Edebiyat Kitap Özetleri Roman

Amiri’ye Gore Islam ve Oteki Dinler

Amiri’ye Gore Islam ve Oteki Dinler

Yazar: Hidayet Isık

IZ YAYINCILIK

Mukayeseli Din Bilimi ve Karsılastırmalı Dinler Tarihi calısmalarının Islam dunyasındaki gecmisine goz attıgımızda Musluman bilginlerin bu calısmalara cok erken devirlerde basladıklarını ve kendilerinden sonraki kusaklara cok zengin bir kulturel birikimi miras bıraktıkları gorulmektedir. Bu sahadaki en eski ve en meshur referans olarak hemen butun kaynaklar, Ebu Reyhan el-Biruni’yi gostermektedirler. Oysa bu alanda Biruni’den once de bazı Islam bilginlerince cesitli calısmalar yapılmıstır.
Ebu’l-Hasan el-Amiri bu bilginlerden biridir. Onde gelen bir Musluman polemikci ve Kindi ekolune mensup bir filozof olarak Amiri, Kur’an’da ismi gecen altı din arasında karsılastırmalar yapmıs ve Islam’ı inanc, ibadet, siyaset, toplumsal yapı, uygarlık ve ilim-kultur acılarından Yahudilik, Hıristiyanlık, Mecusilik, Sabilik ve Putperestlik’le karsılastırmıstır. Onun, caglar otesinden oteki dinler karsısında Islam dininin ustunlugunu ortaya koydugu gorusleri cagımız okuyucusuna da buyuk katkılarda bulunacaktır.

Yayın Tarihi 2006-02-21
ISBN 9753556152
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 236
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm kitaplar bir sitede https://ekitap.org/ sitemizde
Bu konu kitap tanıtımıdır. Lütfen beğendiyseniz kitabı satın alınız.

Islam Ekonomi Felsefesi

Benzer İçerikler

Agatha Christie – Doğu Ekspresinde Cinayet (Roman Özeti)

yakutlu

Büyük Piramitin Sırrı – Georges Barbarin Online Kitap Oku

yakutlu

Amin Maalouf – Semerkant (Roman Özeti)

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy