OKUYUCU PUANLARI
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Frank Harris / Bomba / PDF / Sayfa: 222

Gerçek yaşamlarında katkısıyla oldukça ustaca hazırlanmış olan Bomba romanı 1 mayısın doğuşunu akıcı ve sert bir şekilde dile getiriyor. Zamanın 14 saat çalışan işçiler ona rağmen açlık sınırında yaşıyorlardı. Artık halk isyan etmiş her yerde grevler baş göstermeye başlamıştı. Bunun üzerine Amerika hükümeti oldukça sert bir tepki vermişti emekçilere. Bu olayların devamında 1 Mayıs doğmak üzereydi. Frank Harris olayı başladıktan sonra ipin ucu kopmuştur artık. İşçinin gücü ağır basmış bomba bir kere patlamıştı..

Bomba Hakkında

19. yüzyıl kapitalizminin çalışma koşullarını ve o günün zalimane atmosferini gayet iyi yansıtan Bomba, proleter romanın da habercisidir. Günde on iki saatten fazla çalıştığı halde açlıkla pençeleşen insanların, olağan çalışma koşulları için sürdürdükleri mücadeleyi sıra dışı, etkileyici örneklerle okura sunarken, sekiz saatlik iş günü talebini, peş peşe patlayan grevleri ve Amerikan basınının işçilere karşı düşmanca tutumunu da çarpıcı örneklerle aktarır.

1 Mayıs’a kaynaklık eden Haymarket Olayı’na ve arka planındaki işçi mücadelelerine güçlü bir ışık tutan Bomba, Frank Harris’in tutkulu ve belâgatli dilinden bir solukta okunacak sürükleyici bir roman.

Bomba Online Kitap Oku

Bomba Turbo Online Kitap Oku