Edebiyat Kitap Özetleri Roman

Cagdas Islam Bilimine Giris

Cagdas Islam Bilimine Giris

Yazar: FECR YAYINEVI

“Dogu Medeniyeti” ve “Batı Medeniyeti” ayırımından hareketle, cografya merkezli “Dogu Bilimi” veya “Batı Bilimi” diye bir tanımlamanın imkanı var mıdırı Ya da din, kultur, ırk veya medeniyet merkezli, bir “Hıristiyan Bilimi”, “Islam Bilimi”, “Cin bilimi” tanımlaması ne kadar tutarlıdırı Cevap(lar)ı aramak icin oncelikle bilgi-deger iliskisinin nasıl kurulduguna bakmak gerekir. Bunun icin de, kendi basına bagımsız bir gercekligin olup olmadıgı, gercegin belirli paradigmalarla yorumlanmıs bir veri olarak arastırmacının ilgisine girdiginin, dolayısıyla gercekligin izafi bir deger olup olmadıgının arastırılması gerekmektedir. Artık insanların ne yaptıgı, ne ve nasıl dusundugu arasında ayırıma gidilmesi; yetistigimiz kulturun unsurlarının kavramsal bir tahlile tabii tutulması, bilissel unsurlarının neler oldugunun bilinmesi, bilgi-deger iliskisinin tespitinde buyuk onem arz etmektedir.

“Etkinlik olarak bilim” tasavvuruna gore; bilim, bir sosyal yapı, geleneksel bir etkinlik olup, belirli bir toplumsal ortamda epistemoloji, felsefe, ideoloji ve dine ait konuların bir yansımasıdır. Dolayısıyla “Bilim, salt gercege ulasmak amacıyla her turlu toplumsal degerden uzak, nesnel bir sorgulamadır!” seklindeki degerlendirmenin tutarlılıgı yoktur. Bu acıdan bilgi iletisimi yoluyla baglantıları olan kisilerin olusturdugu “birlik”ler ve bunlara ait bilimsel topluluk(lar) vardır.

Bu da Bilim ve Felsefe iliskisini gundeme getirir: Hem bilim, hem de felsefe, sorgulayıcı ve refleksif bir tutumun urunudur, her ikisinde bir hakikat tutkusu vardır. Bilim, dikkatini sınırlı bir bilgi alanı uzerinde odaklastırır, dunyanın belirli yonlerini tanımlamaya calısır. Bunun icin ondeyilerde bulunur, deneyler yapar. Bunların sonucunda olgulara iliskin gozlemlere uyumlu ve onları acıklayan kuramlar ileri surer. Felsefe ise, bir bakıs acısını zenginlestirmek ya da desteklemek icin bilimin tanımlayıcı malzemelerini ve teorilerini kullanır. Bilimin varsayımları hakkında kusku ve itirazlar ortaya atarak, var olanların temelde yatan dogası, anlamı ve ideal imkanları hakkında surekli olarak sorular sorarak daha ileri gider.

Derleyici: Prof. Dr. Mevlut Uyanık
Yayın Tarihi 2012-02-29
ISBN 6055482275
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 207
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm kitaplar bir sitede https://ekitap.org/ sitemizde
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Ibn Sina Kitabu’s Sifa: Fizik 2 Ihya-u Ulumiddin (4 Cilt-2. hm)

Benzer İçerikler

Leipzig Duruşması – Ernst Fischer Online Kitap Oku

yakutlu

Kızlarımın Bilmesini İstediğim Şeyler – Elizabeth Noble – Online Kitap Oku

yakutlu

Aşk Sarmalı – Liz Carlyle – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy