Ekitap, ekitap indir
Roman

Mutluluk – Zülfü Livaneli

Mutluluk – Zülfü Livaneli

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mutluluk Özeti

Mutluluk Zülfü Livaneli’nin sevilen kitaplarından biri olan, 2002 yılında yayınlanan ve 2007 yılında da filme uyarlanan sevilen bir kitaptır. Mutluluk kitabında, Doğu bölgemizdeki töre konusunu işleyen Livaneli, başarılı betimleme ve ruh çözümlemeleri ile bizlere güzel bir edebi zevk yaşatmakta.

Kitabın ana karakterlerinden biri olan Meryem, 17 yaşında bir genç kızdır. Bir gün Van Gölü’nün kıyında babası tarafından baygın bir şekilde bulunan Meryem, birisinin tecavüzüne uğramıştır. Babası sırtladığı gibi Meryem’i eve getirir ve eski püskü, ahırdan bozma bir yere kapatılır. Meryem’in, namuslarını kirlettiğini düşünürler ve köydeki insanların yüzüne bakamaz olurlar. Bir an önce Meryem’in intihar etmesini isterler, bu yüzden üvey annesi Döne de her akşam getirdiği bir kaşık yemeğin yanında Meryem’in önüne kendini asması için büyük bir halat fırlatıp gitmiştir. Şayet Meryem kendi intihar etmezse, onu öldürme görevi askerdeki amcasının oğlu Cemal’e kalacaktır. Ki kalmıştır da. Birkaç gün sonra askerden gelen Cemal’e durumu bildirirler. Fakat Cemal buna karşıdır. Her ne kadar kızı öldürmek istemese de törelere karşı gelemeyeceğinin de farkındadır. Köyde Meryem’in öldüğü duyulmasın diye Cemal ile Meryem’i İstanbul’a gönderirler. Köydekilere, Meryem’e İstanbul’dan bir talip çıktığını söyleyeceklerdir. Ertesi gün gecikmeden yola çıkan Meryem ve Cemal, uzun bir tren yolculuğunun ardından İstanbul’a varırlar ve ilk gece Cemal’in ağabeyi Yakup’un evine sığınırlar. Bir gece orada kaldıktan sonra ertesi sabah erkenden yeni arayışlara koyulmak için evden ayrılırlar. Cemal’in, Meryem’i öldürmesi gerekiyordur. Bu yüzden onu bir köprüye çıkarır ve aşağıya atlamasını söyler. Meryem gözünü karartıp atlayacağı vakit de atlamasına dayanamaz ve onu geri çeker. Buradan sonraki adresleri, Cemal’in asker arkadaşının iş yeridir. Giderler ve Cemal ondan bir iş ister. Asker arkadaşı balıkçılık yaptığından, onları bir süre boş olan İzmir yakınlarındaki bir balık çiftliğine gönderir. Cemal orada balıklarla ilgilenir ve Meryem de yemekleri yapar. Bir gece balıklarla ilgilenen Cemal’in yanına bir tekne yaklaşarak, teknenin içindeki adam bu gece orada konaklaması gerektiğini söyler. Bu adam Prof. İrfan Kurudal’dır. İrfan’ın başarılı bir kariyeri ve zengin bir yaşantısı vardır. Bunlara rağmen son zamanlarda kendini çok kötü hissettiğinden eşi Aysel’i geride bırakıp günler sürecek bir tekne turuna çıkmıştır. Ertesi sabah tekne motorunun tamiri için Cemal’den yardım isteyen İrfan, geri döndüklerinde balık çiftliğinin gerçek sahibinin geldiğini ve artık Cemal ile Meryem’in orada durmalarını istemediğini söyler. Durumu gören İrfan bu iki gencin, teknesinde kendisine yardımcı olmalarını ister. Cemal de gidecekleri bir yer olmadığından İrfan’ın teklifini kabul etmek zorundadır.

İrfan, Cemal ile Meryem’i karı koca bilmektedir. Cemal de gerçek sorunu anlatmak zorunda kalmamak için İrfan’a evli olmadıklarını söylememektedir. İrfan, ilk önce kıyafetleri perişan olan bu gençlere temiz kıyafetler ayarlamakla işe koyulur. Sonra da Cemal’in kendisine, Meryem’in de yemeklere yardım etmesini söyler. Bu sıralarda Cemal’in amcası ve babası İstanbul’a gelmişler ve onları aramaktadırlar. İrfan, Cemal ile Meryem’in hayatını değiştirmiştir. İkisi de onunla çok iyi anlaşıyorlardır. Fakat bir gün İrfan, Cemal ve Meryem’i kavga ederken görmüştür. Dahası, Meryem’i Cemal’e “Cemal Ağabey” der iken… Yalanlardan uzaklaşmak için çıktığı bu yolculukta, yalanlarla karşılaşan İrfan çok öfkelenir ve ters şeyler söyler. Bunun üzerine Meryem ve Cemal daha fazla orada duramaz, hemen yola koyulurlar. Fazla uzaklaşmadan hatasını anlayan İrfan peşlerinden gider ve onlardan özür diler. Zaten gidecek bir yeri olamayan Cemal ne kadar istemese de tekneye geri döner. Bir dönem daha teknede yaşamaya devam ederler ve sonrasında ise Meryem’e tecavüz edenin kendi öz amcası ve Cemal’in de babası olduğu ortaya çıkar.

Yazan: Handenur DURALI

Mutluluk Yorumları

çok güzel bir kitap yaa okudukca bidaha okuyasim gelioo

16-02-2016 21:39

ben daha zülfü livanelinin kötü kitabını görmedim

20-02-2016 00:48

çok güzel bence

28-02-2016 00:55

sonu
nda irfanın teknesi batıp ölüyo mu

19-05-2016 13:04

harika bi kitaptı teşekkürler livaneli

08-06-2016 04:45

kitaplarını cok okumak isterm ama ne yazıki okuyamıyom

11-11-2016 01:11

beni derinden etkiledi tebrikler livaneli

18-11-2016 23:33

iyi bi kitaba benziyo. gerçekten okuyasım geldi. hemen gidip kitap evinden alacağım.

29-01-2017 19:28

kitap gerçekten güzel ve etkileyici umarım mutlu sonla biter

21-02-2017 21:04

zülfü livaneli in bütün kitapları çok güzel şuanda mutluluğu okuyorum harika teşekkür
zülfü livaneli in bütün kitapları çok güzel şuanda mutluluğu okuyorum harika teşekkür sevgiler

09-11-2017 17:27

bu kitapda anka falan vardı nerde yok onlar vmksvl

27-11-2017 20:44

bazı arkadaşlar yorum yazmayı bilmiyo yorum yapacağına kitap in içeriğini anlatiyo hemde sonunu heyecanı falan hepsi kaciyo ya örneğin 19-05-2016 13-05 kisili sahis okumusun ne diye soyluyosun anlamadiydsanda kime ne soruyorsun ya

02-02-2018 22:42

muhteşem

28-03-2018 19:36

kitap şuan yanımda okudum çok beğendim çok göksel bir kitap

24-04-2018 21:49

etkilendiğim kitaplar arasında ilk sırada bu kitabı kuzenimin kitaplığinda bulmuştum ilk meraktan alip sayfalari karıştirdim bir de baktim kitabi yarılamişim sürükleyici ve okurun merakı taze tutuyor kitap

26-09-2018 01:20

bence livaneliye yakışmayan bir kitap olmuş…”serenaddan” sonra “mutluluk” beni hayal kırıklığına uğrattı…

03-12-2018 23:52

Benzer kitaplar

Yüzleşme – Calia Read – PDF ve ePUB İndir

yakutlu

Kimse Acınacak Kadar Masum Değildir – Cindy Gerard Online Kitap Oku

yakutlu

Daha Ne Olsun – Kurt Vonnegut – Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap