Kişisel Çekim Gücü – Karizma

[ad_1]

238582kisiselcekimgucukarizmab

“Karizma insanlarla ilişkilerinizi geliştirmede büyük bir atılım yapmanızı sağlayacaktır, Okuyun!”
– Ken Blanchard, Bir Dakikalık Yönetici yazarı

Kişisel Çekim Gücü – Karizma başkalarını fiziksel, duygusal ve entelektüel bağlamda temas sağlayarak etkileme yeteneğidir.

Basit bir anlatımla, Kişisel Çekim Gücü – Karizma sizi tanımayan insanlara bile sizi sevdiren yetenektir. Bu özel sihir üstün başarıyı hedefleyen kişiye başkalarını etkileme ve ikna etme gücünü verir.
Buna doğuştan sahip olmalı mısınız?
Kesinlikle hayır, diyor günümüzün en saygın kişisel gelişim uzmanlarından Tony Alessandra. Siz ister bir CEO, ister bir memur olun, ister bir mühendis ister, bir girişimci ya da bir mağaza yöneticisi, Kişisel Çekim Gücü – Karizma hızlı öğrenilebilir bir yetenektir.

Kişisel Çekim Gücü – Karizma’nın Sihirli 7 Anahtarı

. Güçlü ve pozitif bir ilk izlenim yaratmak
. Konuşma sanatında ustalaşmak
. Doğru dinlemenin becerisini geliştirmek
. Daha fazla ikna edici olmak
. Zaman ve mekanı kendi avantajınıza kullanmak
. Uyumluluğunuzu en yüksek seviyeye çıkarmak
. Vizyon ve fikirlerinizi geliştirmek

“Önderlik etmek için tutku, şevk, coşku heyecana ihtiyaç duyarsınız, bu özelliklerin mutlaka olması gerekir.”
Robert B. Horton, Standart Oil Eski Başkan

ÖNSÖZ
HERKES
KARİZMAYA SAHİP OLABİLİR
SADECE…
Bir odaya girdiğinizde hemen birkaç kişiden oluşan bir kalabalık arasında hararetli bir konuşmayı fark ediyorsunuz. Onların enerjisi sizi cezp ediyor ve onlara katılmaya niyetleniyorsunuz. Sonra aralarından birinin dönüp bir başkasıyla konuştuğunu görüyorsunuz. Başlangıçtaki grup dağılır ve söz konusu kişi yine hemen bir diğer yüksekenerjili grubun odağı haline gelir. Tekrar ve tekrar, gece boyunca onun, tıpkı pervanelerin ışığın etrafında dönmesi gibi başkalarını hiç çaba sarf etmeden kendisine çektiğini seyredersiniz. ‘ Bu kişinin başkalarını böylesine kolaylıkla kendisine çeken
özelliği nedir? Nasıl, görünürde hiç çabalamadan, her zaman ilgi
odağı olmayı başarmaktadır?
Ya da işyerinde, eşit eğitimli ve deneyimli iki yöneticiye benzer grup görevlerinin sorumluluğu verilmiştir. Fakat, sonuçlar büyük ölçüde farklılıklar gösterir. Bunlardan biri zorluklar içinde debelenir ve önemli bir (eslim tarihini kaçırır. Diğeri hemen bir ekip olarak birleşir ve öyle çarpıcı bir rapor oluşturur ki, kapsadığı fikirlerin genişliği, derinliği ve berraklığı herkesin ilgisini çeker.
Neden bir yönetici başarılı olurken, meslektaşı birlikte çalış tığı kişilerle bağlantı kurmakla başarısız kalır? Neden bunlardan birisi kendisiyle çalışanların işini sürekli denetleme gereksinimi duyarken diğer yönetici sadece çalışanlarına doğru yönü göstermekte ve bunlar da başarılı olmaktadır?
Bu başarılı insanlar sadece şanslı değildir. Çekici bir konuşmacı ile mükemmel etkin yöneticinin ortak özelliği muazzam bir karizmaya sahip olmalarıdır. Fakat bu tanrıların zahmetsizce verdikleri bir ödül değildir, doğuştan buna sahip olmaları zorunlu değildir.
Fakat bu, sosyal beceri ya da araçların bir araya toplanmasıdır. Kolektif olarak, bu nitelikler bazen kişisel manyetizma olarak da anılır. Bunu bilmeyebilirsiniz, fakat bu nitelikler, bu araçlar sizin içinizde de mevcuttur, sadece geliştirilmeyi, bilenmeyi beklemektedir.
Ve bu yetenekleri kullanmanın harikuladeliği ise, sizi güçlü kılarken başkalarını zayıflatmamasıdır. Çünkü burada söz ettiğim güç kişiler arası etkileşimdir hükümdarların ya da generallerin ya da emir veren diğer diktatörlerin gücü değildir. Bunun yerine ben, insanlarla etkin olma gücünden söz ediyorum. Ben burada kişiler arası vasıtalarla güç elde etmekten söz ediyorum, bunlar uygun vasıtalardır, başkalarının gücünü çalmayan fakat size ve onlara olumlu sonuçlara ulaşma gücünü veren vasıtalardır
ÇEKİM GÜCÜNÜZÜ (KARİZMANIZI) GELİŞTİRMEK
Fakat öte yanda, iyi olan hiçbir şey kolaylıkla elde edilmez. Ve siz içinizde gözükmeyen bir karizmaya sahipken, bunu geliştirmek otomatik değildir. Bunun için gerekli zamanı harcamaya ve becerilerinizi keskinleştirmek için çabalamaya motivasyonunuz olmalı ve hazırlıklı olmalısınız.
Yıllarca, bazı kişilerin başkalarına kıyasla neden daha fazla karizmatik göründüklerini inceledim. Bu kitap hem ünlü hem tanınmayan örnekleri kullanarak karizmatik insanların ortak pay taştıklarına inandığım özelliklen açıklayacaktır. Daha da önemlisi, karizmanızı geliştirme yöntemleri hakkında birçok, birçok öneride bulunacağım.
İlk önce, karizmayı genel olarak irdeleyeceğiz. Bunun temel öğeleri nelerdir? Bu kavram nereden kaynaklanır? Neden bunun hakkında bu denli karmaşa hakimdir?
Sonra, söz konusu yetenekleri ele almadan önce, neden karizmanın şimdi, eskiden hiç olmadığı kadar önemli olduğunu sorgulayacağız. Nasıl hakiki kişisel manyetizmanın, unvanınızdan ya da köşe başında bir ofisiniz olup olmamasından, masanızın büyüklüğünden ya da maaşınızın dolgunluğundan değil de kendi içinizden yayıldığını göreceksiniz.
Sonra, bölüm 3 ile başlayarak, karizma için yedi anahtarı incelemeye başlayacağız. Bu yedi bölümden her biri, kendinizi bu hususta ölçmek için. Hızlı bir Test ya da özdeğerlendirmeyi içerecektir.
Şüphesiz, büyük kişisel manyetizmaya sahip olmak için, becerikli bir iletişimci olmalısınız. Dolayısıyla, şu hususlardaki becerilerinizi nasıl iyileştireceğinize ilişkin bölümleri göreceksiniz:
o   Konuşmak
o   Dinlemek
o   İkna etmek
o   Başkalarına uyumlu olmak
Fakat iletişim sadece ne söylediğiniz ya da nasıl söylediğinizden çok daha fazlasıdır. Biz daha az belirgin biçimlerde de iletişimde bulunuruz:
o  En iyi “sessiz mesaj” ya da imajı vermek
o  Mekân ve zamanı kendi avantajınıza kullanmak
o  Vizyon ve fikirlerinizi geliştirmek.
Burada yer alan birçok öneri ve örneklere ek olarak, her bö lümün sonunda, söz konusu belirli yeteneğe hızlakavuşmak için farklı on fikir daha bulacaksınız. Nihayet, Bölüm 10, “Olabileceğiniz en iyiye doğru son bir hatırlatma” kişisel çekim gücünüzü olabildiğince büyütmek için bir diğer spesifik on yöntem sunacaktır.
Bu kitap boyunca, diğer insanların hakkınızda ne düşündüğünü söylemeleri için teşvik edileceksiniz. Çünkü çoğunlukla bizim kendimizi nasıl gördüğümüz ile başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında uçurum mevcuttur. Siz örneğin bir konuşmacı olarak kendinizi oldukça düşük derecelendirebilirsiniz, çünkü bir konuşma yaptığınızda gergin olduğunuzu bilirsiniz. Öte yandan dinleyicileriniz, sizin iyi bir sunum yaptığınızı düşünebilirler. (Kuşkusuz, her zaman bunun tam tersi olasılığı da mevcuttur: Siz kendinizin muhteşem olduğunu düşünürken, çoğunlukla insanlar sıkıcı olduğunuzu düşünebilirler!)
Başkalarından geri feedback için fikir almanız önemli olacaktır. Ve bunların doğru insanlar olması gerekir, size hakikati söyleyecek insanlar olmalıdır. Geri bildirim sayesinde kendinize dair 360derecelik bir resme resim eklemek isteyeceğiniz söylenebilir. Dolayısıyla işte, evde, tenis sahasında ya da başkalarıyla karıştığınız her yerde sizi tanıyan kişilerden geri feedback istemelisiniz. Bu bağlamda herkesin samimi olmanın yanında, söz konusu durumda sizin davranışınızı tanıdığından da emin olma
Kısaca, bu kitap siz ister bir CEO ister bir memur, isler bir mühendis ya da bir çırak olun, kendi kişisel çekim gücünüzü en üst seviyeye çıkarmak amacıyla tasarlandı. Biz hepimiz bu yeteneklere ihtiyaç duyarız, çünkü bunlar güven ve adanmanın oluşumuna destek olur. Ve güven ve adanma her başarılı çabanın temel taşlarıdır. Bunlar olmadan, organizasyonlar iyi işlemez, koalisyonlar yapılanmaz, işbirliği oluşmaz, fikirler ve tutumlar değişmez ve kariyerler nadiren yol alır.
Sonuçla, yolculuğumuza hoş geldiniz! Bugün karizma seviyeniz her ne olursa olsun, eğer gerçekten bunu iyileştirmeyi istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

BÖLÜM 1
KARİZMA: NEDİR? SİZİN İÇİN NE YAPABİLİR?
Bir şirket konferans salonunda ter içinde sıranızın gelmesini bekliyorsunuz. Ve kuşkusuz, bu büyük danışmanlık işi için hassas biçimde rekabet olanağınızı ölçüyorsunuz. Sonra, bir kişi ayağa kalkıp sunumunu vermeye hazırlanıyorve, ahh! İşte bir kader anı.
Kendisi öyle büyük incelik ve Özgüvenle hareket ediyor ki salon sessizleşiyor ve kendisi mikrofona yaklaşırken bütün bakışlar ona doğru dönüyor. Dengeli ve güvenli görünerek, gülümsüyor ve sonra konuşmasına başlıyor. Anında, iyi olduğu açıkça belli oluyor ve kendisiyle birlikte salondaki herkes de bunu biliyor. Kendi güçlü, ölçülü sesi, rahat ses tonu, belirgin telaffuzlu ve iyi seçilmiş sözcükleri, hatta şık fakat mütevazı görünümü, kalabalığı cezbeder görünüyor.
Vay! Bu kişi kimdir, diye düşünüyorsunuz? Ve bunun sadece ne söylediği ya da nasıl göründüğüne dayanmadığım anlıyorsunuz. Tüm varlığı söz konusudur. Parlak bir kıyafet giymiş olsaydı bile daha fazla çarpıcı olmazdı!
Fakat konuşmasını dinledikçe imrenme duygunuzun yerini hayranlığa bıraktığını hissediyorsunuz. Çünkü sizi ve diğerlerini sadece rasyonel biçimde değil fakat duygusal, içten bir tarzda da  etkiliyor. Konuşma ritmi hızlandığında ve sesi ile hareketleri açıklamalarının en üst noktasına yaklaştığına işaret ettiğinde, büyük tutkuyla sunduğu fikirlerin içinde yüzdüğünüzü hissedersiniz  öyle ki, kendisi size rakip olsun ya da olmasın, eğer sizi götürmek istediği yer bir yamyamlar toplantısı olsa bile onu sonuna kadar izlemeye karar verirsiniz.  İşte bu kişi, bunu biliyor!
ZİHİN VE DUYGULARA HİTAP ETMEK
Kendi coşkularıyla size esin kaynağı olan ve enerjileriyle size motivasyon sağlayan, duygularınıza olduğu kadar zihninize de hitap eden insanlarla olasılıkla karşılaştınız. Ve siz, gönüllü olarak onlara çekildiğinizi ve belki de onların amaçlarını gerçekleştirmek için beklentilerin ötesinde performans gösterdiğinizi fark ettiniz.
Fakat siz kendinize sordunuz mu: Bu tür bir mükemmelliğin kaynağı nedir? Bunun oluşmasını sağlayan kuvvetler nelerdir? Bu erkek ve kadınları kişisel çekim gücü ile bu denli donatan nedir?
Bu sadece iyi konuşmaktan mı kaynaklanır? Ya da bunlar sosyal açıdan becerikli olup her tür kişilik ve duruma yumuşakça uyma yeteneğine mi sahipler? Ya da sadece onların çevresinde olmakla iyi hissetmemizi sağlayan çekici, heyecan verici bir imaj yansıtmayı nasıl başardıkları onların sırrı mıdır?
Gerçekte, bu hepsini de içerir ve daha fazlasını da. Ve daha iyi bir terimin yokluğunda, genelde bu tür nitelikleri karizma sözcüğü altında sınıflandırırız.
Karizmayı belirtmek kolaydır, fakat bunu betimlemek zordur. Bunu bir tanımlamaya sığdırmak tıpkı Amcrika’y1 ya da mutluluğu ya da muhteşem bir yemeği ya da muazzam bir tatili neyin oluşturduğunu tanımlamaya çalışmaya benzer. Bu hususta sorduğunuz herkes farklı bir fikre sahiptir ve hepsi de, en azından kendilerine göre doğrudur.
Benim tanımım ise: Kişisel çekim gücü başkalarını onlarla fiziksel, duygusal ve entelektüel bağlamda temas sağlayarak etki Kısaca, bu insanların sizi sevmesini sağlayan şeydir hatta sizin hakkınızda pek fazla şey bilmeseler bile. Bu kişisel çekim gücü (bu terimi karizma ile karşılıklı dönüşümlü olarak kullanıyorum) topluluk Önünde olanlarda örneğin politikacılarda ya da günlük yaşamın kişisel karşılaşmalarında olabilir, örneğin sizi son derece rahatlatan ve değerli olduğunuzu hissettiren öyle ki fazladan birkaç kilometreyi memnuniyetle kat edip dükkanına uğradığınız işyeri sahibi gibi.
Harvard antropologu Charles Lindholm, karizmanın her iki seviyede de, “mecburi, zorlayan, açıklanamaz duygusal bir bağ” içerdiğini yazıyor. Kendisi, karizmanın kişiye özgü bir şey olduğu düşünülürken, bunun ancak başkalarıyla karşılıklı etkileşimde ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Lindholm, “karizmanın, her şeyden öle, lider ve hayran izleyicinin bir ilişkisi, karşılıklı birleşmesi olduğunu ” söylüyor.
İşte bir lideri oluşturan da bu bağlantıları kurmaktır. Lider ve izleyici arasındaki bu süreci bir enerjifeedback halkasına benzetirim. Siz insanlarla bağlantı kurduğunuzda, enerji her iki yöne de akar. Eğer bu güçlü bir bağlantıysa, enerji tekrar ve tekrar oluşur. Ve bu meydana geldiğinde, hem lider hem izleyiciler kendilerini coşkulu ve de gerçekten canlı hissederler.
TAMAMEN KENDİ KAVRAYIŞINIZ DAHİLİNDE
Ben aynı zamanda, karizmanın örneğin kahverengi ya da mavi gözlere sahip olmak gibi doğuştan edinilen bir şey olmadığına inanıyorum. Bu sizin genlerinizde bulunmaz ve sizin kavrayışınızın ötesinde değildir. Diğer bir deyişle, siz zaten karizmaya sahipsiniz. Fakat bu sizde, tıpkı sizin yanınızdaki kişide ol duğu biçimde ortaya çıkmaz.
Bunu şöyle düşünelim: kişiliklerimizin örneğin fincan ya da bardak gibi bir dizi kaplan oluştuğunu varsayalım. Bunlardan bazısı neredeyse boştur, bazısı dolup taşar, öte yandan diğerleri çeşitli derecelerde kısmen doludur. Bunlar birlikte kendi karizmamızı ya da en azından kendi potansiyel karizmamızı oluşturur
Eğer tüm bardaklar ağzına kadar dolu olsaydı, si?, öyle çok karizmatik olurdunuz ki insanlar sizin bir tanrı olduğunuzu düşünürdü ve siz de olasılıkla böyle düşünürdünüz. Fakat hiç kimse için bu bardaklar tamamen dolu değildir, buna rağmen bazı gerçekten, gerçekten yetenekli kişiler bu ideale yaklaşabilir.
Fakat çoğumuz için, bardaklar biraz düzensizce doludur Belki ikna edicilik bardağınız çok doludur, fakat uyumluluk bardağınız neredeyse boştur. Ya da siz iyi bir dinleyicisiniz, fakat sizin güçlü, heyecan uyandırıcı bir imajı yansıtma yeteneğiniz orta düzeydedir.
Öyleyse, herkes bardaklara sahiptir, fakat herkesin bardağı farklı seviyelerde doludur. Bu kitap bu seviyelerden bazısını yükseltmenize yardımcı olabilir. Birlikte, bardağınızın fazla dolu olmadığı alanlarda çalışacağız.        *
Tıpkı diğer herhangi bir dizi yeteneğin vurgulanması gibi. karizmanızı geliştirmek uygulama ve çok çalışmayı gerektirir ve bu da motivasyona sahip olman^ gerektiği anlamını taşır. Robert B. Horton, Standard Oil’ın eski başkanı, “Önderlik etmek için tutku… şevk, coşku, heyecana ihtiyaç duyarsınız bu kişisel taahhüt iyi bir liderde mutlak biçimde zorunludur” yazmıştı.
YADIRGANACAK YÖNLERİMİZ İÇİN UMUT VAR MI?
Uyuşuk bir kişi karizmatik olabilir mi? Ağırkanlı bir insan atılgan olabilir mi? Evet, eğer doğru bardakları doldurmak hususunda çalışırsa bu olabilir.

[ad_2]

Benzer İçerikler

Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı

yakutlu

Limit Sizsiniz

yakutlu

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur / Cep Boy

yakutlu

Sitemizin işlemesini sağlamak için teknik çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için çerez aydınlatma metnini incelemenizi rica ederiz. Kabul Et Devamı

Privacy & Cookies Policy