Swastika Geceleri

Yeni basılan kitaplardan birisi olan Swastika Gecelerinin kısa tanımını sizinle paylaşıyorum.

Yararımızın en önemli özelliği Feminist olması. Bu romanda feminist romanlar arasında hatırı sayılır yeri bulunmaktadır. 1937 yılında Katharine Burdekin romanı yazmıştır. Yazdığında Hitler hayatta idi. O dönemler çok ilgi görmedi hatta unutulan bu raman 80 yıllarda feminist akımının tekrar gündem olduğu dönemlerde piyasada tanındı.

Okuyup kararı siz verin. Bizimle yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Swastika Geceleri (Kitap Arkası notu)

Erkeklik Kültüne Karşı Swastika Geceleri

Modern toplumlarımızın günden güne totaliter rejimlere doğru kaydığı, filozof slavoj zizek’in dediği gibi kapitalizmle demokrasi arasındaki sonsuz evliliğin bittiği bir dönemde hepimizin kafasını kurcalayan şey nasıl bir geleceğin bizi beklediği. Eğer insanlık bu gelecekten işaretleri okuyamayıp bu geleceği değiştiremediği takdirde katharine Burdekin’in 80 yıl önce kurguladığı faşist bir dünya olabilir mi bizi bekleyen?

Şiddet ve hainliğin erkeklere statü kazandırdığı, kadınların damızlık hayvan vasfına indirgendiği bu dünyada herkesin ortaklaşa taptığı bir tek şey vardır o da lider.

Yazar Swastika Geceleri’nde yedi yüz yıllık Nazi hegemonyasının ardından bir Avrupa hayal ederken, faşizmin tehlikeleri hakkında uyarıda bulunmaktan daha fazlasını yapıyordu. Burdekin’in kitabı, faşizm analizlerini, Hitler ve onun döneminin özelliklerinin ötesine geçerek ifade etmesi açısından önem taşımaktadır.

Faşizmin erkek hegemonyasının olağan gerçekliğinden, cinsiyet rolleri açısından erkek ve kadınları kutuplaştıran bir gerçeklikten nitelik olarak değil, nicelik olarak farklı olduğunu ifade eden usta yazar, davranışın “eril ve dişil” şekillerini hicvetmektedir. Bu açıdan Nazi ideolojisi “erkeklik kültünün” en uç noktaya ulaşmış halidir. Erkeklik kültüne karşı öne sürülen güçlü argümanların yanı sıra bu bağlantı burtekin’in kitabını 1937-1940′larda yazılmış diğer pek çok antifaşist karşı ütopya kitabından ayırır.

Yeniden canlanan bu kitap okurları ile buluşuyor. Feminist kitaplar arasında en çok tavsiye alan ve çok satan kitaplar arasında yer alıyor. Keyifli okumalar

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

$ s

Benzer İçerikler

Karanlığın Ayak İzleri – Tess Gerritsen – Online Kitap Oku

yakutlu

Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit – Pdf İndir

yakutlu

Yemin – Kimberly Derting Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy