Roman

Sergüzeşt – Samipaşazade Sezai – Online Kitap Oku

Samipaşazade Sezai / Sergüzeşt / PDF / Sayfa: 128

Samipaşazade Sezai’nin en meşhur kültleşmiş hikayesidir “Sergüzeşt” Dilber adında bir kızın ta kafkasya’dan Türkiye’ye çalışmak üzere getirilmesiyle başlayan hikaye Mısır’a kadar uzanır gider. Dilber’in aşkları, esareti ve Sergüzeştini konu edinen bu roman okuyucuların her dönem oldukça dikkatini üzerine çekmeyi başarmış bir eserdir.

Sergüzeşt Hakkında

Sergüzeşt romanında Türk okuyucunun ilgi duyduğu esaret konusu ele alınır. Dilber Kafkasya’dan Türkiye’ye getirilmiş genç bir kızdır. Halayık olarak çalıştığı konaklarda çeşitli zorluklarla karşılaşır. Samipaşazâde Sezai Dilber’in Kafkasya’da başlayıp Mısır’a kadar uzanan hüzün dolu sergüzeştini anlatır. Sevgilisi Celâl Beyin Dilber’e kavuşmak için önüne gelene onu sorması, her ağlayan insanı sevgilisi sanması, Mısır’da kapatıldığı yerden kendisini içten içe seven harem ağası Cevher tarafından kurtarılması insanı etkileyici bir biçimde kaleme alınmıştır. Türk okuyucusunun ilgisi sebebiyle birçok yayınevi tarafından basılan eser Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere okutulması tavsiye edilen 100 Temel Eser arasına da girmiştir. Bu neşirde eserle ilgili özgün çalışmalara yer verilmiş ve 100 Temel Eser projesine ışık tutacak türden çalışmalara zemin hazırlanmıştır.

Sergüzeşt Online Kitap Oku

Sergüzeşt .

Benzer İçerikler

Kaderin Cilvesi Kısım 1 – Rebecca Gable Online Kitap Oku

yakutlu

Cennete Bir Bilet – Gaby Hauptmann – Online Kitap Oku

yakutlu

Sırrın Bende Saklı – Robyn Dehart – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy