Roman

Bulantı – Jean Paul Sartre – PDF ve ePUB İndir

Jean Paul Sartre / Bulantı /PDF – EPUB / Sayfa: 284

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen tüm dünyada büyük yankı uyandıran bir var oluş üzerine kurgudur. Roquentin adındaki romanın baş karakteri sıran ve sıkıcı hayatına devam ederken git gide hayattan, kendinden ve her şeyden nefret ederek tiskinti duymaya başlar. Bu durum kitabın ismini de açıklıyor zaten. Roquentin artık bu zevksiz ve amacsız gördüğü hayat içinde anlam arayışına girse de eline geçemeyenler doğrultusunda gittikçe azan bir mide bulantısı yaşamaktadır. Bir çok çevrece oldukça melankolik bir içeriğe sahip olması ve var oluşu savunmasından dolayı sert eleştiriler alsa da 20. yüz yılın kült eserlerinden olmayı başarmıştır.

Bulantı Hakkında

20. yüzyılın önde gelen aydınlarından Jean-Paul Sartre, romanları, oyunları ve düşünce yazılarıyla varoluşçuluk düşüncesini olduğu kadar bütün bir yüzyılı da derinden etkilemiştir.

Bulantı, 20. yüzyılın en etkili düşünürlerinden Jean-Paul Sartre’ın ilk romanı. Bireyin kökten özgürlüğünü vurgulayan varoluşçu akımın sözcülüğünü üstlenen Sartre, adını 1938’de yayımlanan bu romanıyla duyurmuştu. Günlük biçiminde yazdığı bu kitabında, romanın kahramanı Roquentin’in dünya karşısında duyduğu tiksintiyi anlatıyordu. Bu tiksinti yalnızca dış dünyaya değil, Roquentin’in kendi bedenine de yönelikti. Kimi eleştirmenler romanı hastalıklı bir durumun, bir tür nevrotik kaçışın ifadesi olarak değerlendirdilerse de, Bulantı, yansıttığı güçlü bireyci ve toplum karşıtı düşüncelerle, sonradan Sartre’ın felsefesinin temellerini oluşturacak birçok konuya yer veren özgün bir yapıttı. “Varoluş”la yüz yüze gelen Roquentin’in geçirdiği değişimi anlatan Bulantı, varoluşçuluğun kült kitaplarından biri oldu. 20. yüzyıl roman sanatında da önemli bir yeri olan bu kitabı, Selâhattin Hilâv’ın usta işi çevirisiyle sunuyoruz.

Bulantı Online Kitap Oku

Bulantı Online Kitap Oku

Bulantı PDF ve EPUB .

Benzer İçerikler

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson Online Kitap Oku

yakutlu

Şizofreni Yalnız Oynanmaz – Rahmi Vidinlioğlu Online Kitap Oku

yakutlu

Cengiz Aytmatov – Cemile (Roman Özeti)

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy