Roman

Fransız Süiti – Irene Nemirovsky – Online Kitap Oku

Irene Nemirovsky / Fransız Süiti / PDF / Sayfa: 440

Fransız Suiti aslında basılmadan 70 yıl önce yazılmıştı. Fakat İrene yani yazar hayatını kaybedince kitabı da raflarda basılamadan tozlandı. Onlarca sene sonra kızı buldu ve yayımladı, yayımlanır yayımlanma tüm dünyada konuşulur oldu. Konu olarak Fransa’da savaş zamanı iki düşman alığın hikayesini ele almaktaydı. Bruno adında bir Alman askeri, diğeri de kocası savaşta esir düşmüş bir kadın olan Lucielle. Savaş yüzünden aynı evde kalmak zorunda kalan bu ikili zamanla deli gibi bir tutkuyla aşık olurlar bir birlerine. Ama savaş koşulları o kadar ağırdır ki bırakın böyle bir tehlikeli aşkı, insanlar ekmek almak için sokağa korkarak çıkacak durumdadır..

Fransız Süiti Hakkında

1940, Fransa. Parisliler şehri terk ederken, hayal edilebilecek her türden insani çılgınlık etrafı kaplamıştır; yiyecek olmayan bir kentte varlıklı bir anne tatlı aramaktadır, dünyaları parçalanmak üzereyken bile bir çift, işlerini kaybetme düşüncesinden korkmaktadır. Alman askerlerinin işgal ettiği yerlerde insanlar düşmanla birlikte yaşamayı öğrenmek zorundadır. Kendi köylerinde, evlerinde, hatta kalplerinde bile…

Alman subayı Bruno von Falk’un yerleştiği evin sahibesi, kocası savaş esiri olan Lucille, bu genç ve kibar askere karşı bastıramadığı hisler duymaya başlar. Çok geçmeden güçlü bir aşk onları bir araya getirecek ve savaşın trajedisinin kurbanları arasına sokacaktır.

Irène Némirovsky Fransız Süiti’ni 1940’ta yazmaya başladı. Auschwitz’de yaşamını yitirdiği için, altmış beş yıl sonra kızının bulduğu romanının dünya çapında bir başyapıt olduğunu göremedi.

Fransız Süiti Yorumlar

“Bütün engellere rağmen Fransız Süiti günümüze ulaştı. Boyun eğmemenin zaferi ve bir edebiyat başyapıtı.”
-The Sunday Times-

“Olağanüstü bir eser, gerçek ve kurgunun, tarihin ve romancılığın çarpıcı bir bileşimi.”
-Houston Chronicle-

“Harikulade.”
-The Washington Post Book World-

“Etkileyici.”
-Newsweek-

“Némirovsky insanlığı anlıyor. Kayıp bir başyapıt.”
-O, The Oprah Magazine-

“Olağanüstü… Proust’vari bir bakışın ve duyarlılığın ürünü; bazen komik bazen dokunaklı.”
-Time-

“Sürükleyici… Parlak… Son derece büyüleyici.”
-The Nation-

“Aşkın… Çarpıcı… Savaşın son başyapıtı.”
-Pittsburgh Post, Gazette-

Fransız Süiti PDF İndir

Alternatif

Fransız Süiti PDF İndir

Benzer İçerikler

Bana Ellerini Ver – Çiğdem Öz – Online Kitap Oku

yakutlu

İmparator

yakutlu

Reis – Akın Karagöz – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy