İnsancıklar

Kitabın Adı: İnsancıklar
Yazarı: Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Sayfa Sayısı: 184
Yayın Evi: CAN Yayınları
Yayın Tarihi / Baskısı 1. Baskı: Şubat 2013
Kitabın Türü/Bölümü Roman
Orijinal Adı ve Dili Bedniye lyudi / Бедные люди/ Rusça
ISBN: 9789750716089
Çevirmen: Sabri Gürses

Dostoyevski ilk romanını yazar ve ev arkadaşına Grigoroviç’e gösterir. Kitabı okuyan Grigoroviç heyecanından yerinde duramaz. Sürekli sevinçle Dostoyevski’ye sarılmak ister fakat Dostoyevski’nin bu tarz aşırı duygulu tepkilerden haz almadığını bildiğinden kendini tutar. İlk iş olarak Grigoroviç kitabı yayıncı arkadaşına okutur. Arkadaşının tepkisi de Grigoroviç’in tepkisinin altında kalmaz o da heyecanlanır ve eleştirmen Belinski’ye kitabı gösterir.

Belinski Dostoyevski’nin bu kitabını oldukça beğenir. Hemen onu görmek ister. Dostoyevski ise Belinski’nin kitaplarından tanır ve onu sert bulur. Kendisini olumsuz eleştireceğini, beğenmeyeceğini düşünür fakat tam tersi olacaktır. Belinski sürekli bu kadar genç, henüz 23 yaşındadır Dostoyevski, birinin bu kitabı yazacağına inanamamaktadır. Dostoyevski’nin yetenekli olduğunu ve büyük bir yazar olacağını vurgular.

İnsancıklar Kitap Özeti

İnsancıklar, Varvara Alekseyevna ve Makar Alekseyeviç ikilisi arasında geçen mektup konuşmalarıyla bizi içine çekmektedir.

Küçük bir pansiyonda kalan Alekseyiviç’in Alekseyevna’ya duyduğu aşk çok kuvvetlidir. Mektuplar ilerledikçe Alekseyevna’nın dramı daha da ilerleyecektir. Alekseyevna’da sürekli ölümler görülmektedir. Bu ölümler kimi zaman tanıdıkları olsa da kimi zaman ruhu, kendi duyguları, umutları olmuştur.

Alekseyevna’nın babasının ölümünden annesiyle yaşadığı sıkıntılı dolu günler mektuplara yansımaya başlar. Güvendiği insanların alçaklıklarını sürekli hissetmeye başlamıştır Alekseyevna. Ve hayat kendisine zor günler yaşatırken kendisini oldukça zayıf hisseder, artık insan olmaktan çıkmıştır, insancıktır Alekseyevna!

The post İnsancıklar appeared first on ekitap.org.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

$ s

Benzer İçerikler

Ölümsüz Aile Kitap Özeti (Natalie Babbit)

yakutlu

Görmek Kitap Özeti (Jose Saramago)

yakutlu

Dünya Okulu Eğitimi Yeniden Düşünmek Kitap Özeti (Salman Khan)

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy