Beyaz Önlük Siyah Şapka – Carl Elliott – Online Kitap Oku

Carl Elliott / Beyaz Önlük Siyah Şapka / PDF / Sayfa: 171

Modern Tıbbın Karanlık Yüzüne Yolculuk

Kendisi de bir doktor olan Elliot’un itiraf dolu bu çalışması adeta kanınızı donduracak cinsten. Hepimizin kuşkusuz güvendiği beyaz önlüklerin birde görünmeyen siyah şapkaları vardır. İşte bu kötülüğü temsil eden ve sadece maddi çıkarlar üzerine bir çok etmeni görmezden gelen beyaz önlüklü sağlık sektörü çalışanlarına ışık tutuyor. Şimdi bir düşünün İlaç mümessili adında bir meslek var. Peki sayıları on binlerden fazla olan bu insanların görevi nedir? İlaçları doktorlara öylece tanıtıp gitmek mi? Tabi ki hayır bu insanlar doktorları promosyon adı altında laptoplar, televizyonlar hatta araba ve evler gibi doktorun potansiyel hastasına kendi ilacını yazdırtmak adına armağanlara boğarlar. Bu kadar baskı altın sizce kaç doktor tarafsız bir ilaç yazar size? Şimdiden ilginizi çekmiştir diye umuyoruz bu e kitap.

Beyaz Önlük Siyah Şapka Hakkında

Hayat kurtarması, hastaları iyileştirmesi beklenen “beyaz önlüklü” tıp, her ne pahasına olursa olsun daha çok satmak isteyen “siyah şapkalı” agresif bir endüstriye dönüştü. İşte modern tıbbın karanlık yüzüne yolculuk tam da bu dönüşümün hikâyesi aslında. The New Yorker ve The Atlantic Monthly’de yazan, tıp doktoru ve biyoetik uzmanı Cari Elliott, bizi davet ettiği bu yolculukta, eski usul hekimlik anlayışını, tüketim kapitalizmine feda eden sosyoekonomik değişimi, karanlığa katkı sunan aktörleri deşifre ediyor. Mesela ilaç üreticileri için “bilimsel” makaleler kaleme alan yazarlar, yani ilaç firmalarının sözünden çıkmayan hayaletler! Ya da “haber” bültenleri üreten halkla ilişkiler uzmanları… Hekimleri armağana boğma yarışında, satış kotasını tutturmak için elinden geleni ardına koymayan tıbbi satış mümessilleri, tıp camiasını son gelişmeler konusunda bilgilendirmek için dünyayı gezen “fikir liderleri”, ticarileşmiş tıbbın endüstri desteğiyle sunduğu bütün nimetlerin denetiminden sorumlu olan etik uzmanları… Ve profesyonel kobaylık müessesesi… Hepsi aydınlığın etrafına birer tuğla koyarak karartıyor ortamı. Cari Elliott ise küçük bir kibrit çakıyor ve kurumsallaşmış olduğu için artık hiç kimsenin bir sorun olarak algılamadığı “aldatma kültürü” nü keşfe çıkıyor. Elliott, insanı derinden sarsan öyküleri ve renkli karakterleri bir sıçrama tahtası olarak kullanıp, para etrafında dönen önemli etik sorunların kökenini araştırıyor. Ve ister istemez neşterini dokunduruveriyor!

O neşterin dokunduğu tıbbın yumuşak karnından ortaya saçılanları okuduğunuzda siz de çok şaşıracaksınız!

Beyaz Önlük Siyah Şapka Online Kitap Oku

Beyaz Önlük Siyah Şapka .

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

İyi Hissetmek – David Burns – Online Kitap Oku

yakutlu

2019 Beklenen Kurtarıcı – Murat Balkan – Online Kitap Oku

yakutlu

Tehlikeli Temas – Abbi Glines Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy