Edebiyat Kitap Özetleri Roman

Akletme Uzerine

Akletme Uzerine

Yazar: Hamdi Tayfur

MANA YAYINLARI

“Kur’an akletmeye bir cagrıdır” desek, abartmıs olmayız. Cunku Kur’an tumuyle insan aklına hitap etmekte ve dusunmeyi, tefekkuru, gormeyi, hatırlamayı, ibret almayı, okumayı, bilmeyi ısrarla vurgulamaktadır. Sunulan tum deliller “akletme”ye tesvik uzerinedir. “Akletme” kelimesine benzer ve yakın anlamlı kelimelerin kullanılısını da dikkate aldıgımızda, her bes ya da altı ayetten birinde (yaklasık bin ayet) dusunmeye bir vurgu ve yonlendirme vardır.

Kur’an Peygamber’in kalbine yani akletmenin merkezine inmistir. Inen ayetler insana akletmeyi tesvik edecek sekilde hitap etmistir. Peygamber de dusunmeyi, akletmeyi, tefekkuru tesvik etmis ve insandaki bu melekeyi uyandırmak ve aklın onune konulan engelleri ortadan kaldırmak icin mucadele etmistir.

Ancak cok gecmeden Muslumanların yasadıgı topraklarda “akletme”nin yerine kor taklit hakim olmustur. Akletmek vahyin karsısında yer alan, vahyin alternatifi olan, serbest kaldıgında veya islevsel hale geldiginde vahye muhalif olacagından korkulan bir kotuluk kaynagı gibi algılanır olmustur.

“Akletme”yi tekrar gundemimize almadıkca, yeniden dogru bir sekilde dusunmeye baslamadıkca, aklın onunde daglar gibi birikmis engelleri asmadıkca sorunlarla basa cıkabilmemiz pek mumkun olmayacaktır.

Yayın Tarihi 2012-07-26
ISBN 6055793708
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 232
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm kitaplar bir sitede https://ekitap.org/ sitemizde
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Islam Felsefesi Kelamı ve Tasavvufuna Giris

Benzer İçerikler

Çocuk Hikaye Kitapları Arşivi – Online Kitap Oku

yakutlu

Yalıdakiler – Tayfun Er Online Kitap Oku

yakutlu

Mutfak – Banana Yoshimoto Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy