Roman

Adab-ı Muaşeret – Emine Şeyma Usta – Online Kitap Oku

Emine Şeyma Usta / Adab-ı Muaşeret / PDF / Sayfa:224

Adab, görü gelenek ve davranış biçimleri üzerine yazılmış bu neredeyse bir asırlık önemli eser. Özelikle ağır meclislerde nasıl hareket edilmeli gibi önemli ayrıntılar içermektedir. Bilindiği üzere Adab-ı Muaşeret kanunları yazılı olmayan ama bu kanunlara uyan kişilere saygınlık kazandıran ince detaylardan oluşmaktadır. Bir yemekte, kokteyde, toplantıda nasıl hareket edilmeli nerelere dikkat edilmeli gibi şeyler içermektedir.

Adab-ı Muaşeret Hakkında

Kitabın yazarı olan Safvet-i Ziya, aynı zamanda “Servet-i Fünun” edebiyatı yazarlarındandır. Dış işlerinde çalışması ve protokol şefliği yapmasından dolayı, sadece toplum içindeki görgü kurallarını yazmakla kalmamış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve dünyanın gelişmiş ülkelerinin, devlet organizasyonlarında ve davetlerinde nasıl davrandığını ve nasıl davranılması gerektiğini de yazmıştır. Bürokraside görevli olan kişilerin, büyükelçi ve konsolosluk mensuplarının, onların aile ve mesai arkadaşlarının, nerede nasıl davranmaları gerektiğine dair uzun uzun izahlar yapan bu eser, yaklaşık bir asır önce kaleme alınmıştır. Bugün de bir devlet geleneği ve terbiyesinin neleri gerektirdiğini göstermesi ve anlatması bakımından ayrı bir önem taşıyan eser, toplumun her kademesinde bulunan kişilerin toplum içindeki ilişkilerinde uyması gereken yolu göstermektedir. Eser, kokteyl ve resepsiyonlardan, anma günlerine, askeri törenlerden sivil organizasyonlara kadar bütun bir hayatın yerleşik kural ve geleneklerini anlatması bakımından önem taşımaktadır.

Adab-ı Muaşeret Online Kitap Oku

Adab-ı Muaşeret Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Gün Işığım – Özlem Çorapçı – Online Kitap Oku

yakutlu

İslam’ın Kızına – İhsan Şenocak Online Kitap Oku

yakutlu

Immortals After Dark Serisi Kresley Cole – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy