kalan "Çeşme-i Eyyub" türbesi de bu devirlerin önemli mimari eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Devamını Oku…