Roman

21.Yüzyıl için 21 Ders – Yuval Noah Harari – Online Kitap Oku

Yuval Noah Harari / 21.Yüzyıl için 21 Ders / PDF / Sayfa: 336

Harari art arda çıkardığı birbirinden önemli kitaplarla adeta 21. yy içerisinde bir ışık gibi parladı. İlk kitabıyla insanlığın nereden geldiği, 2. kitabıyla insanlığın nereye gittiği gibi konularda oldukça detaylı ve dikkat çekici bilgiler sunan Harari bu son kitabındaysa adeta insanlığı geleceğe hazırlayacak dersler veriyor bizlere. Sıradan bir düzlemle kendi fikirlerini dayatmak yerine geçmişten ve şimdiki zamanın önemli gelişmelerinden verileri adeta bir usta gibi işleyerek bizlere kanıtlar sunuyor. Hem bilgi deposu hem ufuk açıcı bir başka eser daha Harari’den insanlığa armağan ediliyor.

21.Yüzyıl için 21 Ders Hakkında

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

21.Yüzyıl için 21 Ders Online Kitap Oku

Alternatif

21.Yüzyıl için 21 Ders Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Eylembilim

yakutlu

Genç Kızlar – Vincent Ewing Online Kitap Oku

yakutlu

Kendinizle Barışık Olmak – Nevzat Tarhan Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy