Roman

Hasretinden Prangalar Eskittim – Ahmet Arif Online Kitap Oku

Hasretinden Prangalar Eskittim – Ahmet Arif ekitap

Hasretinden Prangalar Eskittim kitabı hakkında bilgiler:

Ahmet Arif'in Hasretinden Prangalar Eskittim isimli kitabı 184 sayfadan oluşuyor ve sitemiz aracılığıyla sizlere tanıtımını yapıyoruz.
Hasretinden Prangalar Eskittim, ilk defa 1968 senesinde yayımlandı. O tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. Birbirini takip eden birkaç nesil sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. Bir Hayli kişinin keder tatlı hatıralarında unutulmaz, hususi bir yeri oldu. Ahmed Arif şiirleri bizce, hem şairin kendi kuşağının hem de peşinden 68-78 kuşaklarının diyar ve kamu sevgisini, isyancı ruhunu ve isyan etiğini simgeliyor. Kitabın bu 40. Sene hususi basımıyla Ahmed Arif`in dizeleriyle, eski kuşaklara bir al karanfil vermek istedik. Daha da önemlisi, gözlerden silinmeye çalışıldıkları bu çağda, bu fikirleri ve değerleri genç okurlara taşımak, hatırlatmak istedik.
Ahmed Arif (1927-1991) Diyarbakır doğumludur. Ortaöğrenimini Afyon Lisesi`nde tamamladı. Ankara Üniversitesi lisan ve Tarih Coğrafya Fakültesi`nde felsefe eğitimi yaparken Ceza Yasası`nın 141. Ve 142. Maddelerine aykırı eylemde bulunma savıyla ilki 1950, ikincisi 1952-53 olmak üzere iki defa tutuklandığından öğrenimini tamamlama olanağı bulamadı. Çeşitli Ankara gazetelerinde çalıştı. Şiirleri 1944-55 ortasında dönemin dergilerinde yayımlandı. İlk ve yalnızca şiir kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim 1968`de basıldı. Günümüze kadar defalarca baskı oluşturan kitap, başta 68 ve 78 döneminin sosyal muhalefet hareketleri olmak üzere geniş bir okur kesimi yönünden benimsendi ve bir klasik haline geldi.
Hasretinden Prangalar Eskittim Online Kitap Oku
Sitemizdeki diğer Ahmet Arif kitaplarını gör ->

Benzer İçerikler

İlk Ağacı Öperek – Zeynep Köylü – Online Kitap Oku

yakutlu

Rabb’in İçin Sabret – Uğur Koşar – Online Kitap Oku

yakutlu

Adab-ı Muaşeret – Emine Şeyma Usta – Online Kitap Oku

yakutlu

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy