Roman

Sıfır Sayı – Umberto Eco – Online Kitap Oku

Umberto Eco / Sıfır/ PDF /Sayfa:176

Colonn 50’li yaşlarına doğru gelenmiş bir gazetecidir. Fakat şimdiye kadar hiç bir hayalini gerçekleştirememiş, sesini duyuramamış vasat bir gazeteci olarak kalmıştır. Fakat sürekli pes etmeden adını duyuracağı zamanı beklemektedir. Sonun ilginç bir gazteden teklif alır. Bu gazete oldukça cesur haberler yapacak ve birilerini rahatsız edecek derecede ilk yayını çıkarmıştır. Fakat Patronun amacı o rahatsız ettiği dünyaya girmek adına bir koz olarak bunu kullanmıştır. Bundan tabi ki bizim Colonn’un haberi yoktur ve canla başla çalıştığı bu gazete bir sene boyunca bir daha hiç yayınlanmaz..

Sıfır Sayı

Umberto Eco’nun yeni romanı: Kötü gazetecilik konusunda bir rehber
Tam bir “kaybeden” olan Colonna (50), gazeteci Simei’den iyi bir iş teklifi alıyor: “Yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey” sıfatıyla bir yıl boyunca bir günlük gazete için hazırlanan 12 “sıfır sayı”yı yönetecek ve “asla çıkmayacak olan bir günlük gazetenin hazırlanışıyla geçen bir yılın öyküsü”nü anlatan bir kitap yazacak.

Patron Vimercate, bu gazete sayesinde “finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek, o da Yarın tasarısını bir kenara kaldırıp güzel salona giriş yapma iznini koparmış olacak.”

Teklif sahibi Simei’nin de kendi planı var: “her şey suya düşerse kitabı yayımlarım. Bomba gibi patlayacak ve yayın hakkı adına bana belli bir gelir sağlayacaktır. Ya da, olur ya, birileri yayımlamamı istemez ve bana bir total verir. Net.”

Olaylar böyle başlıyor ve Eco gözde konuları aracılığıyla İtalya’nın 50 yıllık tarihini yeniden yazıyor: Gladio, bir Papa’ya suikast, başka bir Papa’nın öldürülmesi, hükümet darbeleri, gizli servislerle terör örgütlerinin karmaşık ilişkileri… Ve bir soru: Acaba Mussolini sağ mı?

Sıfır Sayı Online Kitap Oku

Sıfır Sayı Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı – Online Kitap Oku

yakutlu

Skandal Aşıklar – Sophie Jordan – Online Kitap Oku

yakutlu

İtiraflar – Sandra Brown – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy