Auschwitz Dövmecisi Kitap Özeti Heather Morris

Heather Morris Auschwitz Dövmecisi Kitap Özeti

Auschwitz Dövmecisi” 2019 yılında Pegasus Yayınlarından çıkan 320 sayfalık bir kitap. “Auschwitz Dövmecisi” kitabı Dünya Edebiyatı’nın usta ve popüler yazarlarından olan Heather Morris tarafından kaleme alınmış. “Auschwitz Dövmecisi Özeti”ne baktığımızda ise toplama kampındaki kader arkadaşlarının kollarına numaralarının dövmesini yapmaya zorlanan Lale Sokolov’un gerçek yaşam hikayesinin anlatıldığını görüyoruz.

Kitaptan Küçük Bir Bölüm

Bir subayın sırtını dürtmesiyle işinin bittiğini anladı. Sıradaki yerini alarak duş odasına döndü ve doğru ölçülerde giysi ve tahta ayakkabı bulmak için herkes gibi arayışa girdi. Eldeki giysiler kirli ve lekeliydi ama ayağına neredeyse uyan ayakkabılar bulmayı başarmıştı ve kaptığı Rus üniformasının da üstüne olacağını umdu. Giyinince talimatlar doğrultusunda binadan ayrıldı.

Hava kararıyordu. Ona çok uzun gelen bir süre boyunca onlarca erkeğin arasında, yağmurun altında yürüdü. Yoğunlaşan çamur ayaklarını kaldırmasını zorlaştırıyordu. Ama azimle yürüdü. Bazı erkekler zorlanıyor, ellerinin ve dizlerinin üs­tüne düşüyor ve tekrar ayağa kalkana kadar hırpalanıyordu. Kalkamayanlar vuruluyordu.

Lale sırılsıklam olan ağır üniformayı teninden ayırmaya çalıştı. Kumaş tenini ısırıyor ve kaşındırıyor, ıslak yün ve pislik kokusu onu hayvan trenine geri götürüyordu. Göğe baktı ve olabildiğince yağmur damlası yutmaya çalıştı. Suyun lezzeti günlerdir başına gelen en iyi şeydi, günlerdir boğazından ilk kez bir şey geçiyordu. Susuzluk takatsizliğini artırıyor, görüşünü bulanıklaştırıyordu. Yağmur suyunu iştahla yuttu. Avuçlarını birleştirip biriken suyu çılgınlar gibi içti. Uzakta geniş alanı çevreleyen spot ışıklarını gördü. Yarı hezeyanlı haliyle ışıklar gözüne yağmurda dans eden, ışıldayarak evin yolunu gösteren işaret fenerleri gibi göründü. Bana gel. Seni barındırır.; ısıtır, kamını doyururum, diye seslenir gibiydiler. Yürümeye devam et. Ama kapıların arasından geçerken aynı ışıklar ne bir mesaj, ne bir teklif, ne de köle gibi çalışmasına karşılık özgürlük vaadi sununca Lale o ışıltılı serabın kaybol­duğunu anladı. Başka bir hapishanedeydi.

Bu avlunun ötesinde, karanlığın içinde görünmez olan bir başka yerleşke daha vardı. Çitlerin üstü dikenli tellerle…

Heather Morris’ in kaleme aldığı Auschwitz Dövmecisi tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Kitabın özeti umarız işinize yaramıştır. Ekitap.org ekibi…

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Yer Demir Gök Bakır Romanının Özeti

yakutlu

Islam’ın Klasik Cagında ve Hıristiyan Batı’da Beseri Bilimler

yakutlu

Büyük İpek Yolunda Bir Tarih Hırsızlığı

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy