Roman

Sinema ve Tarih – Marc Ferro Online Kitap Oku

Sinema ve Tarih – Marc Ferro ekitap

Sinema ve Tarih kitabı hakkında bilgiler:

Marc Ferro'nun Sinema ve Tarih isimli kitabı 224 sayfadan oluşuyor ve sitemiz aracılığıyla sizlere tanıtımını yapıyoruz.
Cemiyet ve tarihle olan ilişkisi düşünüldüğünde, sinemanın payına düşen çoğu vakit bir takdir ve tahmin yürütme meselesi olmaktan öteye gitmez. Ne mevcut ki, tıpkı vakitte Tarih’in bir temsilcisi ve ürünü de olan sinemayı, şahsına kaynaklık eden kültürlerden ve alıcısı konumundaki toplumlardan ayrı düşünmek olanaksızdır. Sinema ve Tarih kitabında Marc Ferro, “toplum karşı-çözümlemesi” halinde özetlediği teori ve pratiğini, Yeni Tarih mirasını eklektik nazar açısıyla harmanlayan bir yaklaşımın izinden giderek geliştirip derinleştiriyor. Potemkin Zırhlısı’ndan Yahudi Süss’e, Zafer Yolları’ndan Üçüncü Adam’a bir hayli film aracılığıyla Tarih ve sinema arasındaki dirsek temaslarına işaret eden tarihçi, günümüz toplumlarını tarihsel bağlamları bünyesinde anlamamıza muavin oluyor…
"Sinema Ve Tarih: bu iki terim arasındaki yakınlık ve kapsadıkları iki alem arasındaki münasebet öylesine belli bir duruma geliverdi ki, kendi başına alındıkta, bu başlık artık şaşırtmıyor. Bununla birlikte, bin dokuz sima altmışlı yılların başlarında, filmleri birer vesika olarak incelemek ve böylece toplumun bir cins karşı-çözümlemesine yönelmek görüşü öne sürüldüğü zaman, üniversite çevreleri galeyana geldiler. Bugün film, arşivlerde de incelemelerde da yurttaşlık hakkını kazanmıştır."
Tarihin Hakikaten de en başat aracısı konumundadır Sinema. Ne ki, tarihçiler, sinemanın, düpedüz açık bir söylem bağlamında, tarihe içkin olana erişmek üzere paha biçilmez bir vesika ve belgesel yapımlarıyla bulunduğu kadar öyküsel filmleriyle de muhteşem bir arşiv olduğunun yeni yeni farkına varıyorlar. Annales Okulu'ndan gelme bir tarihçi olan Marc Ferro, bu farkına varışın, hiç kuşkusuz kocaman öncüsüdür.
Sinema ve Tarih Online Kitap Oku
Sitemizdeki diğer Marc Ferro kitaplarını gör ->

Benzer İçerikler

Hümeyra (Cep Boy)

yakutlu

Bir Küçük Osmancık Vardı – Hasan Nail Canat

yakutlu

Islam ve Laisizm

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy