Roman

Sivil İtaatsizlik – Henry David Thoreau – Online Kitap Oku

Henry David Thoreau / Sivil İtaatsizlik / PDF – EPUB / Sayfa: 89

“En iyi devlet hiç yönetmeyen devlettir” Sözüyle akıllara kazınmış olan “Sivil İtaatsizlik” adlı kitap Zamanın Amerika yönetimine sert bir eleştiri sunar. Yazar adaletsizlik, kölelik ve bozuk devlet düzenine karşı yazdığı bu akıcı ama kısa sayfalardan oluşan bu eser büyük uzun zamandır hakkında konuşulmalara yol açmıştır. Vaat edilen ile yapılan arasında ki çelişkileri özellikle vurgulayan ve aslında bir devlet nasıl olmalıdır bunu bizlere aktaran Thoreau’nun oldukça çarpıcı tespitleri bulunmaktadır.

Sivil İtaatsizlik Hakkında

Amerika’da kapitalizmin hızla gelişmesinin sebep olduğu sarsıcı değişimlerden hoşnutsuzluk duyan Henry David Thoreau 1845 yılında yaşadığı kenti terk ederek bir göl kıyısına yerleşir. Burada iç dünyası, gündelik yaşamı ve doğal çevresiyle ilgili duygu ve düşüncelerini kaleme alır. Arada bir toplumsal meselelere değinmeyi de ihmal etmez. Bu tür yazılardan biri olan Sivil İtaatsizlik Thoreau’nun bugüne dek üzerinde en çok durulmuş metinlerinden biridir. Yazar bu metinde köleliğe ve savaşa karşı olan düşüncelerini dile getirir, ideal devletin nasıl olması gerektiğini tartışır. Metnin ilk satırlarında kullandığı “En iyi devlet hiç yönetmeyen devlettir” sözü akıllarda yer etmiştir.

sivil İtaatsizlik Online Kitap Oku

sivil İtaatsizlik Online Kitap Oku

sivil İtaatsizlik .

Benzer İçerikler

Elma Çekirdeği – Katharina Hagena – Online Kitap Oku

yakutlu

Kinley MacGregor – Cazibenin Efendisi – Online Kitap Oku

yakutlu

Bir Genç Kızın Anıları – Simone De Beauvoir

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy