Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi Özeti

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un birbirinden güzel birçok romanı bulunuyor fakat eserlerinden en dikkat çekeni kuşkusuz Masumiyet Müzesi kitabı. Bunun başlıca nedeni ise gerçekliğe en yakın roman olması diyebiliriz. Okurken klasik bir roman gibi başlıyor fakat daha sonra sanki gerçek bir hikaye okuyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz ve kitabın sonunda bu his daha da pekişiyor. Dahası romanda geçtiği gibi Masumiyet Müzesi adında bir müzenin olması gerçeği okuru daha da şaşırtıyor.

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi kitabında aslında Yeşilçam tadında sıradan bir aşk hikayesi anlatılıyor. Zengin bir ailenin oğlu olan Kemal Füsun adında uzaktan akrabası olan fakir bir kıza aşık olur. Kemal nişanlanma arifesindedir fakat daha ilk görüşte Füsun’a aşık olur ve onu her seferinde görmeye çalışır. Aralarındaki ilişki ilerler ve gizli gizli buluşmaya başlarlar. Fakat Kemal nişanlısından kurtulamaz ve onunla nişanlanmak zorunda kalır. Bunun üzerine bir daha Füsun’u göremez. Sürekli buluştukları daireye gider ama Füsun artık gelmez. Füsun’un yokluğuna dayanamayan Kemal nişanı atar ve zamanını Füsun’un eşyaları ile geçirmeye başlar.

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

Kemal babasını kaybetmenin acısını yaşarken eve gelen bir mektup ile yeniden hayat bulur. Füsun’un ailesinden bir taziye mektubu gelir ve bunun üzerine Kemal mektuptaki adrese gider. Fakat adrese vardığında Füsun’un evlendiğini öğrenir. Buna rağmen Füsun’dan vazgeçmez ve onu görebilmek için çeşitli bahaneler ile etrafında olmaya devam eder.

Masumiyet Müzesi - Orhan Pamuk

Kemal her ne kadar Füsun ile yeniden yakınlaşmak için her şeyi yapsa da Füsun’dan pek karşılık görmez. Bunun üzerine her seferinde Füsun’un bir eşyasını çalar ve biriktirir.

Kemal aynı zamanda Füsun’un kocasının filmi için tüm maddi imkanlarını kullanır. Füsun başrolde oynamak ister fakat kocası bunu kabul etmez. Onun yerine hoşlandığı başka bir kadını oynatır ve bunun üzerine evlilikleri bitme noktasına gelir. Kemal bu fırsatı kullanır ve Füsun’a olan ilgisini daha da arttırır. Füsun bunun üzerine bazı şartlar karşılığında Kemal ile evlenmeyi kabul eder. Bunun üzerine Kemal ve Füsun sözlenirler.

Kemal hayalinin gerçekleşmesi mutluluğu ile Füsun ve annesini tatile götürmeye karar verir. Fakat yolda kaza yaparlar ve Füsun hayata veda eder. Ağır yaralanan Kemal iyileştikten sonra Füsun’un yokluğunun acısına fazla dayanamaz. Bunun üzerine bir zamanalar Füsun’dan gizlice topladığı eşyalardan bir müze yapar. Dahası Orhan Pamuk’a mektup yazarak bu hikayenin roman olarak yazılmasını talep eder ve ortaya bu roman çıkar.

Masumiyet Müzesi Yorumları

elimden bırakamadığım bir eser orhan pamuku sevdiren bir kitap oldu

26-10-2015 13:29

çok güzel kurgulanmış bir roman orhan pamuk kalitesini göstermiş gerçek hayata uyarlama mükemmel olmuş

15-12-2015 20:19

bana göre orhan pamukun en güzel romanı çok güzel yazmış

29-12-2015 20:11

kitap gerçekten çok akıcı,okumanızı tavsiye ederim

10-03-2016 10:11

ben defalarca okumaya çalıştım
fakat o kadar detaya inilmişki kitapta cok sıkıldım ve yarıda bıraktım

22-03-2016 22:01

kitap gerçekten çok güzel okumanızı tavsiye ederim

24-04-2016 18:50

dil ustaca kullanılmış ama o kadar çok ruh tahlili ve tasvir var ki insan bazen nefessiz kalıyor.ayrıca o kadar fırtınalı bir dönemde takıntı haline gelmiş aşkından başka hiç bir şeyle ilgilenmeyen kemal karakteri insanın sinirini bozuyor.kitabı fırlatıp atmamak için kendimi zor tuttum.yukarıdaki özet dışında hiçbir olayın olmadığı konu için 585 sayfa yazmak ayrı bir maharet tabii..

27-05-2016 14:13

güzel ama sıkıldım o kadar detay var ki. güsünlara 8 yil boyunca gitdiğini okuduğumda bıraktım.

01-07-2016 16:55

kitabin bazi bolumlerini sifirladim.o sekilde bitirdim. o gunlerin turkiyesine istanbuluna ayna tutan bolumleri ilgi cekici.gereginden fazla detay var.baska bir yazarin kaleminden olsa okunur mu size soruyorum???

29-09-2016 15:22

hiç guzel deil

18-10-2016 23:49

orhan pamuk’tan okuduğum ilk kitap. üzgünüm ama biraz avam buldum açıkçası. bir kitap yazıp onu müzeye dönüştürmek çok orijinal bir fikir olsa da, “aşk” olarak yansıtılan şeyin obsesif komplüsif bozukluk olması; “sabredin sonunda muradınıza ereceksiniz.” mantığıyla bu hastalığın karıştırılması, bir çok kez kitabı fırlatıp atma isteği uyandırdı bende. olay örgüsünün sonunda fisun’un ölümü kitabın kalitesini düşürmüş. yalnızca futbol-matador dövüşleri arasında yapılan bağlamsal incelemeyi (bknz: sayfa 46) hoş buldum. fikrimce, aldığı ödülleri hak etmeyen bir yazar.

14-01-2017 01:05

müthiş bir kitap gercekten çok beğendim ve gördüğüm herkese tavsiye ederim çok başarılı

25-05-2017 13:44

çok fazla detaya inilmiş,anlatım sıkıcı çok zor ilerledim okurken,beğenmedim tavsiye etmem

14-10-2017 18:03

bence güzel bi kitap ..orhan pamuk başlı başına zaten bir eser.. ❤❤❤

01-12-2017 19:12

kitap harikaa bence boyle bır kıtabı herhes okumalı kitabın sonlarına geldıgınizde birkac gözyasi damlası dökmeden geçemiyosunuz ve kesinlıkle odülünü hak eden bir kitap bende yeri hep ayrı olacak orhan pamuk yazarlığın hakkını veriyor

13-12-2017 18:59

bence çok gereksiz ve sıkıcı bi kitap. baş kahramanı bir türlü sevemedim. devamlı olarak aşk acısı altında yaptıklarının haklılığını kabul ettirmeye çalışması çok sinir bozucuydu. bu kadar sayfa emeğe yazık. lütfen vaktinizi boşa harcamayın. yer yer kitabı fırlatıp atmak isteyebilirsiniz. hatta bir süre sonra kendi ruh halinizi bile bozabilir.

20-12-2017 00:50

orhan pamuk eseri olunca çok büyük umutlar ile okumaya başlamıştım. yarıda bıraktığım tek kitap oldu “masumiyet müzesi” . kemal nişanlandıktan sonra okumayı bırakacaktım fakat sonunu merak ettim bir süre daha okumaya karar verdim ve ne zamanki füsun evlendikten sonra bile kemal onun kocasıyla film yapacağım diye füsunlara gelmeye başladı. o zaman fazlasıyla soğudum romandan. çok yavaş ilerlemesi bir yana, kemal ile füsun’un arasında bir aşk göremedim.
kısaca hayal kırıklığıydı benim için bu roman:)

20-12-2017 11:09