Roman

Çöplük – Andy Mulligan

Çöplük – Andy Mulligan

Arka Kapak Bilgisi

 

Çöplük Özeti

Raphael adında, yoksul ve geçimini çöplük toplayarak, çöplüğün içini karıştırıp içinden çıkanları satarak geçinen 14 yaşındaki bir çocuk, bir gün çöpten çanta bulur. Çantayı açtığında, içinden bir şehir haritası, bir anahtar, 1100 peso ve bir fotoğraf çıkar. İçindeki parayı görünce mutluluktan ölmek üzeredir. En yakın arkadaşı Gardo’ya bulduğu çantayı gösterir. İçindeki parayı paylaşırlar. Akşam eve gittiklerinde yoksul ve teneke mahallelerine polis akını olmuştur. Polisler Raphael’in bulduğu çantayı aramaktadırlar. Bulana 10.000 peso vereceklerini söylediklerinde, Raphael çantanın çok değerli olduğunu anlar. Ellerindeki çantadan polislere bahsetmezler. Gardo’yla birikte bir plan yaparlar. Polislerin hiç gitmeyeceği, kimsenin uğramadığı bir yerde çantayı saklamaya karar verirler. Çantayı saklayacakları yer, lakabı Sıçan olan Jun Jun isminde kimsenin umursamadığı, annesiz babasız bir çocuktur. Polisler çöplüğe gelip giderek, kaybolan çantanın çok değerli olduğunu bir kez daha belli eder. Çocuklar, ilk önce çantayı geç vererek polisten daha fazla para koparmayı planlarken, şimdi fikirlerini değiştirmişlerdir. Çantanın sahibini ve içindekilerin neden bu kadar değerli olduğunu araştırmaya başlarlar. Sıçan, çantanın içindeki anahtarı görür görmez, bu anahtarın bir dolabın anahtarı olduğunu fark eder. Dolap, bir tren istasyonundadır. Bir gece trene atlayıp bahsedilen tren istasyonuna varırlar. Anahtarın ait olduğu dolabı bulup açarlar. Dolabın içinden bir mektup çıkar. Mektupta şifreli yazılar olduğunu görünce, bu işin gerçekten de çok ciddi olduğunu fark ederler. Polislerden saklanarak, bazen de onlardan kaçarak şifreli mektubu çözmeye başlarlar. Çantanın sahibi, ülkenin başkan yardımcısının yanında çalışan bir kâhyadır. Polis sorgusunda öldürülmüştür. Geride bıraktığı mektupta yazdığı şifreleri, yalnızca 1 kişi çözebilir. Bu da, mektubu yazdığı büyükbabasıdır. Fakat büyükbabası yıllardır cezaevinde yatmaktadır. 3 kafadar, bir plan yaparlar ve sorguda öldürülen Jose Angelico’nun zekâ dolu şifrelerini tek tek çözmeye koyulurlar. Başlarına aldıkları belaların farkında bile değillerdir. Fakat, karşılarına çıkan her engel onları daha da hırslandırır. Bu işin sonuna kadar gitmeye karar verip, harekete geçerler.

Çöplük kitabının özetini bilerek en heyecanlı yerinde bıraktım. Sonunu merak edenler bu kitabı alıp mutlaka okumalı. Kitap çok akıcı, 1 günde bitirebilirsiniz. Andy Mulligan, heyecanı arttırmak için Çöplük romanının içindeki kahramanları tek tek konuşturmuş ve olayları onların gözünden anlatmış. Bu da okurken insanı heyecanlandırıyor. Romanda çok fazla ahlakçılık taslamadan, toplumsal adalet konusunda çok güzel dokundurmalar var. Adalet, eşitsizlik, yoksul ile zengin arasındaki uçurum, eğitim fırsatları konusu çok ince bir çizgiyle beynimize çakılmış. Andy Mulligan, kitapta bahsettiği “Behala Çöplüğü” tabirini Manila’da yaşarken ziyaret ettiği bir yerden esinlenerek yazmış. Kitap, aynı zamanda sinemaya da uyarlanmış. Birazdan sinema filmini de izleyeceğim. Kitabı okumak isteyenler pişman olmayacaklar.

Yazan: Yeter Özhal

 

Benzer İçerikler

Fark (Allah’ın Dostları ile Seytan’ın Dostları Arasındaki Fark)

yakutlu

Matrix’e Hükmedin – Richard Bartlett – Online Kitap Oku

yakutlu

Çöküş ve Yükseliş – Leigh Bardugo Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy