Üç Hikaye - Gustave Flaubert

OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Üç Hikaye - Gustave Flaubert
Üç Hikaye – Gustave Flaubert ekitap

Üç Hikaye kitabı hakkında bilgiler:

Gustave Flaubert’in Üç Hikaye isimli kitabı 140 sayfadan oluşuyor
Üç Öykü, dünya edebiyatının en ehemmiyetli yazarlarından Gustave Flaubert’in çok özel bir kitabı. Yazarın ölümünden üç sene önce, 1877’de yayınlanan bu eser, “Saf Bir Yürek”, “Konuksever Aziz Julien Söylencesi” ve “Herodias” isimli üç öyküden oluşuyor.
İşlenen temaların çeşitliliği ve üslup yetkinliğiyle Flaubert’in becerinini tüm istikametleriyle ortaya koyan bu kitabın, Madame Bovary yazarının şaheseri olduğu kabul edilir. Daha ilk yayınladığında nerdeyse tüm eleştirmenlerce bir “edebiyat olayı” olarak karşılanan, okurlardan büyük alaka gören bu küçük kitap, Tahsin Yücel’in söylemiyle, “yazarın tüm gayretlerinin, tüm yönelimlerinin, tüm özlemlerinin somutlaştığı bir yapıttır”.
Üç Hikâye, üç ayrı kişinin hayat hikâyesi. Herodias ve Aziz Julien, tarihsel-efsanevi kişilikler; “Saf Bir Kalb”in Félicite’si ise, modern kurmaca bir figür. Hikâyelerin arasında, birbiriyle aynı kitapta bir araya getirilmiş olmanın dışında bir irtibat yok ilk bakışta; oysa onları birleştiren üst başlık, en geniş manasıyla hayat. Hizmetçi kız Félicité, yazgının küçük dokunuşlarıyla, direnmeden, ağır ağır yalnızlığın uçurumuna sürüklenirken, Aziz Julien, iç dünyasındaki fırtınalarla altüst oluyor; Herodias’ta ise, siyasal kaygılar, insan ruhunun engelleriyle bütünleşiyor. Flaubert hayatın, varoluşun, insan psikolojisinin o karmaşık yapısı karşısına edebiyatın
sadeliğini, derinliğini, sözün gücünü çıkartıp bir başeser sunuyor.
Üç Hikâye: Hayata direnmenin estetiği.

Üç Hikaye - Gustave Flaubert

Üç Hikaye - Gustave Flaubert

Üç Hikaye - Gustave Flaubert