Kırmızı Kitap – C. G. Jung Online Kitap Oku

Kırmızı Kitap – C. G. Jung ekitap

Kırmızı Kitap kitabı hakkında bilgiler:

C. G. Jung'in Kırmızı Kitap isimli kitabı 560 sayfadan oluşuyor ve sitemiz aracılığıyla sizlere tanıtımını yapıyoruz.
Psikoloji tarihinin en fazla merak edilen yayımlanmış eseri “Kırmızı Kitap” C. G. Jung’un 1914 ve 1930 seneleri arasıda üzerine çalıştıı mahrem notlar.
C. G. Jung tarafında yıllarca üzerinde çalışılan bu al kitap 2009 seneninde keşfedildiğinde adeta psikoloji alanında bir devrim niteliğindeydi. Nereden nasıl geldiği bilinmeyen bir fazla psikoloji teriminin nereden ne nedenle ve hangi deneyler sonrası çıktığını detaylı bir biçimde gözler önüne seren kitap bunun daha ötesinde insanlığın adeta bir psikoloji anatomisini sergiliyor.
Bu Derûnî hayalleri izlediğim yıllar, hayatımın en mühim dönemleriydi. öbür her şey buradan yola çıktı. (…) bütün hayatım, bilinçdışından patlak veren gizemli bir çağlayan gibi, bazen beni yıkabilecek kadar kuvvetli olan bu akıntıyı anlamaya çalışmakla geçti. (…) Sonrası sadece sınıflandırma, ilmi değerlendirme ve hayata tatbik etme. (…)
-C.G. Jung-
C.G. Jung’un 1957 yılında, ölümünden beş yıl evvel dile getirdiği yukarıdaki satırlar, 1914 ile 1930 seneleri ortasında al Kitap üzerinde çalıştığı seneleri anlatır. İsmi, Jung’un takipçileri yönünden seksen yılı aşkın bir zamandır bilinse de eser, 2009 seneninde yayımlanana kadar okuyucunun istifadesine sunulamadı.
Kitabın Yayımlanması, psikoloji dünyasında kocaman yankı uyandırdı. Arketip, kolektif bilinçdışı, persona, anima, animus gibi kavramlardan oluşan esas kuramının nasıl ortaya çıktığını Jung’un kendi kaleminden okuma fırsatı doğdu. Jung’un bu deneyimi psikoterapiyi, problemlerin tedavisinden ibaret olmaktan çıkarıp kişiliğin yüksek düzeyde gelişmesinin bir vasıtasına dönüştüren “bireyselleşme sürecini” bizzat nasıl yaşadığını anlatıyor.
Modern Tarihin hakiki vizyonerlerinden birini tanrı al Kitap, ancak “katagoriler ötesi” diye nitelendirilebilir. İnsan olmanın ne anlama geldiğini araştıran bu kitap, psikanaliz tarihinin ötesine geçerek C.G. Jung’u Karl Marx, Georg Orwell ve tabii ki Sigmund Freud gibi devrim tanrı düşünürlerin arasına yerleştiriyor.
-Sara Corbett, New York Times-
Dante’nin İlahî Komedya’sı, Joyce’un Ulysses’si, Goethe’nin Faust’unda dile getirilenlerle örtüşen al Kitap, Nietsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt’üne bir yanıt niteliğindedir. Nietsche’nin ileri sürdüğünün aksine “Tanrı ölmemiştir. O, insanın dışındaki dinî, millî ve siyasi yapılarda aranmak yerine yalnızca yalnızca kişilerin yaşamlarının bünyesinde keşfedilmeli ve ‘mücadele edilmeli’dir.”
-B. Hill, amazon.com Okuyucu yorumu-
Kırmızı Kitap Online Kitap Oku
Sitemizdeki diğer C. G. Jung kitaplarını gör ->

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

Benzer İçerikler

Sürgün – Rashelle Workman Online Kitap Oku

yakutlu

Son On Beş Dakika

yakutlu

Proje: Ölümcül Virüs – Tess Gerritsen Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy