Roman

Altın Bağ – Mary Study Slater – Online Kitap Oku

Mary Study Slater / Altın Bağ / PDF / Sayfa: 662

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatına Dair Bir Roman

Sanmayın ki tek Atatürk hayranı olanlar biz Türkler. Onun dünyanın bir çok yerinde heykeli, kitabı ve anıtları bulunmaktadır. Bu romanda bu eserlerden birisidir. Uzun yıllar Atatürk üzerine kafa yoran Sinan Meydan tarafından tam not alan bu romanın kalitesinden öte ne kadar değerli bir önderimizin olduğunu da bizlere hatırlatmadan edemiyor.Atatürk üzerine romanlaştırılmış oldukça heyecan dolu bir eser “Altın bağ” soluksuz gerçek bir maceranın kollarına bırakı veriyor sizleri. Kısa hayatını dolu dolu yaşamış bu önderin her bir icraatı ayrı bir roman olsa, onu anlamanıza bu kadarı bile yetecektir.

Altın Bağ Hakkında

Mustafa Kemal Atatürk’ü onu anlatan en iyi kavramlardan birisi ” altın bağ ” olsa gerek. Gerçekten de Atatürk’ün, yüzyılın başında emperyalizme karşı “kurtuluş savaşı” geri kalmışlığa karşı ” emperyalizm savaşı ” bu birbirinden zor her iki savaşı da kazanmasının sırrı, kurduğu ” altınbağlar “da gizlidir. Atatürk çocukluk ve ilk gençlik yıllarında arkadaşlarıyla ; askeri öğrencilik yıllarında çağdaş batı düşüncesiyle ; aydınlanma dönemi aydınlarıyla ; Osmanlı’nın son zamanlarında cepheden cepheye koştuğu zamanlarda kadınlarıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle mensup olduğu ulusuyla, halkıyla altınbağ kurmuştur. Çanakkale’de “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” derken Mehmetçikle ; Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya geçip kongreler düzenleyerek, hakkında tutuklama kararı çıkarıldığında askerlikten istifa edip “sine-i millete ” dönerken, esnaf, çiftçi, tüccar, din adamı, yorgun ulusla; işgalci Anadolu’dan tepelemek için gereken silahı, cephaneyi ve parayı sağlamak için Sovyet Rusya’yla ve Hindistan’dan Mısır’a bütün bir İslam dünyasıyla “altınbağ” kurmuştur.

M. Study Slater’in Atatürk’ün hayatını anlattığı romanı okurken bütün bunları düşünmeden edemedim. Uzun yıllar Atatürk üzerine yazıp çizen biri olarak, Atatürk’ün yapıp ettikleriyle ilgili bir çok tanımlamaya rastladım ama ” altınbağ ” biçiminde bir tanımlamaya ilk kez rastlıyorum. M. Study Slater’in büyük oranda bilgi ve belgeye dayalı olarak coşkuyla, heyecanla ördüğü “Altın Bağ” romanı, Lord Kinross’ un “Atatürk ” biyografisi tadında bir eser. Slater’in romanında Atatürk adeta yeniden ete ve kemiğe bürünüyor.
-Sinan Meydan-

Altın Bağ Online Kitap Oku Altın Bağ Turbo Online Kitap Oku

Benzer İçerikler

Gömülü Şamdan – Stefan Zweig Online Kitap Oku

yakutlu

Goethe ve Islam (Ciltli)

yakutlu

Rakı Ansiklopedisi – Kolektif – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy