Roman

Kızıl – Stefan Zweig – Online Kitap Oku

Stefan Zweig / Kızıl / PDF – EPUB / Sayfa: 77

Usta yazar Steafan Zweng’in henüz geçken kaleme aldığı fakat yayımlamadığı eserlerinden birisi olan “Kızıl” adeta ders verir gibi vurucu bir hikaye barındırıyor. Bu kısa roman bizlere hayatın ne kadar vurdun duymaz bir cani olduğunu bir tokat gibi patlatı veriyor suratımıza. Henüz genç bir adam olan tıp tutkunu biri kalkıp küçük şehrinden hayallerinin peşinden koşmak adına büyük bir şehre gelir. Fakat hayalleri kadar her şey kolay değildir. Çünkü yalnız başına bu koca kentte, küçük bir odada sıkışıp kalmıştır. Bunalımların en ağır halini yaşarken memlekete dönmesine ramak kala “Kızıl” adlı bir hastalığa tutulmuş bir çocukla tanışması hayatını baştan gözden geçirmeye sürükler onu..

Kızıl Hakkında

Zweig gençlik dönemi yapıtlarından Kızıl’da öğrenim için Viyana’ya giden genç bir tıp öğrencisinin büyük kentin gerçekliğine uyum sağlama ve yetişkinliğe adım atma sürecini anlatır. Kendini birdenbire ailesinden uzakta soğuk bir odada yapyalnız bulan bu “çocuksu” genç adam, zamanla girdiği bunalımın etkisiyle hayallerinden, başlangıçta büyük bir hevesle sarıldığı tıp eğitiminden vazgeçme noktasına gelmiştir. Tam da o günlerde kızıla yakalanan ve yardımına ihtiyaç duyan bir kız çocuğu onu hayata geri çağırır… 1908 yılına ait bu anlatı, Zweig’ın daha o zamanlar çoktan bir novella üstadı olup çıktığının kanıtıdır adeta. Üstelik, yazarın sonraki yapıtlarında sıklıkla karşılaştığımız bir temanın peşine henüz kariyerinin başındayken düştüğünü; gaddar bir dünyada varoluşunu sürdüremeyecek kadar kırılgan insanların acılarını baştan beri dert edindiğini ortaya koyar.

Kızıl Online Kitap Oku

Kızıl Online Kitap Oku

Alternatif

Kızıl Online Kitap Oku

PAYLAŞAN “AYŞE“

https://www.facebook.com/groups/ekitapgrup/

Benzer İçerikler

Yalnızlar Adası – Lise Kleypas – Online Kitap Oku

yakutlu

Kalbimi Salla – Michelle A. Valentine – Online Kitap Oku

yakutlu

Vazgeçebilmek – Guy Finley – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy