OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Sofist - Platon
Sofist – Platon ekitap

Sofist kitabı hakkında bilgiler:

Platon’un Sofist isimli kitabı 136 sayfadan oluşuyor
Platon, hiç şüphe yok ki düşünce tarihinin en ehemmiyetli ve tesirli filozoflarından biridir. Felsefenin müesseseselleşmesine ve felsefede yazılı ananenin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan ülkücü felsefe ananesinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve Islam düşüncesine tesiri itibariyle da ayrı olarak ehemmiyet taşıyan Platon, düşünce tarihi süresince tartışılan tüm problemleri onlarca sene öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi yapmıştır.
Sofist diyaloğu, Parmenides, Theaetetos ve Devlet Adamı diyaloglarıyla yakından ilişkilidir. Çoğu diyaloğun aksine bu defa Sokrates’in yerine konuşan, Elealı bir yabancıdır. Bu yabancı aracılığıyla Platon, Parmenides’in “var olmayanın düşünülemeyeceği ve söylenemeyeceği”ni ifade eden görüşünü tenkit eder. Yapıtın temel fikri varlığın negatiflenmesini yokluktan ayırt etmek ve doğru ile yanlış yargı veya inancı tanımlamaktır. Sokrates’in yerini Elealı bir yabancıya bırakması, gençlik diyaloglarına mahsus Sokratik çürütme metodunun yerine yeni bir metot olarak toplama-bölme metodunun ikame edilmesi üzerinden dile getirilir. Platon bu diyalogda ayrı olarak üç değişik insan daha doğrusu uzman tipinden birisi olarak sofisti fark açılardan tanımlar. Diğer iki uzman tipi ise, devlet adamı ve feylesoftur.
Platon’un olgunluk dönemi diyaloglarından biri olan Sofist, metafiziksel ve epistemolojik konulara yönelmesi açısından temel yapıtlardan biridir.

[indeed-social-locker sm_list=’fb,tw,,go1′ sm_template=’ism_template_1′ sm_list_align=’horizontal’ sm_display_counts=’false’ sm_display_full_name=’true’ unlock_type=1 locker_template=2 sm_d_text=’

This content is locked

Lütfen içeriği paylasınız!

‘ reg_users=’show’ referer_visits=’show’ referer_values=” ism_overlock=’default’ ] [/indeed-social-locker]