Sofist – Platon

Sofist - Platon
Sofist – Platon ekitap

Sofist kitabı hakkında bilgiler:

Platon’un Sofist isimli kitabı 136 sayfadan oluşuyor
Platon, hiç şüphe yok ki düşünce tarihinin en ehemmiyetli ve tesirli filozoflarından biridir. Felsefenin müesseseselleşmesine ve felsefede yazılı ananenin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan ülkücü felsefe ananesinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve Islam düşüncesine tesiri itibariyle da ayrı olarak ehemmiyet taşıyan Platon, düşünce tarihi süresince tartışılan tüm problemleri onlarca sene öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi yapmıştır.
Sofist diyaloğu, Parmenides, Theaetetos ve Devlet Adamı diyaloglarıyla yakından ilişkilidir. Çoğu diyaloğun aksine bu defa Sokrates’in yerine konuşan, Elealı bir yabancıdır. Bu yabancı aracılığıyla Platon, Parmenides’in “var olmayanın düşünülemeyeceği ve söylenemeyeceği”ni ifade eden görüşünü tenkit eder. Yapıtın temel fikri varlığın negatiflenmesini yokluktan ayırt etmek ve doğru ile yanlış yargı veya inancı tanımlamaktır. Sokrates’in yerini Elealı bir yabancıya bırakması, gençlik diyaloglarına mahsus Sokratik çürütme metodunun yerine yeni bir metot olarak toplama-bölme metodunun ikame edilmesi üzerinden dile getirilir. Platon bu diyalogda ayrı olarak üç değişik insan daha doğrusu uzman tipinden birisi olarak sofisti fark açılardan tanımlar. Diğer iki uzman tipi ise, devlet adamı ve feylesoftur.
Platon’un olgunluk dönemi diyaloglarından biri olan Sofist, metafiziksel ve epistemolojik konulara yönelmesi açısından temel yapıtlardan biridir.

[indeed-social-locker sm_list=’fb,tw,,go1′ sm_template=’ism_template_1′ sm_list_align=’horizontal’ sm_display_counts=’false’ sm_display_full_name=’true’ unlock_type=1 locker_template=2 sm_d_text=’

This content is locked

Lütfen içeriği paylasınız!

‘ reg_users=’show’ referer_visits=’show’ referer_values=” ism_overlock=’default’ ] [/indeed-social-locker]

{{ reviewsOverall }} / 5 Kullanıcılar (0 oylar)
Oylar
Ziyaretçiler ne diyor ... Puanınızı bırakın
Tarafından sipariş:

İlk yorum yazan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Bu incelemede henüz yanıt yok.

Avatar
Daha fazla göster
Daha fazla göster
{{ pageNumber+1 }}
Puanınızı bırakın

Tarayıcınız resim yüklemeyi desteklemiyor. Lütfen modern bir tane seçin

$ s

Benzer İçerikler

Danvers Serisi – Sydney Landon – Online Kitap Oku

yakutlu

İlk Defa – Cora Carmack – Online Kitap Oku

yakutlu

En Karanlık Öpücük – Gena Showalter Online Kitap Oku

yakutlu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy