Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde – Online Kitap Oku

Oscar Wilde / Dorian Gray’in Portresi / PDF – EPUB / Sayfa: 240

Oscar Wilde şuan edebiyat dünyasında unutulmaz bir isim olmasını sağlayan yegane eserdir. Oscar yaşadığı dönemde ahlaksızlık suçundan içeri girmiştir. Bir süre sonra yazdığı “Dorian Gray’in Portresi” isimli eserini parça parça bir dergide yayımlamaya başlamıştır. Fakat bu seferde yazıları ahlaksız bulunmuş ve sansüre uğramıştır. Piyasada halen günümüzde Dorian Gray’in Portresi sansürsüz kitabını bulmak zorken, sonunda hem açıklamalı hemde asıl kurguyu barındıran o kitap karşımıza çıkı verdi. Aslında romanında yaşadığının ülkenin ve dönemin bağnazlıklarını ironik bir şekilde ele alarak bunu tüm dergi okurlarına duyurmak istemiştir.

Dorian Gray’in Portresi Hakkında

Dorian Gray’in Portresi, yayımlandığı zaman hem okurları ve eleştirmenleri sarsmış hem de Oscar Wilde isminin edebiyat tarihine kazınmasını sağlamıştır. Fakat günümüzdeki baskılarda temel alınan metin, kitabın ilk olarak Lippincott’s Monthly Magazine’de çıkan ve tepki çektiği için önce dergi editörleri, ardından da bizzat Wilde tarafından sansürlenmiş halidir.

Nicholas Frankel’ın editörlüğünü yaptığı bu baskıda, Dorian Gray’in Portresi’nin 1890’da dergiye teslim edilen sansürsüz nüshası esas alındı ve eser açıklamalı notlarla zenginleştirildi. Böylece Dorian Gray’in hikâyesi, “düzelti” adı altında hoyratça yapılan budamalardan, “ahlaksızca” olduğu düşüncesiyle “yumuşatılmış” ifadelerden arındırılmış, ilk defa Wilde’ın asıl kurguladığı biçimiyle hayat bulmuş oluyor.

Oscar Wilde, kendini romandaki Basil Hallward, dünyanınsa onu Lord Henry sandığını, oysa Dorian olmak istediğini söylemiş, “Belki başka çağlarda,” diye de eklemiştir. Yaşadığı çağda zulüm gören ve “ahlak bozukluğundan” hapse atılan Wilde’ın kendiyle böylesine özdeşleştirdiği romanı Dorian Gray’in Portresi, bugün nihayet özgün hali ve Ülker İnce’nin yetkin çevirisiyle okurlarının karşısına çıkıyor.

Dorian Gray’in Portresi EPUB ve Online Kitap Oku

Alternatif

Dorian Gray’in Portresi Online Kitap Oku

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

$ s

Benzer İçerikler

Rica Etsem Saçımı Okşar mısınız?

yakutlu

Ellerimi Bırakma – Madeleine Reiss Online Kitap Oku

yakutlu

Kütüphaneci – Logan Belle – Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy