Ekitap, ekitap indir
Diğer

Sol Ayağım – Christy Brown

sol ayağım, özeti5 Haziran 1932’de beyin felçli olarak dünyaya gelen Christy’i ilk olarak annesi fark eder. Doğumundan itibaren normal çocuklar gibi hareket edemez. Sürekli eli yumruk şeklinde sıkılıdır, başı hep arkaya düşer, çenesi kasılır ve normal bebekler gibi kendi başına oturamaz. Anne durumu eşiyle paylaşarak Christy’yi doktora götürürler. Doktorlar bu bebeğin yatalak olduğunu ve ondan hiçbir ilerleme kaydetmesini beklememelerini söyler. Anne durumu kabullenmeyerek oğlunun başaracağına inanır.

Bir gün Christy’nin kardeşleri tebeşirle oynarken Christy tebeşiri sol ayağı ile alır ve gelişigüzel bir çizik atar. O an herkes şaşırıp kalır. Annesi oğluna harfleri öğretmeye karar verir ve Christy ilk olarak A harfini yazar. Yedi yaşına gelen Christy pek fazla bir şey yapamamasına karşın tek başına doğrulabilir. Kemiklerini veya annesinin porselenlerini kırmadan kalçasının üzerinde sürünerek bir yere gidebilir. Annesi tüm alfabeyi öğretir. Christy kendisini yazılı olarak ifade edebilmek için çok çalışır. Alfabeden sonra kelimeleri öğrenmeye başlar. Annesini yanına çağırarak ilk sözcüğünü annesi için “anne” kelimesini yazar.

Christy’nin Henry adında bir el arabası vardır. Kardeşleri onunla Christy’i gittikleri her yere götürür. Dışarı çıka Christy engelini unutur, çok mutlu olur. Zaten çok eski olan araba bir gün aniden kırılır. Kardeşleri artk Christy’i götüremez, o da bu duruma çok üzülür. İçine kapanır, dışarda oynayan çocukları seyretmekle yenitir. Annesi Christy’ye yeni bir araba alır; fakat Christy kendisini beğenmez, insanların kendisine bakan anlamlı gözlerinden rahatsız olur, dışarı çıkmak istemez.

Yeni yılda herkese hediye gelir. Kardeşlerine boyama kalemi, Christy’e oyuncak askerler gelir. Christy boyama kalemlerini çok beğenir ve kardeşleriyle değiş tokuş yaparlar. Christy artık resim yapmaya, kendisini resim yoluyla ifade etmeye başlar. Christy, Sunday İndepent dergisindeki resim yarışmasına katılır. Resim yarışmasına Rotunda Hastanesi’nde hasta bakıcılık görevi yapan Delahunt katılmasını ister ve dergiye giderek bir resmin ayak parmakları ile yapıldığını söyler. Dergiden bir fotoğrafçı ve muhabir Christy’i görmeye gelerek fotoğrafını çekerler. Christy birinci olur. Bir süre sonra Christy resim yaparken de mutlu olmamaya başlar. Hayatından sıkılır, küçük bir farklılık oluşturmak ister.

Christy Lourdes’a tedaviye gider. Bu gezisinde kendisinden daha kötü durumda olan insanları görür. Beyin felci hastaları için geliştirilen bir yöntem için muayene olur ve fizik tedaviye başlar. Eğer başarabilirse az da olsa normal bir yaşam sürme şansına sahip olabilecek. Doktor, Christy’den sol ayağını kullanmamasını beyninin körelmiş bölgelerinin harekete geçmesi gerektiğini söyler.

Christy hala neler yapabileceğini düşünür. Kardeşinden yardım ister. Düşüncelerini, hayatını kardeşinin yazmasını ister. Kardeşi yazar. Bir süre sonra doktordan kitap yazmayı öğretmesini rica eder. Doktor kitap yazmayı öğretir. Christy de otobiyografisini yazar. Kitabının ilk iki bölümünü tamamlayan Christy, doktorunun da desteğiyle bir yardım gecesi düzenlenir. Doktor kitabın ilk iki bölümünü orada okur. Christy ve ailesi çok heyecanlanır. Hiçbir şey yapamaz, zihinsel engelli denilen Christy artık hem ressam hem de yazardır.

neslihan imza
Neslihan KUTLU

 

 

Arka Kapak Bilgisi

“Büyüleyici ve eğlenceli… Okuyana ilham veriyor.”
Irısh Times

“Erdemli ve hiç bir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret hikayesi”
Sunday Times

——————————–

Chiristy Brown doğuştan beyin felci kurbanıydı. Ancak bu talihsiz küçük bebek İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücüne ve duyarlı zekasına sahipti. Bu, Chiristy Brown’ın kendi yaşam öyküsüdür. Brown, çocukluğunda okumayı, yazmayı, resim yapmayı ve nihayet daktilo kullanmayı öğrenmek için verdiği mücadeleyi ve bütün bunları sol ayağını kullanarak nasıl yaptığını anlatıyor.

Kitap Bilgileri

Adı: Sol Ayağım
Yazarı: Christy Brown
Sayfa Sayısı: 190
Yayınevi: Nemesis Yayınları
Basım Yılı: 2009

“Christy Brown” – Hakkında Bilgi

Christy, doğuştan beyin felçli olarak Dublin’de dünyaya geldi. Yirmiden fazla çocuğu olan ve zor şartlarda hayata tutunabilen on üç çocuktan biri olan Brown, beyin felci kurbanı olduğu için sol ayağı hariç, konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu. Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması, tekerlekli iskemleye mahkum olması, onun İrlanda edebiyatının büyük yazarları arasına girmesini engellemedi. Christy Brown büyürken aileyi sürekli olarak ziyaret eden sosyal hizmet görevlisi Katrina Delahunt, onun sanata ve edebiyata olan ilgisini keşfetmiş ve bu ilgiyi yeteneğe dönüştürebilmesi yönünde yardımcı olmuş. Christy, annesinden aldığı büyük destekle, tam olarak kontrol edebildiği tek uzvunu, sol ayağını kullanarak yazmayı ve çizmeyi öğrenmiş ve kısa bir süre içinde önemli bir ressam sayılabilecek duruma gelmiş.

Christy, çocukluğunda resmi bir eğitim görmemişse de, kilise okuluna devam etmiş. Edebiyat konusundaki yeteneği, işte bu sıralarda, ünlü yazar Dr. Robert Collis tarafından keşfedilmiş. Dr. Collis, sonraları, kendisine bu yönde yardımcı olmuş ve “Sol Ayağım” adlı eserinin basılmasını sağlamıştır. Muhteşem bir hayal gücüne sahip olan Brown, duyarlı zekası sayesinde harikulade eserler yazdı. Christy Brown, sadece sol ayağını kullanarak resim yapmayı ve daktilo kullanmayıp öğrenmiş ve 1954 yılında otobiyografi kitabını yazmıştır. Bu kitabında sol ayağıyla kalem tutmayı, konuşamamanın verdiği acizlikleri ve annesiyle babasının yardımıyla tekrar hayata ümitlendirilmesini anlatmaktadır.

Kendi hayat hikayesini yazdığı Sol Ayağım sinemaya uyarlanmıştır. Bu tarza yazdığı diğer kitabı da en çok satanlar listesine girmiştir. Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kerede Amerika’ya giden yazar, tüm yaşamını Dublin’de geçirdi. Christy Brown, Mary Carr ile 1972’de evlendi. Christy Brown, İrlanda’nın başkenti Dublin’de 1981 de öldü.

Romanları: Parlak Meslek, Yaz Üzerinde Gölge ve Vahşi Zambaklar olup, şiirlerini de Toplu Şiirler’de derlemiştir.

Benzer kitaplar

İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit – Online Kitap Oku

yakutlu

Geç Kalmış Aşk – Cathy Maxwell – Kitap Oku

yakutlu

Prens – Niccolo Machiavelli – Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap