Roman

İpek Yolu – Peter Frankopan – Online Kitap Oku

Peter Frankopan / İpek Yolu / PDF / Sayfa: 853

Orijinal İsmi: The Silk Roads: A New History of the World

İpek yollu tarih boyunca oldukça önemli bir ticaret merkeziydi. Tabi ticaret demek şimdide olduğu gibi 2500 yı öncesinde de güç demekti. Şimdilerde yaşanan politik ve soğuk savaşların aksine geçmişte çok daha kanlı savaşlara tanıklık etmişti bu önemli nokta. İpek yolu üzerinde hakimiyet kurmuş bilinen en eski uygarlık Pers imparatorluğundan başlayan gerçek bir maceranın ayak izlerini takip ederek, din, ırk savaşlarına kadar uzanan bir tarihi okuyacaksınız. İpek yolu aslında dünya tarihini anlamak için okunabilecek en etkili tarih kitabıdır. Adeta dünya tarihinin özeti ve merkezidir.

İpek Yolu Hakkında

“Antik Pers Diyarı ve Büyük İskender’den günümüze,

2500 yıllık dörtnala bir yolculuk…”

Doğu ile Batı’nın ilk teması; fikirlerin, kültürlerin ve dinlerin yayılmasına neden olan fetihlerin ve ticaretin hüküm sürdüğü İpek Yolu’nda gerçekleşti. İmparatorlukların yükselişi ve düşüşünden Budizmin yayılmasına, Hristiyanlık ve Müslümanlığın ortaya çıkmasına ve nihayet 20. yüzyılın en kanlı savaşlarına kadar her şey burada gerçekleşti. İpek Yolu, Batı’nın kaderinin nasıl da ayrılmaz bir şekilde daima Doğu’yla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Peter Frankopan, dünyaya ilişkin kavrayışımızı sarsıp bize Doğu’yu hatırlatıyor. Mezopotamya’da ortaya çıkan şehirleri, Pers ve Roma’dan yükselen kadim imparatorlukları yeniden yaratmanın yanı sıra Moğol yağmalamalarının, Kara Ölüm’ün yayılmasının, Osmanlı’nın bölgedeki hükümranlığının, İslam dünyasının saygınlığının ve Batı emperyalizminin kanlı mücadelelerinin fotoğrafını çekiyor.

Siyaseten istikrarsız Orta Doğu’dan ekonomisi büyüyen Çin’e, Balkanlar’dan Güney Asya’ya uzanan bu engin bölge, son yıllarda küresel spot ışıklarına maruz kalmaktadır. Frankopan, bu karmaşık ticaret yollarına inşa edilen şehirlere ve uluslara yönelen tehlikeyi anlamak için, ilk önce bu yolların hayretler uyandıran geçmişini öğrenmemiz gerektiğini bize gösteriyor. İpek Yolu’na ilişkin bir tarih çalışmasından çok daha fazlası olan bu kitap, gerçekten dünyanın realist bir tarihi: Bize belki de en önemli vaadi; nereden gelip nereye gittiğimize dair bildiklerimizi unutturmak.

İpek Yolu Yorumlar

“Batı merkezli tarih yazımına tam bir panzehir.”

Times Literary Supplement

İpek Yolu Online Kitap Oku

İpek Yolu Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Bir Hayalin Peşinde – Jill Shalvis – Online Kitap Oku

yakutlu

Kuşatma ve Fırtına – Leigh Bardugo Online Kitap Oku

yakutlu

Dünyadaki İsyanların Anlamı – Pdf İndir

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy