Roman

Gelecekteki İlkel – John Zerzan – Online Kitap Oku

John Zerzan / Gelecekteki İlkel / PDF / Sayfa: 308

Zerzan’nın uzun yıllar üzerinde çalıştığı bir dizi araştırmanın ve gözlemin sonucu ortaya koyduğu “Gelecekteki İlkel” adlı eleştirisel romanı sizlerle. Zerzan’a göre insanoğlu yavaş yavaş kendi mezarını kazmakta. Gün geçtikçe dünyayı hatta gezegen ve yıldızları bile mahvediyoruz. Bu mahvolma sürecine kendimizden başladık. Avcı toplayıcı aktif bir yaratıkken artık obez tembellere dönüştük. Bu durum burada kalmayacağını da ön görülerin de yazan Zerzan’a göre gelecek daha büyük büyük bir risk barındırıyor. Bunun en önemli kanıtlarından biriside Teknolojik gelişmeler…

Gelecekteki İlkel

İnsanın kendisini ve etrafındaki her şeyi yok etmekte sergilediği inanılmaz ve dayanılmaz yaratıcılık, medyadan saat başı akan haberlerle çeşitlendikçe, soruyoruz birbirimize; yanlışı nerede, ne zaman, nasıl yaptık? İnsan denilen canlı türü, nasıl oldu da, kendi yaşamını, dünyayı, hatta yavaş yavaş uzayı ve diğer gezegenleri cehenneme çeviren bir varlığa dönüştü?
ABD’li anarşist ve sosyal eleştirmen John Zerzan’ın yıllar süren çalışmalarının başlıca ürünü olan Gelecekteki İlkel, günümüzde gezegeni bir bütün olarak yok oluşun eşiğine getiren bu ölüm yolculuğumuzun öyküsünü anlatır. Antropoloji ve arkeoloji alanlarında son yirmi yıl içinde gerçekleşen köklü dönüşümlerden hareket eden Zerzan, bugün pençesinde kıvrandığımız yabancılaşmanın kökenini, avcı-toplayıcı yaşam tarzının sona ermesinden sonra ortaya çıkan tarımla birlikte başlayan uygarlığa dayandırmaktadır.

Bugüne kadar “uygarlaşan insanlığın evrensel değerleri” olarak görülen evcilleştirme, tarım, iş bölümü, sanat, zaman bilinci, dil, yazı, sayı sistemini ve bir bütün olarak sembolik kültürü tek tek ele alan Zerzan, bütün bunların insanlığın hayatına ne zaman girdiğini, ne getirip ne götürdüğünü teorik olarak inceler.

Bilim, felsefe, sosyoloji ve psikoloji alanlarındaki belli başlı ilerlemeler ile tahakküm arasındaki keskin paralelliği zengin örneklemelerle ortaya koyan Gelecekteki İlkel, günümüzün evrensel sorunlarına yepyeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Gelecekteki İlkel Online Kitap Oku

Gelecekteki İlkel Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Daha Ne Olsun – Kurt Vonnegut – Online Kitap Oku

yakutlu

Kadınlar Rüyalar Ejderhalar – Ursula K. Le Guin

yakutlu

Sinekli Bakkal (Roman Özeti)

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy