Roman

Sinestezi – Sarah J. Harris – Online Kitap Oku

Sarah J. Harris / Sinestezi / PDF / Sayfa: 464

Sıra dışı bir polisiye romanı olan “Sinestezi”, Sinestezi hastası bir çocuğun gözünden bir cinayet vakasını aydınlatma olayını konu alır. Bu hastalık insanları, hayvanları kısacası dünyayı renkler üzerinden gören insanların yakalandığı bir durumdur. Jasper’da bu kişilerden birisidir. Gördüğü yüzlerin, duyguların hatta hatıraların bile bir renk karşılığı vardır. Bu sırada karşılarına yeni taşınan bir bayan’ın öldürüldüğünü gören Jasper bu durumu polise anlatmak ister fakat renklerle bir başkasına bunu anlatmak imkansızdır! Bu durum karşısında ilk şüpheli Jasper olacaktır. Bu durumu bilen babası çocuğa engel olmak ister ama..

Sinestezi Hakkında

On üç yaşındaki Jasper, sinestezi hastasıdır. Etrafındaki hiç kimsenin göremediği, renklerden oluşan bir dünyada yaşar; kelimeleri, rakamları, haftanın günlerini, duyduğu sesleri ve konuşmaları farklı renklerle algılar.

Jasper hakkında bilmeniz gereken başka şeyler de var:

  • Diğer insanlarla kıyaslandığında dünyayı bambaşka bir şekilde algılar, babası bilene gibi renkler gördüğünü anlayamaz.
  • İnsanların yüzlerini hatırlayamaz, hatta kendi çehresini bile tanıyamaz.
  • Papağanlara hayran, hevesli bir kuş gözlemcisidir.
  • Yaşadıkları sokağa yeni taşınan ve güzel bir kadın olan Bee Larkham’ın öldürüldüğüne şahit olur ve cinayetin rengini görür.

Gördükleri hoşuna gitmeyen ve vicdanını rahatlatmak isteyen Jasper, her şeyi polise itiraf etmeye kararlıdır çünkü Bee Larkham’a çok kötü bir şey yaptığının bilincindedir. Oysa babası, her şeyi örtbas edeceği konusunda ona söz vermiştir. Oğlundan tek istediği, polise herhangi bir şey anlatmamasıdır. Üstelik yüzü bilinmeyen katili yakalamak neredeyse imkânsızken, şüpheliler listesinin ilk sırasında Jasper’ın adı yer almaktadır.

Neler yaşandığını daha iyi anlayabilmek için birkaç ay öncesine dönüp, olaylara Jasper’ın gözüyle bakmak gerekecektir. Hafızasına güvenmeyen çocuk, tüm yaşadıklarını boyaları ve resimleriyle betimleyip, anımsayabilmektedir.

Onun rengârenk dünyasına girdikçe, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını fark edeceksiniz.

Bu sıra dışı ve dokunaklı roman, dünyayı daha değişik bir şekilde algılamanızı sağlayacak. Jasper’ı, kitabı bitirdikten sonra bile uzun süre unutamayacaksını

Sinestezi Online Kitap Oku

Sinestezi Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Goethe ve Islam (Ciltli)

yakutlu

Can Kırıkları – Karin Karakaşlı – Online Kitap Oku

yakutlu

Tersyüz – Amy Harmon – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy