OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Hasan Tahsin kimdir? Hasan Tahsin kitabının kısa özeti. Hasan tahsin kitabının özeti, yazarı, sayfa sayısı, konusu, ana fikri, uzun ve geniş özeti bilgisi.

Hasan Tahsin Kitap Özeti (İsmail Bilgin)

Kitabın adı: Hasan Tahsin

Hasan Tahsin Kitap Özeti (İsmail Bilgin)

Kitabın yazarı: İsmail Bilgin

Kitabın konusu: İzmir’in Yunanlıların işgal edilmesini önlemek üzere Hasan Tahsin ve arkadaşlarının yaptıkları ve Hasan Tahsin’in bu yolda şehit düşmesi.

Kitabın ana fikri: Vatan uğruna verilen mücadelenin büyüklüğü.

Kitabın sayfa sayısı:94

Kitabın yayınevi: TİMAŞ

Hasan Tahsin Kitap Özeti

İzmirliler şaşkındı. Körfezin açıklarında birçok savaş gemisi vardı. Bu gemiler Yunan gemileriydi ve İzmir Körfezi’nde demirlemişlerdi.

Hasan Tahsin uzun boylu, yirmi beş otuz yaşlarında devamlı siyah giyinen bir gençti. Babası gibi o da gazeteci olmuştu. Yazılarının altına hep Hasan Tahsin imzasını atıyordu ama asıl adı ise Osman Nevres’ti.

Hasan Tahsin gazetede düşmana karşı ve vatanının bölünmesine karşı milleti bilinçlendirecek yazılar yazıyordu. Ama gazeteler kapanmıştı. O bulduğu her kağıda bildiriler yazar kapı kapı dolaşıp dağıtırdı. “Esaret altında yaşamaktansa ölürüz. Ya istiklal ya ölüm.”

Hasan Tahsin İzmir’in işgalini engellemek için insanlarla konuşmaya çalıştı. Mitingler düzenledi. Kahvehanelere gitti, yazılar yazdı.

Hasan Tahsin Kitap Özeti (İsmail Bilgin)

Hasan Tahsin ve arkadaşı Mustafa Necati, Reddi İlhak Heyeti Milliyesi derneğini kurdular.

İki arkadaş ve onlara yardım eden İzmirliler delicesine koşturup İzmir’i kurtarmaya çalışıyorlardı. İzmir’deki Rumlar onların çalışmasını engellemek için tuzaklar kurup onları öldürmeye çalışıyorlardı.

Her şeye rağmen düşman İzmir’e çıkarma yaptı. Bütün halk toplanmıştı. Yunan komutan ve askerleri gururla yürüyorlardı. Kalabalık içinden bir ses:

– İşgal kabul edilemez! diye bağırdı ve belinden silahını çıkarıp düşman teğmenini öldürdü. Bu Hasan Tahsin idi. Düşman askerleri de onu şehit etti.

Ancak onun bu hareketi tüm halkın ayaklanmasına vesile oldu.

The post Hasan Tahsin Kitap Özeti (İsmail Bilgin) appeared first on ekitap.org.