$ s

Yurdumu Özledim Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu)

Yurdumu Özledim kitabının uzun özeti, kişileri, karakter özellikleri, konusu, sayfa sayısı ve yayınevi aşağıda sizlere verilmiştir. Kısa özeti

Kitabın Adı: Yurdumu Özledim

Kitabın yazarı: Gülten Dayıoğlu

Sayfa sayısı: 172

Yayınevi: Altın Kitaplar

Yurdumu Özledim kitabının konusu: Atıl ve ailesinin köyden Almanya’ya para kazanmak için gidişi ve sonrasında duyulan özlem anlatılmaktadır.

Hangisoru.com

Yurdumu Özledim Kitap Özeti

Atıl 9 yaşında bir çocuk. Annesi ve babası köyde yeterince para kazanamadıklarından Almanya’da çalışıyorlar. Atıl köyde ninesi ve kardeşi Ayşen ile yaşıyor. Atıl 3. sınıfta okuyor.

Sınıfa geç geldiği bir gün anne ve babasıyla Almanya’ya gideceğini söylüyor. Atıl Almanya’ya gideceği için çok mutlu oluyor ve arkadaşlarına bu durumu ballandıra ballandıra anlatıyor ama arkadaşları bunalıyor. ( Yurdumu Özledim kitabının geniş özeti )

Almanya yolculuğu babasının kiraladığı kaptı kaçtıyla başlıyor. Ancak köyden şehre yolculukları, tipi, eşkiyalar ve kurtlar nedeniyle çok zor geçiyor. Trene binip şehre ulaşmaları da günlerini alıyor. Köyde gezmeye, oynamaya rahat hareket etmeye alışan Atıl çok sıkılıyor. İlk defa uçağa bindiği için çok heyecanlanıyor ve Almanya’ya ulaşıyorlar.

Almanya’da Atıl’ı sıkıcı, bunaltıcı bir hayat bekliyor. Anne ve babası işe gidince evde kalıyor ve yemekleri pişiriyor. Bir gün ocakta yemeği unutup başka bir çocukla oyuna dalıyor evde yangın çıktığı için ev sahibi evden atıyor ancak o çocukla iyi bir dostluk kuruyorlar. ( Yurdumu özledim kitabının kısa özeti )

yurdumu-ozledim-ozeti

Anne ve babasıyla bir hafta sonu yeni kıyafetler ve oyuncaklar almaya gidiyorlar. Orada gördüğü silagı almayınca daha sonra tek başına silahı almaya gidiyor ve kayboluyor. Çok korkan Atıl’ı polisler bulup ailesine teslim ediyor. Oysa babasının ona habersiz aldığı silahı görünce çok şaşırıyor. Atıl parkta kedisini kaçıran bir kıza yardım ediyor ama kızın abisi ve arkadaşları, Atıl’ı çok fena dövüyorlar. Atıl bu arada eline geçen gazeteleri bile okuyamıyor. Okumayı unuttuğunu fark ediyor.Babası her gün gazete alıp okumasını sağlıyor. ( yurdumu özledim kitabının uzun özeti )

Atıl okula başlıyor ve çok fazla arkadaşı olmuyor çünkü okulda Türkleri hiç sevmiyorlardı. Okulda da başarısı köydeki kadar olmadığı için Atıl içten içe her şeyin özlemini duymaya başlıyor.

Babasının sürekli; tembel, haylaz, bir iş beceremedim, olmadık işler açtın başımıza diye azarlamalarına en son dayanamayan Atıl şu cevabı veriyor:

“Bu güne dek başıma gelen abuk subuk işler ilgisizlik ve görgüsüzlükten oldu. Köyde doğup büyüdüm yoksa tembelliğimden değil. Burada boynu bükük para için yaşamaktansa köyüme dönüp gönlümce yaşamak istiyorum… diye haykırıyor. ( Yurdumu Özledim kitap özeti )

İçten içe aynı duyguları paylaşım da söyleyemeyen anne babası da hıçkırıklarla Atıl’a sarılıp Türkiye’ye köylerine gönüllerince yaşamaya dönmek için karar veriyorlar.

The post Yurdumu Özledim Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu) appeared first on ekitap.org.

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

$ s

Benzer İçerikler

Şans Bileziği – Viola Shipman

yakutlu

Söz Ver Sevgilim – Lynne Graham – Online Kitap Oku

yakutlu

Efsaneler Serisi Üçlemesi – Online Kitap Oku

yakutlu

Yorum Yap

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy