Limon Ağacı Kitap Özeti (Sandy Tolan)

Kitabın Adı: Limon Ağacı
Yazarı: Sandy Tolan
Sayfa Sayısı: 377
Yayın Evi: Pegasus
Yayın Tarihi / Baskısı 24. Baskı
Kitabın Türü/Bölümü Roman
Orijinal Adı ve Dili The Lemon Tree / İngilizce
ISBN: 6055943516
Fiyatı: 22 TL
Bedava al BEDAVA AL
Çevirmen:
Okuyucu Puanı: Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

Limon ağacı kitap özeti oku. Limon Ağacı kitabının başka yerde olmayan kitap özetini buradan okuyabilirsiniz. Sandy Tolan’ın kitabı, Elif Şafak’ın yorumu.

Limon Ağacı kitabının özgün özetini aşağıdan okuyabilirsiniz. Limon Ağacı Sandy Tolan tarafından yazılmıştır. Kitabın ön kapağının üstünde Elif Şafak’ın kitapla ilgili bir değerlendirmesi yer alıyor. Bu yüzden kitabın Elif Şafak’ın olduğunu düşünenler olabileceği için tekrar hatırlattık.

Aşağıda yorumu yazdık, çok da mühim bir değerlendirmeye benzemiyor. Bu da benim yorumum 🙂

“Bu acı veren güzel öykü, kitap bittikten sonra bile insanın aklında kalmaya devam ediyor.”

Limon Ağacı Kitap Özeti

Burada Filistinli Arap Beşir ile İsrailli Yahudi Dalia anlatılıyor.

1936 yılında Ahmed ailesi için bir ev inşa etmeye başlar. Bu yılın sonunda yani 1936 yılının sonunda Ahmed’in yaptığı ev biter. Evin arkasına bir limon ağacı diker Ahmed. O sırada ülkede savaş olmaktadır. Zaman geçer, Ahmet ile Zekiye’nin bir sürü kız çocuğu olur, fakat Ahmed bir erkek çocuk istemektedir. Sonunda Zekiye ilk erkek çocuğunu doğurur adını Beşir koyarlar. Beşir biraz büyür ve bir savaş başlar. Bu savaş Filistin ve İsrailliler arasındadır. Zaman geçtikçe Araplar yenilginin kapıda olduğunu anlarlar ve topraklarını Yahudilere satıp göç etmeye başlarlar. Kabile reisi Şeyh Mustafa “Kalın, gitmeyin.” der, fakat onu dinleyen yoktur. Şey Mustafa Beşir’in amcasıdır. Fakat Ahmed de Şeyh’i dinlemez ve İsrail’e gider.

Günler sonra Şeyh Mustafa’nın üzüntüden kalp krizi geçirip öldüğü haberi gelir. Yani savaş sona erer ve İsrail kazanır. Araplar göç ve sürgün yoluyla İsrail’e gönderilir. Böylece İsrail’de Arap-Yahudi karışık yaşanmaya başlanır. Filistin’e ise Yahudiler yerleşmiştir. Artık Arapların ülkelerine yani Filistin’e dönmesi yasaktır. Ahmed ve ailesinin evine ise İsrailli Yahudi Dalia ve ailesi geçer. Daila bu ailenin çocuğudur.

Zaman geçer, Beşir İsrail’de bir okula başlar. Dalia ise Filistin’de. Beşir büyüdükçe İsrail’de olaylar gelişir. Örneğin, FKÖ (Filistin Kurtuluş Cephesi)’nin kurulması gibi. Beşir 20’li yaşlarına geldiğinde Filistin’e gider ve evini ziyaret eder. Dalie ile de böyle tanışır. Beşir kuzenleri Yaser ve Gıya’yı alıp evini gezer. Geri İsrail’e döndükten kısa bir süre sonra Beşir FHKC’ye üyelik yapmaktan suçlanarak tutuklanır. Ama kısa bir süre sonra serbest bırakılır. O evine gelince Dalia ona misafirliğe gitmiştir. Beraber konuşurlar.

Zaman geçer İsrail’de bir patlama olur. Beşir tekrar tutuklanır. 15 yıl hapse mahkum edilir. Fakat özgürlüğüne kavuştuktan 3 yıl sonra sınır dışı edilir. Bir gün Dalia onu ziyaret eder. Evindeki kurumuş limon ağacı yerine yenisini diktiğini söyler. Giderken de “Düşmanımız bizim tek ortağımız.” der.

The post Limon Ağacı Kitap Özeti (Sandy Tolan) appeared first on ekitap.org.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Islam Felsefesi: Giris

yakutlu

Agatha Christie – Doğu Ekspresinde Cinayet (Roman Özeti)

yakutlu

Ekitap nedir?

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy