Edebiyat Kitap Özetleri Roman

Islam Ahlak Teorileri

Islam Ahlak Teorileri

Yazar: Prof. Dr. Macit Fahri

LITERA YAYINCILIK

Macid Fahri, Islam’da ahlaki dusuncenin temel yonlerini acıklamaya calıstıgı bu eserinde ahlaki dusuncenin kronolojik gelisme cizgisini takip eden tarihsel metodu ihmal etmeden temel ahlak konularını analitik metotla sunmaya calısıyor. Kitap Islam’da ahlaki dusunceyi dort temel bolum altında ele almaktadır: (a) nassi ahlak. (b) kelami ahlak, (c) felsefi ahlak ve (d) dini ahlak seklindeki tasnifiyle Islam ahlak dusuncesinin butunlugunu buyuk olcude sergilemistir. Bu zor gorevi yaparken de, mumkun oldugu oranda birincil dereceden kaynakları takip etmis, bunun yanında Islam ahlak dusuncesi ile ilgili ikinci dereceden kaynaklardan da mumkun oldugu oranda faydalanmaya calısmıstır. Calısmanın nassi ahlak kısmında Kur’an ve Sunnet’te ahlaki dusunceye temel olabilecek noktalar; kelami ahlak kısmında temel teorik tartısmalar; felsefi ahlak kısmında felsefi ahlak mirasının nasıl hazmedildigi ve bu tur ahlak eserlerinin birbirlerini tamamlayıcı ozellikleri ve son olarak dini ahlak kısmında ise dinin genis halk kesimlerine yonelik ahlaki mesajları ortaya konulmaya calısılmıstır.
Bu yonuyle eser, islam ahlak dusuncesinin klasik birikimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler icin bir basvuru kaynagı olacaktır.

Cevirmen: Muammer Iskenderoglu
Cevirmen: Atilla Arkan
Yayın Tarihi 2004-02-26
ISBN 9756329818
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 359
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm kitaplar bir sitede https://ekitap.org/ sitemizde
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Islam Dusuncesinde Tevhid ve Estetik Iliskisi

Benzer İçerikler

Tehlikeli Yemin – Abbi Glines Online Kitap Oku

yakutlu

Gözde Bekar – İnara Scott – Online Kitap Oku

yakutlu

Gazali Muhafazakar ve Modern

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy